Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Afrika’da Büyük Antilop Göçü Zamanı

24 Haziran 2024
Afrika’da Büyük Antilop Göçü Zamanı
Yaz tatili denizde geçirilir diyenlere Doğu Afrika’da belgesellere konu olan Büyük Antilop Göçü için rotalarını doğaya çevirmelerini öneririz.

Afrika savanlarında her yıl dünyanın en büyük hayvan göçlerinden biri yaşanır. Birbirine komşu iki Doğu Afrika ülkesinde, Tanzanya ve Kenya arasında, yağmurun izini sürerek su ve yiyecek bulma umuduyla göç eden yaklaşık iki milyon antilop, zebra ve ceylan için bu yolculuk hiç de kolay değildir. Uçsuz bucaksız savanlarda onları bekleyen aslan sürüleri, timsahlar, leş yiyici akbaba ve sırtlanlar derken göç eden sürüler adeta bir ölüm-kalım savaşıyla karşı karşıya kalır. Yıl boyu dairesel bir hareketle aralıksız gerçekleşen bu göç, Serengeti Milli Parkı (Tanzanya) ve Maasai Mara Milli Parkı (Kenya) arasında yaşanır. Ve tabii Afrika’nın en maceralı safarileri de bu dönemde gerçekleşir.

Peki, Büyük Antilop Göçü’nü ne zaman ve nerede izleyebilirsiniz? Bu konu doğru bilgi ve zamanlama gerektiren sorular içeriyor.  Zira Büyük Antilop Göçü, hayvan davranışlarına ve mevsim şartlarına bağlı olarak gerçekleşiyor ve son yıllarda iklim değişiminden fazlasıyla payını alıyor. Yağışların mevsim normallerinin dışında gerçekleşmesi (erken ya da geç gelmesi), hayvanların göç hareketini önemli ölçüde etkiliyor. Bu yüzden Afrika seyahatinizi planlamadan önce iyi bir araştırma yapmanızda fayda var. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki önümüzdeki üç-dört aylık süreç Büyük Antilop Göçü için en doğru zamanlar. Deniz tatilinden bir hafta feragat edebilenler doğanın en güzel şovlarından birine tanıklık edebilir. Dilerseniz doğru bir planlama için önümüzdeki dört aylık sürece yakından bakalım.

Afrika’da Büyük Antilop Göçü Zamanı
Büyük Antilop Göçü

Haziran-Temmuz

Serengeti Milli Parkı’nda Büyük Antilop Göçü rotasındaki en önemli bölgelerden biri olan Grumeti Nehri’nin suları bu aylarda azalmaya başlar. Antiloplar ve zebralar bu nehirde rahatlıkla serinleyebilir. Ancak nehir timsahlarla doludur. Büyük Göç belgesellerinde izlediğiniz yırtıcı sahnelerin bir bölümü işte burada yaşanır. Timsahlar serinlemeye çalışan hayvanları kolayca avlar; hayatta kalanlar kendilerini bir an önce Kenya’ya, Maasai Mara Milli Parkı’na atmaya çalışır. Göç hareketi kuzeye doğru ilerler. Bir grup çoktan Kuzey Serengeti’yi geçip Kenya’ya ulaşmıştır bile…

Ağustos-Eylül

Sürülerin büyük bölümü Kenya’ya geçmiştir. Serengeti ve Maasai Mara arasında sınır görevi gören Mara Nehri’nde aç timsahlar sebebiyle ciddi kayıplar vererek Maasai Mara düzlüklerinde toplanırlar. Mara Nehri’nde yaşanan görkemli geçişlere tanıklık etmenin tam zamanıdır. Ağustos ve Eylül ayları bu muhteşem olayın en iyi izlenebileceği dönemlerdir.

Afrika’da Büyük Antilop Göçü Zamanı

Ekim-Kasım

Sürüler, yağışlı sezonun başladığı Tanzanya’ya, Serengeti’ye doğru gerisin geri göç etmeye başlar. Mara ve Grumeti nehirleri yine maceralı sahnelerin adresi olur. Güçlü olanın hayatta kaldığı doğada benzer aksiyonlar nefes kesen doğa fotoğraflarına fon oluşturur.

Kısacası Büyük Antilop Göçü’nü izlemek isteyenler Haziran sonundan Ekim ayının ortalarına kadar Serengeti’nin kuzeyi ila Kenya’nın dünyaca ünlü milli parkı Maasai Mara’yı tercih etmelidir.

Nerede Kalmalı?

Serengeti ve Maasai Mara’da Büyük Antilop Göçü’nü izlemek isteyenlerin kalabileceği pek çok safari kampı ve lodge mevcut. Önemli olan, gideceğiniz tarihte hangi bölgede bulunmanız gerektiğini tespit ederek buna uygun bir konaklama planlamanız olacaktır. Yukarıdaki rehber size bu konuda ışık tutacaktır. Safari tatili için seçeceğiniz kampların bazıları daimi kamplar olarak her zaman aynı noktada hizmet verirken, bazıları göç hareketine göre sökülüp kurularak yıl boyu yer değiştirir. Macerayı ve konforu bir arada bulacağınız kaliteli bir mobil kamp, Büyük Antilop Göçü için en doğru seçimlerden biridir. Geceleri hayvanların sesini duyarak uyuyabileceğiniz, kamp ateşinin etrafında içkinizi yudumlayarak yıldızları izleyebileceğiniz, kanvas banyolarda kovayla duş almayı (bucket shower) deneyimleyebileceğiniz otantik çadır kamplar, Afrika’da gerçek maceranın adresleridir.

Afrika’da Büyük Antilop Göçü Zamanı
Büyük Antilop Göçü