Yeni NASA Görevlerine Hazır: Güncellenmiş Omega Speedmaster Professional Moonwatch Master Chronometer

Yılın ilk büyük anonsu, yeni bir kalibre, Master Chronometer sertifikası ve bilezik tasarımıyla karşımıza çıkan Moonwatch oldu.

Yeni yılın ilk haberlerinden biri Omega’dan geldi. Genel ruh halimizin geriye gittiği günlerde ileriye gitme çabası, galaksinin dışındaki keşifleri doğrudan hatırlatan bir saatin haberinin iyi geldiğini de belirtmek gerek.

Saatçiliğin en güçlü hikâyelerinden biri, insanlığın ilk Ay’a çıktığı uzay görevinde Omega Speedmaster’ın da bulunmasıdır. Apollo programının uçuş sistemleri yöneticisi olan James Ragan’ın (NASA’nın uzay görevlerinde kullanılacak tüm ekipmanı test ve temin eden kişiydi) Omega’nın nasıl seçildiğini anlattığı Celine Yap imzalı röportaj ilgi çekicidir. James Ragan bu röportajda şöyle der: “Astronotlar, kronograflı bir saat istedi. Bu saatin – / + 180 santigrat derecede çalışabilmesi gerekiyordu; böyle bir saat bulamayacağımı düşündüm.” Tüm markalardan ölçütlere uyan saatler istenir, yalnızca dört saat bulunur ve bu dört saat arasında testlerden geçebilen tek saat olan Omega, uzay görevini de başarıyla tamamlar. Sonra yeni versiyonlarının “Moonwatch” adını alması da oldukça haklı bir seçimdir.

Omega, 2019’da bu Apollo 11 görevinin 50. yılı kutlaması için çıkardığı, içinde Kalibre 1861’in olduğu altın ve gümüş versiyonlarıyla Apollo 11 Anniversary Limited Edition’dan sonra, ekim ayında limitli olmayan, yine NASA bağlantılı ve Snoopy ile yılın hitlerinden “Silver Snoopy” 50th Anniversary Speedmaster”ı sunmuştu.

Dün duyurulan Moonwatch’un öne çıkan yanı ise, güncellenmiş ve ileriye taşınmış bir model olması. Marka için büyük bir anons çünkü, 50 küsur yıldan sonra yepyeni bir kalibreyle tanışıyoruz. Ay’a çıkan Speedmaster’ın meşhur 321 kalibresinin varisi olan 1861’den sonra bu elle kurmalı saatte ilk kez eş eksenli eşapmanla donatılmış ve Master Chronometer sertifikalı Co-Axial Master Chronometer Calibre 3861 kullanılmış.

Yeni Moonwatch için geliştirilen Kalibre 3861

Böylece bu modelle bize dört yılda geliştirilen Kalibre 3861 de tanıtılmış oluyor. Yeni mekanizma ile saat, 15.000 gauss’a kadarki manyetik alanlara dayanıklılığını ilan ediyor ve Master Chronometer sertifikası, yeni NASA görevleri için de hazır, güncellenmiş bir saatle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. (Saat, günde +- 0/5 saniye sapma payıyla çok daha hassas; güç rezervi ise 48 saatten 50 saate çıkmış.)

Saatin tasarımı için ise Ay’da takılan dördüncü nesil Moonwatch’tan (ST 105.012) ilham alınmış. Model, asimetrik kasa, kademeli kadran, çift eğimli arka kapak, alüminyum bezel halkasında 90 diyagonal nokta ile retro bir görünüm sunuyor.

Saatte bahsedilmesi gereken bir diğer yenilik de, sıra başına beş kemerli bağlantı tasarımına sahip, fırçalanmış ve kasaya entegre yeni bileziği. Bir versiyonda kasada bir akrilik türü olan Hesalite cam kullanılmış; bu, safir kristalden daha düz ve optik netlik sağlayan bir malzeme. Hesalite kullanılan modelde bilezikteki bağlantı mat bitişli, safir modellerde ise parlak bitişli. Yine Hesalite kullanılan modelin kasa arkasında deniz atı oyması “tüm uzay görevleri için 1965’te NASA tarafından test edildi” ve “Ay’da takılan ilk saat” yazıları yer alırken arkasında “Ay’da takılan ilk saat” yazan safir kristal modellerin kasası da, kasa arkası da safir kristal görünümde.

Omega Speedmaster Professional Moonwatch Master Chronometer; 4 paslanmaz çelik referanslı versiyon, iki 18 ayar Sedna altın referanslı versiyon, iki de 18 ayar Canopus altın (markanın kendi beyaz altın ve platin alaşımı) referanslı olmak üzere sekiz seçenekle sunulmuş. Hesalite modelde naylon dokuma kayış, safir kristal modellerde dana derisi kayış kullanılmış; iki versiyonda da bilezik seçeneği tercih edilebiliyor. Tüm modeller 5 yıllık Omega garantisine sahip.

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir