Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Viski Kültürü: En İyi Viski Şarkıları

17 Aralık 2021
Viski Kültürü: En İyi Viski Şarkıları

Bugüne dek içinde bu kadim içki geçen viski şarkılarını düşünmüş müydünüz hiç? Saatolog okurları için en ikonik viski şarkıları bu yazıda.

“Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü?” oyununun o çok efsane repliğini anımsayanlarınız olacaktır: “Hani radyoda çok sevdiğin bir şarkıya denk gelirsin de sevinirsin, tam sesi açtığında şarkı biter ya. Öyle bir şeydi.” Müzik böyle bir şeydir aslında, kimi zaman yetişemezsiniz yarım kalır kimi zaman da eski bir şarkı işitirsiniz de sizi yıllar evveline götürür. Kokuları, anıları, söylenmiş cümleleri ve daha bilumum şeyi canlandırır hafızanızda. Yalnız bunlar mı? Notalar yediğiniz yemeğin tadını, içtiğiniz içkinin aromasını bile değiştirir kimi zaman. Yiyip içtiğinizden aldığınız keyfi artırır, tadımlarınıza yol arkadaşı olur. Hatta öyle ki, Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre müziğin viskiden alınan keyfi artırdığı bile görülmüş. Bizler de bu yüzden, bir sonraki içki keyfinizin radyoda çok sevdiğiniz bir şarkıya denk gelme tadında olması için içki keyfinize eşlik edecek viski şarkıları bu yazıda.

“Tennessee Whiskey”, George Jones

Listeye güçlü bir başlangıç yapmak adına Country müziğin en gözde isimlerinden George Jones ile çıkıyoruz yola, üstelik seçtiğimiz şarkının ismi de viskinin en verimli olduğu topraklardan geliyor. Merak edenler için George Jones’un müzik kariyeri kadar meşhur olan alkolle ilişkisini ilgi çekici bir okuma olarak önerebiliriz, fakat biz “Tennessee Whiskey”e gelelim. 1983’te George Jones tarafından kayda alınan şarkı, Billboard’un “Hot Country Singles” listesinde 75 şarkıyı geride bırakarak 2. sırada yerini almıştı. Bizim listemizdeki viski şarkıları arasında ise ilk sırayı alıyor.

“Crank The Hank”, Dallas Wayne

Ritmi bir parça daha hızlandırıp yakın geçmişten bir Country bestesiyle devam ediyoruz. 2005 yılında yayınlanan “Crank The Hank”, hayatı boyunca dünyanın çeşitli yerlerinde Country müzik icra eden Dallas Wayne’in içinde viski geçen şarkılarından biri. Bir Country parçası olduğu için hüzünlü bir öyküsü de var elbette: Sevgilisi tarafından terk edilmiş bir erkeğin Hank Williams şarkılarına ve viskiye sığınmasını anlatıyor. Öyle ki, söz konusu sevgilinin eve dönmesi George Jones’un rap söylemesi kadar imkânsızdır şarkıda, bu yüzden yapılacak tek şey plağa Hank Williams’ı koymak, kadehe viskiyi doldurmaktır.

“Old Friends, Old Whiskey, Old Songs”, Eric Church

2005’ten bu yana Nashville’den bir stüdyoyla albümle yayınlayan Erich Church, günümüz Country müziğinin en sevilen isimlerinden biri. 2011’de yayınladığı “Chief” albümündeki bir parçayla meşhur Tennessee viskisini selamlayan Church’ün bahsetmeye değer bir diğer şarkısı ise “Old Friend, Old Whiskey, Old Songs”. Bir stüdyo kaydı olmayan şarkı, Church’ün diğer parçalarına göre geride kalmış olsa da radyoda denk gelince yüzünüzde tatlı bir tebessüm oluşturacak türden bir eser. Ne de olsa içinde eski arkadaşlar, yıllanmış viskiler ve eski şarkılar var.

“Whiskey and You”, Chris Stapleton

“Whiskey and You”, listedeki diğer parçaların aksine Country türünden değil, fakat yine de oldukça duygusal bir parça. Stapleton’ın duygulu vokal gücü ve şarkının adeta bir şiirden dizeleri andıran sözleriyle şarkının akıp giden yoğunluğuna kapılmamak elde değil. Sevgili ve viski arasındaki farkın ne olduğunu Stapleton’ın güçlü sesinden dinlemeniz için sizleri şarkıyla baş başa bırakıyoruz. (Stapleton’ın “Tennessee Whiskey” yorumu da keyifli bir viski akşamınıza pekâlâ eşlik edebilir.)

“Whiskey Lullaby”, Brad Paisley & Alison Krauss

Country müziğin yaşayan efsanelerinden Bill Anderson ve Jon Randall (Gary Allan, Dierks Bentley) tarafından kaleme alınan “Whiskey Lullaby”, 2014’te yayımlanan “Nashville Songwriter” kitabında adı geçen harika şarkılardan biri. Aslına bakılırsa şarkının ilk ismi “Gece Yarısı Sigarası” olarak düşünülmüş, fakat daha sonrasında viski şişeleri, akıllarındaki hikâyeyi anlatmak için daha cazip gelmiş Anderson ve Randall’a. Şarkının klipi de yazılış öyküsü kadar ilgi çekici.