Viski Kültürü: Nashville, Country Müziğin Şehri

Viski Kültürü: Nashville, Country Müziğin Şehri

Caddelerinde her an ezgilerin dolaştığı, ışıl ışıl tabelalarla bir film setini andıran Nashville şehrine kısa bir yolculuğa çıkıyoruz.

Yeni bir şehre yolculuğa çıkmayalı ne kadar oldu? Aylardır evlerimizde kapalı kalmışken, tatil özlemimizi bir nebze olsun dindirecek ve belki de bir sonraki seyahatimiz için listemize ekleyebileceğimiz bir şehre doğru kısa bir yolculuğa çıkıyoruz. Fakat bu yol yazımızı okumaya başlamadan önce sevdiğiniz bir Frank Sinatra şarkısı çalıp bol buzlu bir viski hazırlamanızı tavsiye ederiz; çünkü kaliteli müziğin olduğu kadar iyi viskinin de adresi olan Nashville’e gidiyoruz.

Bağlı olduğu Tennessee eyaletinin başkenti olan Nashville, hem eyaletin hem de Amerika’nın gözde şehirleri arasında. Cıvıl cıvıl sokaklarında her an ezgiler duyacağınız bu şehir Country müziğin başkenti, bu yüzden de “Müziğin Şehri” olarak anılıyor. Şehre adımınızı attığınız ilk andan itibaren bir Jonny Cash şarkısı mırıldanabilir, jean pantolonlarınızın üzerine bir kovboy çizmesi geçirebilir ve Bay Jack’in mirası kaliteli viskilerle gününüzü taçlandırabilirsiniz.

Nashville

Şehrin meşhur Broadway Caddesi ise âdeta bir film seti. Country müzik, kelimenin tam anlamıyla cadde üzerindeki canlı müzik mekânlarıyla bu şehirde hayat buluyor. Şehri gezen pek çok kimse hiçbir mekâna girmeden boydan boya caddeyi gezseniz bile çok eğlenirseniz yorumlarında bulunuyor. Canlı müzik mekanlarının yanı sıra sokaklar boyunca sağlı sollu sıralanan hediyelik eşya mağazaları ışıltılarıyla şehri canlandırıyor. Bu mağazalarda müzik dünyasına ait hediyelik eşyalardan sonra en çok bulabileceğiniz hediye seçenekleri viski evreninden geliyor: Çeşit çeşit viski bardakları, şişeleri, tişörtler, viski fıçıları şeklinde anahtarlıklar ve daha pek çok şey… Unutmadan, şehrin bir diğer renkli yanının ise ışıltılı tabelalar olduğunu söyleyelim.

Yolumuz Amerika’nın en renkli şehirlerinden birine düşmüşken Southern mutfağını deneyimlemeden ayrılmak olmaz. Kocaman porsiyonlarda sunulan çıtır kızartmalar, barbeküler, hamburgerler, tatlı patatesler ve şekerli soslar, bu mutfağın gözde lezzetleri arasında. Şehrin geleneksel tatlarından Deli sandviçler de şans tanınması gereken sokak lezzetlerinden. Leziz bir tatlı için tercihiniz ise mutlaka muzlu puding olmalı.

Nashville

Nashville’in müzik kadar viskiyle de oldukça derinden bağları var. Şehirden ayrılmadan önce yakınlarda bulunan viski damıtımevlerini ziyaret edebilir, kaliteli bir viski alışverişi fırsatının yanı sıra bu özel içkinin üretim aşamasına tanıklık edebilirsiniz. Henüz yedi yaşındayken, viski üreten bir vaizin yanında işin sırlarını öğrenen Jasper Newton Jack Daniel’ın şehrin yakınlarındaki viski mabedi de bu seçenekler arasında yer alabilir…

Viski Kültürü: Nashville, Country Müziğin Şehri
Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir