Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Ultra Lüks Oteller Hizmeti Denizlere Taşıyor

2 Kasım 2022
Ultra Lüks Oteller Hizmeti Denizlere Taşıyor

Lüks yaşamda hizmet sınır tanımıyor. Misafirlerinin tatillerinden beklentisini fazlasıyla gerçekleştirmekle yükümlü oteller lüks yaşamın da en önemli parçalarından. Karada misafirlerine ultra lüks seviyede hizmet veren dünyanın en iyi otelleri, görünen o ki sınırları aşmakta kararlı. Zira bu oteller krallara layık hizmetlerini denize taşımak için yeni projeleri hayata geçiriyor.

Ultra Lüks Oteller Hizmeti Denizlere Taşıyor
Ultra Lüks Oteller Hizmeti Denizlere Taşıyor

Pahalı markaların uçuştuğu, hizmette sınırın tanınmadığı ultra lüks yaşamlarda beklentiler hiçbir zaman sona ermez. Aksine katlanarak artar ve “hayır” kelimesi asla kabul edilmez. Dolayısıyla bu kitleyi tatmin etmek de bir hayli zordur. Lüks yaşam sektörünün en önemli paydaşlarından biri de her şeyin en iyisinin sunulduğu, daha doğrusu sunulmak zorunda olduğu oteller elbette. Hizmetin kusursuz olduğu, kusursuzun da ötesine geçmenin hedeflendiği lüks oteller misafirlerinin beklentilerini aşmak için ellerinden geleni yapıyor. Bunun son örneği dünyanın en önemli otel zincirlerinden ikisinin, karadaki kusursuz hizmetlerini denize taşımaya karar vermesi oldu.

Bunlardan biri, 30 ülkede 108 oteli bulunan Ritz Carlton. ABD’li lüks otel zinciri artık denizde de hizmet vermeye başlayacağını uzun zaman önce duyurmuştu. Şirket lüks gemilerden oluşan bir filoyu hizmete sokmaya hazırlandığını açıklamıştı ve hatta planlara göre ilk gemi iki yıl önce suya indirilecekti. Ancak Covid-19 salgınının da etkisiyle olsa gerek, Ritz Carlton’ın bu projesi ötelenmiş, gemi bir türlü suya inememişti. Nihayet şirketten güzel haber kısa süre önce geldi. Ritz Carlton’ın ilk cruise gemisi Evrima suya indi ve ilk seyrini 15 Ekim’de Akdeniz’de gerçekleştirdi. 190 metre boyundaki Evrima’nın ilk seyir rotası Barcelona-Nice oldu. Sektöre büyük bir hızla giren Evrima, 149 kamarasında 198 misafir ağırlama kapasitesine sahip.

Ultra Lüks Oteller Hizmeti Denizlere Taşıyor
Ritz Carlton

Ritz Carlton, filosunun ilk gemisini suya indirirken bir süre önce bir başka dev otel zinciri hizmetini denizlere taşımaya hazırlandığını duyurdu. Bu kez haber dünyanın dört bir köşesinde 100’den fazla oteli olan Four Seasons’tan geldi. Monaco Yacht Show’da yeni hizmeti Four Seasons Yachts’ı duyuran şirket, bu kapsamda filosunun ilk gemisinin üretimine İtalya’nın ünlü tersanelerinden Fincantieri’de başlandığını açıkladı. 4 milyon pound’a mal olacağı belirtilen gemi 95 misafir ağırlama kapasitesine sahip olacak. Cruise gemisinin her biri villa tarzında tasarlanan kamaralarının büyüklüğü yaklaşık 800 ve 50 metrekare arasında değişecek. Kamaralar zeminden tavana camla kaplanacak ve kesintisiz deniz manzarası sunacak. Spa’sı, yüzme havuzları, restoranları ve her türlü lüksüyle Four Seasons, otellerinde verdiği lüks hizmeti denizlerde de sunacak. Planlara göre Four Seasons’ın filosunda üç tane gemi bulunacak. Tüm filonun 15 yıl içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

Otellerin hizmetlerini denizlerde sürdürme yarışı aslında çok yeni bir fikir değil. Bugün dünyanın dört bir yanındaki birçok otel, süperyatlarda da hizmet veriyor. Kimilerinin kendilerine ait filoları dahi var. Ancak böylesine büyük gemilerle verilecek otel hizmeti ilk kez Ritz Carlton ve Four Seasons tarafından gerçekleştiriliyor. O halde gelin farklı ülkelerden bulunan ve süperyatlarıyla da hizmet veren otellerden birkaç tanesine göz atalım.

Six Senses Resort Zighy Bay, Umman

Ultra Lüks Oteller Hizmeti Denizlere Taşıyor
Ultra Lüks Oteller Hizmeti Denizlere Taşıyor

Basra Körfezi kıyısındaki Umman, aynı zamanda lüks bir turizm merkezi. Lüks tatil denilince dünyada akla ilk gelen markalardan biri olan Six Senses’in Umman Zighy Bay’deki oteli, sıra dışı süperyatı Dhahab’la da müşterilerine çok özel bir hizmet sunuyor. 27 metre boyundaki lüks süperyat, otelin Doğu gizemini lüksle birleştiren tasarımını denizde de sürdürüyor. Dhahab aslında geleneksel Arap tekneleri olan dhow türünde bir tekne. Dünyanın ilk yelkenlilerinden biri olarak kabul edilen dhow’ların motoryat versiyonu olan Dhahab’da bir de sinema salonu bulunuyor. Altı kişinin konaklayabildiği Dhahab ister günübirlik ister birkaç gecelik kiralanabiliyor. 10 knot seyir hızına sahip Dhahab ile misafirler Musandam’ın el değmemiş sahillerini, keskin fiyortlarını seyredebiliyor, ıssız plajlarının tadını çıkarabiliyor. Bölgenin kristal berraklığındaki denizi özellikle deniz kayağı, şnorkel ve dalış meraklılarına unutulmaz bir deneyim sunuyor. Dhahab’da etkinlikler bununla sınırlı değil. İsteyenler Dhahab’ın özel şefinden yemek pişirme dersleri alabiliyor ve SPA’nın tadını çıkarabiliyor.

www.sixsenses.com/en/resorts/zighy-bay

Canaves Oia, Santorini Adası

Ultra Lüks Oteller Hizmeti Denizlere Taşıyor
Ultra Lüks Oteller Hizmeti Denizlere Taşıyor

Yunanistan’nın Kiklad Takımadalarından biri olan Santorini’nin, dünyanın en romantik tatil rotalarından biri olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. Volkanik bir ada olan Santorini Adası’nda Akdeniz’in sonsuz gibi görünen masmavi denizine dağların tepesinden bakan birbirinden etkileyici köyler bulunuyor. Bu köylerden biri olan Oia’daki Canaves Oia Oteli tam bir aile işletmesi. 1985 yılından bu yana Chaidemenos ailesi tarafından işletilen butik otelde, her biri birbirinden etkileyici manzaraya sahip 18 oda bulunuyor. Minimalist Akdeniz mimarisiyle özellikle romantik kaçamak yapmak isteyenlere unutulmaz günler yaşatan Canaves Oia Oteli, üç lüks teknenin yer aldığı bir filoya sahip. Otelin filosundaki tekneler misafirlerini Santorini’nin karadan ulaşımı olmayan en özel plajlarına ulaştırıyor. Özellikle filoda bulunan 20 metre boyundaki Alexandros isimli motoryat, 32 knot’a ulaşan hızıyla kısa sürede birçok ada görmek isteyenlere hizmet ediyor. Her türlü deniz oyuncağının bulunduğu bu teknelerde şarap tadımı gibi etkinlikler gerçekleştirilirken Akdeniz’in en lezzetli yemekleri sunuluyor.

www.canaves.com

Rosewood Tucker’s Point, Bermuda

Karayiplerin varlıklı turistler tarafından en çok sevilen ülkelerinden biri olan Bermuda’da bulunan Rosewood Oteli’nin süperyatı çok özel bir tasarıma sahip. 37 metre boyundaki Mariner III ismi süperyat, vintage görüntüsüyle dikkatleri üzerine çekiyor. Mariner III oldukça yaşlı ve bu yüzden çok havalı bir süperyat. 1926 yılında suya inen bu çok özel süperyat, 2004 yılında refitten geçti. Süperyatın sahibi Rosewood Oteli ise 181 adacıktan oluşan Bermuda’nın en güzel noktalarından birinde yer alıyor. Mariner III de çok büyük bir resort olan Rosewood Otel’in misafirlerine Bermuda’nın en güzel plajlarında yüzme fırsatı tanıyor. Bu arada hemen belirtelim, Mariner III, Bermuda’da yapılan 35. America’s Cup’ta izleyici teknesi olarak hizmet vermişti. Süperyatın geniş güvertesi dünyanın en heyecanlı yelken yarışlarından biri olan America’s Cup için mükemmel bir izleme noktasıydı.

www.rosewoodhotels.com

Datai Langkawi, Malezya

Ultra Lüks Oteller Hizmeti Denizlere Taşıyor
Ultra Lüks Oteller Hizmeti Denizlere Taşıyor

Özellikle egzotik rotalardan vazgeçemeyenler için Malezya en iyi seçeneklerden biri olabilir. İrili ufaklı yaklaşık 900 adaya ve muhteşem bir sualtı zenginliğine sahip olan Malezya’da birbirinden çarpıcı otel seçenekleri var. Andaman Denizi’ndeki Langkawi Adası’nda bulunan The Datai Langkawi Oteli ise misafirlerine sıra dışı süperyatıyla olağanüstü bir deneyim sunuyor. Tropikal dünyanın bin bir tondaki yeşili içine gizlenmiş olan Datai Langkawi Oteli, 10 milyon yaşındaki yağmur ormanlarının içinde yer alıyor.

Otelin özel patika yoluyla ulaşılan Datai Koyu ise ipek yumuşaklığındaki kumları ve berrak deniziyle National Geographic tarafından “dünyanın en güzel 10 plajından biri” olarak seçilmiş. Otelin Asya tarzı uskuna tipindeki yelkenli süperyatı Naga Pelangi de arşipelin turkuaz sularını keşfetmek isteyenlere hizmet ediyor. 30 metre boyundaki Naga Pelangi, Malezya’nın doğu kıyısında bulunan ve geleneksel ahşap tekneler üreten bir tersane tarafından yerel Chengal ağacından el yapımı olarak inşa edilmiş. Bu çok özel tekne, misafirlerin Datai Langkawi konforundan uzaklaşmadan, çevredeki adaları, koyları ve el değmemiş plajların tadını çıkarmasını sağlıyor. Tropikal adalar etrafında gerçekleştirilen seyirler misafirlerin ilgi alanına göre şekillendiriliyor.

www.thedatai.com

The Wellesley, Londra

Ultra Lüks Oteller Hizmeti Denizlere Taşıyor
Ultra Lüks Oteller Hizmeti Denizlere Taşıyor

Londra’nın en lüks semtlerinden Knightsbridge’de bulunan The Wellesley, ikonik Hyde Park’a bakan manzarasıyla şehrin en havalı otellerinden biri. Marriott oteller grubuna ait olan Wellesley, misafirlerine Londra’da ultra lüks bir konaklama fırsatı sunuyor. Bir yanında Londra’nın en lüks mağazaları Harrods, Harvey Nichols, diğer yanda şehrin kalbinin attığı Picadilly, West End ile çevrelenen The Wellesley Oteli’nde kalanlar İngiliz kültürünün her detayını sonuna kadar hissedebiliyor. Geçmişi 1932 yılına kadar giden otel, 1920 yıllardan izler taşıyan Art Deco tarzıyla meşhur. Otelin aynı adı taşıyan süperyatı ise Londra’dan çok uzaklarda, Akdeniz’in sıcak sularında misafirlerini ağırlıyor. Londra’daki otelin Art Deco tarzını denize taşıyan 56 metre boyundaki süperyat Wellesley, 1993 yılında Oceanco Tersanesi tarafından inşa edilmiş. Altı kamarasında 12 misafirin konaklayabildiği süperyat, Londra’daki otelin “kesintisiz bir uzantısı” olarak tanımlanıyor. Alt güvertede konumlandırılan ana kamara bronz ve deri ayrıntılarıyla lüks ruhu sonuna kadar hissettiriyor. Ayrıca yemek salonunda tercih edilen Christofle, Baccarat, Wedgwood gibi markalar kraliyet ailesinin sofralarını aratmıyor. The Wellesley süperyatı soğuk Londra’daki lüks otelin lüksünü Akdeniz’in sıcak sularına taşıyor.

www.marriott.com

Alila Hotels & Resorts, Endonezya

Ultra Lüks Oteller Hizmeti Denizlere Taşıyor
Ultra Lüks Oteller Hizmeti Denizlere Taşıyor

Bir kez daha Hint Okyanusu’na uzanıyor ve bu kez dünyanın en güzel tatil rotalarından biri olan Endonezya’ya gidiyoruz. 17 binden fazla adadan oluşan Endonezya egzotik bir tatilden beklenen her şeyi sunuyor. Misafirlerine rüya gibi bir tatil sunan Purnama isimli çok özel teknenin sahibi Alila Hotels ise el değmemiş doğaya sahip Raja Ampat Takımadalarında bulunuyor. Raja Ampat, benzersiz sualtı zenginliği sayesinde dünyanın en güzel dalış rotalarından biri. Mercan resifleri ve tropikal ormanlarıyla her yıl binlerce dalış tutkunu turisti kendine çeken Raja Ampat’taki bu otel, sürdürülebilirlik felsefesine uygun inşa edilmiş. Otelin, 46 metre boyundaki yatı Purnama, Endonezyalı balıkçıların yüzlerce yıldır kullandığı Phinisi’lerden ilham alınarak tasarlanmış. Phinisi’ler ilk olarak Güney Sulawesi’deki alt etnik grup Konjo yerlileri tarafından inşa edilmiş. Hala Endonezya Takımadaları arasında ulaşım ve balıkçılık amacıyla kullanılıyor. Gövdesi Arap Yarımadasında kullanılan dhow’lara benziyor, baş ve kıçtaki iki direğiyle de Batılı uskunaları andırıyor.

Purnama elbette, Phinisi’lerin çok lüks ve modern bir versiyonu. Purnama ile otel misafirlerini, 1991 yılında da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenen ve Dünyanın Yedi Doğa Harikası’ndan birisi olarak ilan edilen Komodo Ulusal Parkı’nda gezdiriyor. 16 mürettebatın görev yaptığı Purnama’da birbirinden lüks beş kamara yer alıyor.

www.alilahotels.com

Amanpuri, Phuket

Ultra Lüks Oteller Hizmeti Denizlere Taşıyor
Ultra Lüks Oteller Hizmeti Denizlere Taşıyor

Egzotik tatil denildiğinde akla ilk gelen rotalardan biri de elbette Tayland. Hem doğası hem lezzetli yemekleri hem de kültürüyle her yıl milyonlarca turisti kendine çeken Tayland’ın en popüler turistik noktalarından Phuket’te bulunan Amanpuri, Andaman Denizi kıyısında, orman ve muhteşem bir denizle iç içe kurulmuş bir otel. Aynı zamanda tatilinde her türlü stresten arınmak ve bedenini canlandırmak isteyenler için her türlü hizmetin verildiği holistik bir merkez. Tam anlamıyla her şeyden uzaklaşabileceğiniz Amanpuri Oteli’nin kendine ait bir tekne filosu var. Bu filonun gözdesi ise Maha Bhetra isimli tekne. Andaman Denizi’ndeki irili ufaklı adaları ve plajları ziyaret eden Maha Bhetra, 27 metre boyunda Tayland tipi balıkçı teknelerinden ilham alınarak ahşaptan inşa edilmiş. Üç kamarasında altı misafir konaklayabiliyor ve teknede beş kişiden oluşan bir mürettebat ekibi hizmet veriyor. Teknenin dışı kadar iç dekorasyonu da Asya kültürünü yansıtıyor. Modern ayrıntılar Asya’nın geleneksel el sanatlarıyla birleşiyor.

www.aman.com