Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Banksy’den Monet’ye sevgilerle

19 Mart 2021
Banksy’den Monet’ye sevgilerle

Banksy’nin Show Me Your Monet adlı eseri bir açık artırmayla satışa çıkacak. Son olanlardan sonra, şüphe duymamak işten değil.

Son zamanlarda Banksy cephesi oldukça hareketli.

Banksy'Den Monet'Ye Sevgilerle
Banksy’Den Monet’Ye Sevgilerle

Önce bir telif hakkı davasıyla geldi gündeme, ardından da kim olduğuna dair yürütülen tahminlerle.

Alber Elbaz

Çok yakında, Show Me Your Monet adlı eseri açık artırmayla satışa çıkacak Banksy’nin. The Guardian’ın haberine göre Monet’nin empresyonist başyapıtlarından birini konu alan çalışmanın yaklaşık 3 ila 5 milyon Sterlin arasında bir ücrete satılacağı tahmin ediliyor.

[rb_related title=”Also in This Issue” total=”2″]

New Trend

Anonimliğiyle efsaneleşen, her bir işiyle güçlü mesajlar veren Banksy; aktivist duruşu, kendine has espri anlayışı ve tekniğiyle 90’lardan bu yana her işi adım adım takip edilen sanatçılardan biri oldu. Sokağın bağımsız sesini ‘yüksek sanat’ın alanlarında da duyuran ünlü sanatçı, 2018’de tüm dünyayı sallayacak sembolik bir işe imza atmıştı. En ünlü eserlerinden biri olan Balonlu Kız’ın özel bir baskısı, Sotheby’s’deki bir açık artırmayla tam 1.4 milyon sterline satılmıştı. Ve satış gerçekleştikten dakikalar sonra, Banksy’nin küçük bir oyunuyla, eser kendi kendini imha edivermişti. Herkesin gözü önünde…

Banksy'Den Monet'Ye Sevgilerle
Banksy’Den Monet’Ye Sevgilerle

Show Me Your Monet

Show Me Your Monet adlı eseri de 21 Ekim’de yine Sotheby’s’de açık artırmaya çıkacak. Akıllarda tabii türlü kuşkular, ‘‘acabalar’’ dolaşıyor. Banksy, mimlendi bir kere…

Banksy'Den Monet'Ye Sevgilerle
Wearing: Cras Tincidunt | Taciti Sociosqu

“Nilüferler”

Banksy’nin Fransız ressam Claude Monet’in ‘Nilüferler’ serisine ithafen yaptığı Show Me The Monet, Monet’nin empresyonist başyapıtlarından birini konu alıyor. Eserin Banksy versiyonunda nilüferlerin yüzdüğü gölün içinde ters dönmüş bir alışveriş arabası ve bir trafik konisi var. Sanatçının 2005’te bitirdiği eser ilk olarak 15 yıl önce Londra’daki ikinci sergisinde sanatseverlerle buluşmuştu. Banksy’nin kendi söylemiyle “kutsal sayılan eserleri remikslediği” serinin bir parçası.

Eser satışa çıkmadan önce bu ay boyunca önce New York, ardından da Hong Kong’da izleyici karşısına çıkacak. Eğer satışın sonunda kendi kendini imha edecekse sahiden, görmek için son zamanlar olabilir.

Bu arada, yazının girişinde de söylediğimiz gibi, eski TV sunucusu Neil Buchanan’ın gizemli sanatçı olduğu iddia ediliyor. Sosyal medyadaki söylentiler tabii ki ışık hızında yayılırken özellikle bir kişinin yorumu epey dikkat çekici: Buchanan’ın eski grubu Marseille’in konser verdiği yerlerde Banksy’nin sanat eserlerinin ortaya çıktığı belirtiliyor. Neil Buchanan ise bu iddiaların gerçeği yansıtmadığı söyleyerek noktayı koyuveriyor.

Ama konu üstüne hemen kapanacak değil. Zaten konu Banksy olunca o kadar hararetli muhabbetler dönmeye başlıyor ki… Kendisi kim bilir yakında, ne ile gündeme gelecek…