Range Rover Evoque

Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

The Story of Secret Watches

26 April 2024
The Story of Secret Watches

Secret watches tell the time with complex and avant-garde designs. Here is a short history of secret watches.  

In the early years of 1900s, polite ladies couldn’t look at their watch in society. So much so that, it was considered inappropriate even in women meetings. Although first wristwatches were produced for ladies and decorated with jewels, watches were part of male world for a while. However, women managed to find way to check time: secret watches.

In order to wear watch under in the unequal norms of that period, women wore watches invisibly integrated into accessories such as bracelets or necklaces. Moreover, watches sometimes integrated into rings and handbags. Secret watches still object of desire with complex, avant-garde and stylish designs.

The Story Of Secret Watches

Van Cleef & Arpels, Bulgari, Chanel or Cartier are among the first watch brands that come to mind for secret watches. Here are luxurious secret watches from these brands.

Bulgari Serpenti Misteriosi High Jewelry

Each watch in Bulgari Serpenti Misteriois High Jewelry collection hides a dial in mouth of iconic Bulgari snake. When press the forked tongue, the snake’s mouth opens to reveal a diamond-studded dial. The watches are powered by a Piccolissimo BVL 100 miniature movement, which is smallest caliber in the watch industry.

The Story Of Secret Watches

Chanel Bust

Introduced in Watches and Wonders 2024, Chanel Bust hides a secret watch in a necklace. Designed in the shape of a couture bust, the necklace has a black dial. Limited to 20 pieces, the timepiece designed with 132 diamonds.

The Story Of Secret Watches

Van Cleef & Arpels Ludo Secret Watch

First announced in 1935, the Ludo is an iconic Van Cleef & Arpels collection. The Ludo collection is known for its long heritage for secret watches. Introduced in 2023, the Ludo Secret hides a white mother-of-pearl dial with a guilloché pattern inside its gold bracelet.

The Story Of Secret Watches

Dior La D de Dior Précieuse à Secret Galons

Inspired by the fabric stripes that complement Dior’s handmade garments, La D de Dior Précieuse à Secret Galons features a rotating cover designed with diamonds and sapphires reminiscent of the stripes, hiding the dial of the watch. When open, the lid reveals an elegant dial designed with diamonds.

The Story Of Secret Watches
Secret Watches

Gizli Saatler: Saklı Kadranların Hikayesi

Kolye ya da bileziklere gizlenen, kendini ilk bakışta belli etmeyen kadranların, gizli saatlerin hikâyesinde bir yolculuğa çıkıyoruz.

1900’lü yılların başında kibar kadınların toplum içinde saate bakması hoş görülmez, hatta öyle ki o yıllarda yalnızca kadınların bir arada olduğu ortamlarda dahi saate bakmak yakışıksız kabul edilirdi. Her ne kadar üretilen ilk kol saatleri kadınlar için tasarlanmış, mücevherlerle süslenmiş dahi olsa saatler erkek dünyasının bir parçası olarak kabul edilirdi. Neredeyse 1930’lara kadar bu böyle görülse de kadınlar zamanı takip etmek için bir yol bulmuşlardı: Gizli saatler.

Kadınlar, dönemin eşitlikçi olmayan normlarında zamanı takip edebilmek için saatleri çoklukla bilezik ya da kolye gibi aksesuarlara görünmez bir şekilde entegre ederek kullanıyorlardı. Hatta kimi zaman yüzüklere ve el çantalarına da gizlenirdi saat kadranları. 1950’lere kadar moda olan gizli saatler, bugün özellikle mücevher markalarının koleksiyonlarında birer arzu nesnesi olarak boy gösteriyor.

Van Cleef &Amp;Amp; Arpels'In Alhambra Koleksiyonundan Bir Gizli Saat Modeli.
Gizli Saatler

Van Cleef & Arpels, Bulgari, Chanel ya da Cartier gizli saatler denince bugün ilk akla gelen saat markalarından. Mücevher arasına gizlenen saat kadranlarında bir yolculuğa çıkarak son zamanların en gözde gizli saatlerini bir araya getiriyoruz.

Gözde Gizli Saat Modelleri

Bulgari Serpenti Misteriosi High Jewelry

Bulgari’nin geçtiğimiz aylarda tanıttığı Serpenti Misteriosi High Jewelry koleksiyonundaki saatler, ikonik Bulgari yılanının mücevherle tasarlanan ağzında saklanıyor. Çatallı dile basıldığında yılanın başı açılarak pırlanta süslü kadran ortaya çıkıyor. Serpenti Misteriosi, saat dünyasındaki en küçük kalibre olan Piccolissimo BVL 100 minyatür mekanizma ile çalışıyor.

Gizli Saatler: Saklı Kadranların Hikayesi
Chanel Bust

Söz konusu gizli saatler olduğunda akla gelen markalardan biri de mücevherli saatleriyle öne çıkan Chanel oluyor. Markanın Watches and Wonders 2024’te tanıttığı Chanel Bust, içinde gizli bir saat saklayan uzun bir kolye. Bir couture büstü şeklinde tasarlanan kolye içinde siyah bir saat kadranı saklıyor. 20 adetle limitli Chanel Bust, 132 adet pırlanta ile tasarlanmış.

Gizli Saatler: Saklı Kadranların Hikayesi
Van Cleef & Arpels Ludo Secret

İlk kez 1935’te duyurulan Ludo koleksiyonu, Van Cleef & Arpels’ın sembolik koleksiyonlarından biri. Ludo koleksiyonu, uzun yıllardır tanıttığı gizli saatlerdeki köklü mirasıyla biliniyor. 2023’te tanıtılan Ludo Secret, altın bileziğinin içinde guilloché desenli beyaz sedefli bir kadran saklıyor.

Gizli Saatler: Saklı Kadranların Hikayesi
Dior La D de Dior Précieuse à Secret Galons

Dior’un el yapımı giysilerini tamamlayan kumaş şeritlerden ilham alarak tasarlanan La D de Dior Précieuse à Secret Galons’un şeritleri anımsatan pırlanta ve safir süslerle tasarlanan dönen kapağıyla saatin kadranını saklıyor. Kapak açıldığında pırlantalarla kaplı şık bir kadran ortaya çıkıyor.

Gizli Saatler: Saklı Kadranların Hikayesi
Jaeger LeCoultre Reverso Secret Necklace

Introduced at Watches and Wonders 2023, the Reverso Secret Necklace features a diamond-studded Reverso case at the end of a long necklace. The diamond-studded case back looks like a part of the accessory on the front of the necklace, whilst a Reverso dial hides itself on the front of the case.