Range Rover Evoque

Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Gizli Saatler: Saklı Kadranların Hikayesi

26 Nisan 2024
Gizli Saatler: Saklı Kadranların Hikayesi
Kolye ya da bileziklere gizlenen, kendini ilk bakışta belli etmeyen kadranların, gizli saatlerin hikâyesinde bir yolculuğa çıkıyoruz.

1900’lü yılların başında kibar kadınların toplum içinde saate bakması hoş görülmez, hatta öyle ki o yıllarda yalnızca kadınların bir arada olduğu ortamlarda dahi saate bakmak yakışıksız kabul edilirdi. Her ne kadar üretilen ilk kol saatleri kadınlar için tasarlanmış, mücevherlerle süslenmiş dahi olsa saatler erkek dünyasının bir parçası olarak kabul edilirdi. Neredeyse 1930’lara kadar bu böyle görülse de kadınlar zamanı takip etmek için bir yol bulmuşlardı: Gizli saatler.

Kadınlar, dönemin eşitlikçi olmayan normlarında zamanı takip edebilmek için saatleri çoklukla bilezik ya da kolye gibi aksesuarlara görünmez bir şekilde entegre ederek kullanıyorlardı. Hatta kimi zaman yüzüklere ve el çantalarına da gizlenirdi saat kadranları. 1950’lere kadar moda olan gizli saatler, bugün özellikle mücevher markalarının koleksiyonlarında birer arzu nesnesi olarak boy gösteriyor.

Van Cleef &Amp; Arpels'In Alhambra Koleksiyonundan Bir Gizli Saat Modeli.
Gizli Saatler

Van Cleef & Arpels, Bulgari, Chanel ya da Cartier gizli saatler denince bugün ilk akla gelen saat markalarından. Mücevher arasına gizlenen saat kadranlarında bir yolculuğa çıkarak son zamanların en gözde gizli saatlerini bir araya getiriyoruz.

Bulgari Serpenti Misteriosi High Jewelry

Bulgari’nin geçtiğimiz aylarda tanıttığı Serpenti Misteriosi High Jewelry koleksiyonundaki saatler, ikonik Bulgari yılanının mücevherle tasarlanan ağzında saklanıyor. Çatallı dile basıldığında yılanın başı açılarak pırlanta süslü kadran ortaya çıkıyor. Serpenti Misteriosi, saat dünyasındaki en küçük kalibre olan Piccolissimo BVL 100 minyatür mekanizma ile çalışıyor.

Gizli Saatler: Saklı Kadranların Hikayesi

Chanel Bust

Söz konusu gizli saatler olduğunda akla gelen markalardan biri de mücevherli saatleriyle öne çıkan Chanel oluyor. Markanın Watches and Wonders 2024’te tanıttığı Chanel Bust, içinde gizli bir saat saklayan uzun bir kolye. Bir couture büstü şeklinde tasarlanan kolye içinde siyah bir saat kadranı saklıyor. 20 adetle limitli Chanel Bust, 132 adet pırlanta ile tasarlanmış.

Gizli Saatler: Saklı Kadranların Hikayesi

Van Cleef & Arpels Ludo Secret

İlk kez 1935’te duyurulan Ludo koleksiyonu, Van Cleef & Arpels’ın sembolik koleksiyonlarından biri. Ludo koleksiyonu, uzun yıllardır tanıttığı gizli saatlerdeki köklü mirasıyla biliniyor. 2023’te tanıtılan Ludo Secret, altın bileziğinin içinde guilloché desenli beyaz sedefli bir kadran saklıyor.

Gizli Saatler: Saklı Kadranların Hikayesi

Dior La D de Dior Précieuse à Secret Galons

Dior’un el yapımı giysilerini tamamlayan kumaş şeritlerden ilham alarak tasarlanan La D de Dior Précieuse à Secret Galons’un şeritleri anımsatan pırlanta ve safir süslerle tasarlanan dönen kapağıyla saatin kadranını saklıyor. Kapak açıldığında pırlantalarla kaplı şık bir kadran ortaya çıkıyor.

Gizli Saatler: Saklı Kadranların Hikayesi

Jaeger LeCoultre Reverso Secret Necklace

Jaeger LeCoultre’un Watches and Wonders 2023’te tanıttığı Reverso Secret Necklace, pırlantalarla bezeli bir Reverso kasasını uzun bir kolyenin ucunda taşıyor. Pırlantalarla süslü kasa arkası, kolyenin ön yüzünde aksesuarın bir parçasıymış gibi dururken kasanın ön yüzünde ise bir Reverso kadranı kendini saklıyor.

Gizli Saatler: Saklı Kadranların Hikayesi