Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

The Met’in Yeni Eskileri

24 Ocak 2022
The Met’in Yeni Eskileri

Ruhsal problemleri sebebiyle intihar eden ve intiharının ardından üne kavuşan bir ressam; Vincent Van Gogh. Ayçiçekli Vazo, Yıldızlı Gece, Kafe Terasta Gece, Arles’daki Yatak Odası ve daha yüzlercesini ardında bırakırken, 1890’daki ölümünün üzerinden geçen onca yıla rağmen şöhretinin ölümsüzlüğünü elbette ki öngörememişti.

Öyle ki eserlerinin bir kısmı tavan arasında unutulan ve yıllar sonra gün yüzüne çıkan ressam, koleksiyonerlerin ve pek tabii müzelerin en çok rağbet gösterdiği sanatçılardan biri. Her bir resmine dalıp giden sanatseverlerin belki de bunca kederken bihaber olduğu dört yeni ve nadir eser, New York’taki Metropolitan Museum of Art tarafından satın alındı. Yaz aylarında sergilenmesi planlanan eserlerden biri olan “At Eternity’s Gate” sanatçı tarafından Kasım 1882’de üretildi.

The Met’in Yeni Eskileri
Vincent van Gogh, At Eternity’s Gate, 1882, Transfer lithograph, 58.6 × 39 cm. 

Temmuz 1883 tarihli “Burning Weeds”  isimli eseri özel kılan ise aynı eserin bir eskizinin Van Gogh’un kardeşi Theo’ya yazdığı bir mektupta yer alıyor olması. Eser 1930’da ressamın yeğeni tarafından satılıyor ve çeşitli koleksiyonlarda yer almasının ardından 2003’te Sotheby’s açık artırmasında satışa çıkıyor. Aynı yıla ait olan “Gardener by an Apple Tree” işinin eskizi de yine Van Gogh’un kardeşine yazdığı bir mektupta yer alıyor.

The Met’in Yeni Eskileri
.Van Gogh’s Portrait of Dr Gachet, June 1890.

Ressamın Haziran 1890’da Paris yakınlarında yaptığı “Portrait of Dr Gachet” adlı gravür ressamın son haftalarında yanında olan doktoruna ait ve müzenin aldığı değerli eserler arasında yer alıyor.