Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Şanghay Otomobil Fuarı’nda Elektrik Akımı

21 Nisan 2021
Şanghay Otomobil Fuarı’nda Elektrik Akımı

Dünyanın en büyük otomobil fuarlarından biri olan Şanghay Uluslararası Otomobil Endüstrisi Fuarı 21 Nisan’da kapılarını açtı. 28 Nisan’a kadar devam edecek fuar, 1.000’den fazla otomobil markasını ağırlayacak.

Watches and Wonders 2021’in fiziksel ayağı için Şanghay’a gitmişken biraz daha kalıyor ve dünyanın en büyük otomobil fuarlarından biri olan Şanghay Uluslararası Otomobil Endüstrisi Fuarı’nı da mercek altına alıyoruz. 1.000’den fazla uluslararası otomobil üreticisinin ve markasının katılacağı fuar, Şanghay Ulusal Sergi ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. En yeni otomobiller, son yenilikler ve teknolojik gelişmeler tanıtılacak. Şanghay Otomobil Fuarı, “Değişimi Kucaklamak” mottosuyla elektro mobilite, otonom sürüş ve mobilite konseptleri gibi ana trendlere odaklanıyor olacak. Biz de bu doğrultuda fuarda tanıtılan elektrikli otomobilleri okurlarımız için derledik

Audi A6 E-Tron

Tamamen elektrikli olan A6 E-Tron, 2022 sonlarından itibaren markanın C VE B üretim segmentindeki otomobillerin temelini oluşturacak olan “Premium Platform Electric” ya da diğer adıyla PPE platformundan inşa edilmiş. Otomobilin tasarımı gözler alıyor, boyutu ise epeyce ihtişamlı: Yaklaşık 5 metre uzunluğunda, 2 metre genişliğinde ve 1,5 metre yüksekliğe sahip. İki elektrik motoruyla donatılan araç, WLTP standartlarına göre tam şarj ile 700 km yol alabiliyor. Aracın ön farları görüntü yansıtma teknolojisine sahip, yan aynalarda ise kameralar bulunuyor.

Şanghay Otomobil Fuarı'Nda Elektrik Akımı
Şanghay Otomobil Fuarı

Volkswagen VW ID 6

Yalnızca Çin’de satışa sunulacak olan VW ID 6 iki versiyonla üretilmiş. CROZZ versiyonu Çin’in kuzeyinde, diğer versiyon olan X ise ülkenin güneyinde üretilmiş. Aracın önündeki LED ışık çubukları sayesinde tamamen elektrikli bir araç olduğu kolayca fark edilebiliyor. Her iki otomobil de kendine has tasarım unsurlarına sahip. ID 6’ların her ikisi de iki batarya ile sunuluyor; bataryalardan biri yaklaşık 280 km yol alabiliyor, diğeri ise yaklaşık 380 mile kadar çıkabiliyor. Araçların iç tasarımları ise oldukça minimal.

Şanghay Otomobil Fuarı'Nda Elektrik Akımı
Şanghay Otomobil Fuarı

Mercedes EQS

Fuarda elektrikli araçlarını tanıtan bir diğer Alman markası da Mercedes oldu. Mercedes-EQ serisi dahilinde üretilen EQS, “nefes kesen yeni ve sezgisel bir çağa giriş” tasarım anlayışıyla üretilmiş. Otomobilin en dikkat çekici yanlarından birisi dijital iç mekânı olmuş. MBUX artırılmış gerçekliğe sahip sanal gösterge paneliyle günlük yaşam için otomobilin sürüş deneyimi kolaylaştırılmış. Son derece lüks döşenmiş koltuklar da dinlendirici ısıya sahip masaj etkisi yaratmakta.

Şanghay Otomobil Fuarı'Nda Elektrik Akımı
Şanghay Otomobil Fuarı

Genesis Electrified G80

Genesis Electrified G80, markanın ilk elektrikli otomobili oluyor, otomobilin ismi G80 çünkü markanın G80 modelinin bir elektrikli versiyonu gibi. Dolu bataryayla 427 km yol alabilecek olan otomobil, gürültüyü önleme ve kamera destekli süspansiyon gibi pek çok lüks donuşla donatılmış. Araç yalnızca Çin’de satışa sunulacak, fakat Kuzey Amerika’da da satışa sunulması bekleniyor.

Şanghay Otomobil Fuarı'Nda Elektrik Akımı
Şanghay Otomobil Fuarı

Silk-FAW Hongqi S9

Çin’in en büyük otomobil üreticilerinden FAW ile ünlü İtalyan tasarım ve mühendislik şirketi Silk EV işbirliğinden doğan Hongqi S9, spor otomobil serisi Hongqi S’in ilk aracı olarak duyuruldu. Meşhur otomobil tasarımcısı Walter de Silva imzalı araç, elektrikli V8 motora sahip ve tabii ki en önemli özelliklerinden birisi sıfır emisyonlu sürüş özelliği. Hongqi S9, şıklığın ve sürdürülebilirlik teknolojisinin bir araya geldiği bir Çin-İtalyan işbirliği olarak elektrikli spor araba kulvarında adından söz ettirecek gibi duruyor.

Şanghay Otomobil Fuarı'Nda Elektrik Akımı
Şanghay Otomobil Fuarı

 2021 Polestar 1 Special Edition

2019’da Volvo yarış takımı için üretilen Polestar serisinin ilk aracı Polestar 1’di. Bu serinin son otomobili Şanghay Otomobil Fuarı’nda duyuruldu. Serinin son otomobili için özel altın mat boyayla tasarlanmış 25 adetle limitli bir seri sunuldu. Polestar 1, Volvo’nun SPA platformunu temel alıyor, fakat ön aksta süper-şarj ve turbo-şarjlı 2.0 litrelik sıralı-4 ve arka aksta bir elektrik motorundan oluşan benzersiz bir plug-in hibrit güç aktarım mekanizmasına sahip.