Sanat Eseri Gibi Mücevher

Konu mücevher ve aksesuar olduğunda, satın aldığımız parçanın nevi şahsına münhasır olması konusuna ekstra özen gösteriyoruz. Malum, hatırı sayılır miktarda bir meblağ karşılığında edindiğimiz ürünün bize has olmasını beklemek, en doğal hakkımız. Haliyle, kişiye özel üretim ya da sınırlı sayıda üretilen iş birlikleri bu noktada bize göz kırpıyorlar. Bir yatırım aracı olarak mücevher bu minvalde hayatımıza dahil oluyor. 

2014’ten bu yana pek çok farklı sanatçıyla bir araya gelerek, sınırlı sayıda üretilen mücevher koleksiyonları oluşturan Liz Swig, namı diğer Lizworks, takvimler 2021’i gösterdiğinde Amerikan modern sanatının önemli isimlerinden biri olan Robert Longo ile bir araya geliyor. Men In the Cities serisiyle, yaptığı kara kalem ve kömürlü çalışmalarıyla ün salan, hiper realist tablolarıyla adından söz ettiren Longo, bu sefer Liz Swig ile birlikte Amerikan kültürünü mücevhere aktarıyor. Koleksiyon 15 adet üretilen, bir adet gül şeklinde ve bir adet mermi izi motifinde yüzükten oluşuyor. 

Liz Swig ve Robert Longo, bu koleksiyonun şu an Amerika’nın içerisinde bulunduğu haletiruhiyeyi yansıtan bir çalışma olduğunu dile getirirken, enamel, oyma taş ve altından oluşan tasarımlar, bir yandan da Longo’nun 2003-2013 tarihleri arasında yarattığı gül serilerine ve kömürü medyum haline getiren Bullet Hole in Window eserine gönderme yapıyor. 

Robert Longo, Rose Series, 2003 – 2013.
Robert Longo, Bullet Hole in Window, 2015.
Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir