Plaj Sezonunun Favori Bakım Ürünleri

Daha sağlıklı bir cilt ve daha kaliteli bir bronzluk için plaj çantanızın olmazsa olmaz bakım ürünlerini ve güzellik ipuçlarını araştırdık.

Güneş Kalkanı

Güneş koruyucular için yapılan ısrarı biraz abartılı buluyor olabilirsiniz, ancak bu durum tamamen haklı sebeplere dayanıyor. Sadece yaz mevsiminde değil, kış aylarında, hatta evden çıkmadığınız günlerde bile güneş koruyucu olmazsa olmaz bakım adımlarınızdan biri olmalı. UVA ve UVB ışınları cilt kalitesinin bozulmasından ciddi rahatsızlıklara yol açmaya kadar birçok negatif etkiye sahip. Durum böyleyken plaj çantanızda olması gereken ilk ürünse tabii ki bir güneş kremi.

Güneş kremlerinin farklı formülasyonları ve ekstra fayda sağlayan türleri mevcut. Yüzünüz vücudunuza göre daha hassas bir cilde sahip. Dolayısıyla yüzünüzün bronzlaşmamasına ve güneşle minimum temas sağlamasına özen göstermelisiniz. Yüz için güneş kreminizi tercih ederken yüksek koruma faktörlü ürünleri olmazsa olmazlarınız arasına alın. Eğer cildiniz lekelenmeye meyilliyse niasinamid gibi leke karşıtı içeriklerle güçlendirilmiş formülleri de alışveriş listenize ekleyebilirsiniz.

Plajda suya, tere, sıcağa dayanıklı ürünler önceliklerinizden olmalı. Hafif yapılı, geride kalıntı bırakmayan, kolay emilen ve cilde çabucak oturan ürünler de plaj konforunuzdan ödün vermemeniz için tercih sebebi.

Her ne kadar dayanıklı bir formül de tercih etseniz, güneş kremleri zaman içinde etkisini yitiriyor ve tazelenmeye ihtiyaç duyuyor. Bu noktada kimyasal koruyucu ürünlerin aktif hale gelmesinin 20-30 dakikayı bulduğunu ve mineral mineral koruyucularınsa uygulandığı anda cildi korumaya aldığını belirtelim. Tabii ki her iki formülün de artıları ve eksileri mevcut, ancak plajda güneşle bir aradayken mineral formüllere yönelmek daha kullanışlı olabilir. Son olarak koruyucunuzu yenilediğiniz elinizde kalan hissiyattan hoşlanmıyorsanız vücut için sprey ürünleri, yüz içinse son dönemin favorilerinden olan pratik stick tasarımları tercih edebilirsiniz.

Son olarak yüz ve vücutta aynı güneş kremi kullanılabilir mi sorusuna da açıklık getirelim. Cevap: Evet. Ancak yüzünüzde ekstra hassasiyet ve cilt problemleri varsa, cilt tipiniz ekstra bakım ve özen gerektiriyorsa farklı ürünler kullanılmalı!

Bronz Destek

Aslında vücudunuzu da tıpkı yüzünüzü olduğu gibi güneşten olabildiğince korumanız gerektiğini en başta belirtelim. Vücut derisi yüze göre daha dayanıklı olduğu için ve yaz günlerinin anısını yaşatan bir bronzluğa sahip olmak için burada hassasiyet sınırlarımızı göz ardı edebiliyoruz ne yazık ki. Bu noktada, sağlıklı ve uzun soluklu bir bronzluk için güneşe çıkacağınız saatlerin yanında bronzlaşmak için seçeceğiniz ürünlere de dikkat etmelisiniz.

Koyu tenli değilseniz ya da güneşe henüz yeterince cildinizi alıştırmadıysanız ultra bronzlaştırıcı yağlardan başlangıçta uzak durun. Güneş ışınlarına hızlı ve şiddetli bir şekilde maruz kalmak ciltte yanık, hassasiyet ve doku bozukluğuna sebep olabilir.

Yüksek koruyucu kremlerin yanında koruma faktörü içeren bronzlaştırıcılarla kademeli olarak cilt renginizi manipüle edebilirsiniz. Bronzlaştırıcı yağlarla cildinizi hem nemlendirip hem de pürüzsüz bir renk almasını sağlayabilirsiniz.

Saç Bakımı

Söz konusu güneş ve plaj bakımı olduğunda saçlar biraz geri planda kalıyor. Ama tatil dönüşü çatallanmış saç uçları ve kuru tutamlarla karşılaştığınızda pişmanlık büyük oluyor. Saçlarınızın plajın zorlu şartlarından yara almadan çıkması için de ipuçlarımız ve favori ürünlerimiz mevcut.

Saçlarınız da UVA ve UVB ışınlarından zarar görür. Bu yüzden saç için besleyici ve koruma faktörlü bir ürünü plaj çantanızda mutlaka bulundurun. Klasik bir güneş kalkanı olarak şapka ve bandana gibi destek kuvvetlerden de yardım alabilirsiniz.

Saç tellerini kurutan havuz ve deniz suyu, kuru saç tellerine ve kabarma problemine sebep veren etmenler arasında. Suya girmeden önce saçlarınıza herhangi bir bakım yağını uygulayarak yağın su itici özelliğinden faydalanın. Bu yöntemle su saça daha az emilecek ve saç tellerine zarar vermeyecek, siz de aynı zamanda yağ ile saçlarınıza bakım yapmış olacaksınız. Yani bir taşla iki kuş!

Son olarak, bir tarak ve mümkünse saç açıcı spreyi de plaj çantanıza koyabilirsiniz. Düğüm olan saçları bekletmek sonradan açarken fazla uğraş gerektirir ve saçların kopmasına sebep olur. Uğraşmak istemiyorum derseniz saçlarınızı örgü veya burgu topuz gibi dolaşma karşıtı modellerle de şekillendirebilirsiniz.

Unutulan Detaylar

Dudaklarınız göz çevrenizden sonra yüzünüzdeki en ince deriye sahip. Yani koruma altına alınacaklar listenizin üst sıralarında bulunması gerekiyor. Dolayısıyla koruyucu bir dudak balmı çantanızda olmalı ve sık sık tazelenmeli. Renk veren ürünlerle sadece plaj bakımınıza değil plaj güzelliğinize de ufak bir dokunuş yapabilirsiniz.

Yaşlanma belirtilerinin öncelikli olarak belirmeye başladığı eller ve çevresel etmenlerden dolayı kuruyup yıpranan tırnaklar da bakım altına almanız gerekenlerden. Güneş koruyucunuzu sürerken sınırı bileklerinizde bırakmayın, el üstü ve parmaklarınıza da ürünü uygulayın. Tuzlu ve klorlu suya temasla kırılmaya, soyulmaya meyilli olan tırnaklarınızı ve kuruyan kütiküllerinizi de nemlendirici bir krem veya yağ ile besleyip güçlendirin.

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir