Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

“Operasyon”da İkinci Perde

9 Ocak 2022
“Operasyon”da İkinci Perde

Sanat eserlerini bir müzede, gerçek boyutları ve orijinal halleriyle keşfetmek keyifli olsa da, yıllar öncesindeki fırça darbelerini, renklerin geçişlerindeki ahengi daha yakından görmenin bir yolu yok mudur diye düşünmeden edemeyiz çoğu zaman. Günümüz teknolojisine kadar pek mümkün olmasa da artık dijitale taşınan eserlerin detaylı bir şekilde incelenebilen halleri bu merakımızı biraz da olsa gidermeye başladı.

Tam bu noktaya parmak basan bir durumun temeli, 2019 yılında Rembrandt’ın 1642 yılında tamamladığı The Night Watch adlı eserinin restorasyonuyla atılmıştı ve proje oldukça başarılı bir şekilde yürütülmüştü. Bu başarının ardından restore edilen tablo için yeni bir serüven başladı ve Hollanda – Amsterdam’daki Rijksmuseum, tablonun şimdiye kadar dünyanın en büyük ve en ayrıntılı sanat eseri fotoğrafı haline getirilmesine karar verdi.

“Operasyon”Da İkinci Perde
“Operasyon”Da İkinci Perde

717 gigapiksel büyüklüğündeki dev fotoğraf, her biri 5.5cm x 4.1cm boyutunda olan 8 bin 439 fotoğraf parçasından oluşuyor. Kamera olarak 100-megapiksel Hasselblad H6D 400 MS kullanılırken küçük görsellerin büyük tek bir görsele dönüştürülmesi kısmında ise tıpkı restorasyon sürecinde olduğu gibi yapay zekadan faydalanıldı. 

Müze, Covid-19 sebebiyle kapalı olsa da dev fotoğrafa Rijksmuseum’un internet sitesinden tek bir tıkla ulaşmak ve ekran karşısında renklerin detaylarına kapılmak mümkün.

“Operasyon”Da İkinci Perde
“Operasyon”Da İkinci Perde