Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Lüks Modada Sürdürülebilirliğin Öncüsü Stella McCartney 

2 Temmuz 2024
Lüks Modada Sürdürülebilirliğin Öncüsü Stella McCartney 
Çığır açan girişimleriyle lüks moda dünyasında sürdürülebilirliğin öncü ismi sayılan Stella McCartney’nin ilham veren yolcuğunu mercek altına alıyoruz.

Detaylı terziliği ve sofistike şekilleri ile kadınsı ve seksi tasarımlar sunan Stella McCartney markası, adını taşıdığı moda tasarımcısı ve sürdürülebilirlik aktivisti Stella McCartney tarafından kuruldu. Dünyaca ünlü Beatles grubunun gitarist ve solistlerinden biri olan Paul McCartney ve hayvan hakları savunucusu Linda Eastman’ın kızı olan Stella, küçük yaştan itibaren ailesi tarafından doğa ve hayvan sevgisiyle büyütüldü. Bu felsefeyle büyüyen McCartney, modaya olan tutkusunu takip ederek Christian Lacroix ve Vogue İngiltere gibi yerlerde çalıştıktan sonra Chloé markasının Kreatif Direktörü olarak çalışmaya başladı. 1997 yılında eski popülerliğini kaybetmiş Chloé markasını yenilikçi tasarımları ile yeniden yaratarak Madonna, Naomi Campbell ve Gwyneth Paltrow gibi o zamanın ünlü şarkıcı, model ve moda ikonlarının ilgisini çekmeyi başardı.

Lüks Modada Sürdürülebilirliğin Öncüsü Stella Mccartney 
Sürdürülebilirliğin Öncüsü Stella Mccartney

Chloé markasını yeniden yaratmasıyla Gucci’nin ilgisini çeken Stella, 2001 yılında kendi markasını yaratmak için Gucci’den teklif alarak dünyanın ilk sürdürülebilir lüks markasını kurdu. 2006’dan beri kürk, deri ve benzeri hayvan ürünleri kullanmadan yaratılan ürünler ile cruelty-free alternatif malzemeler, süreç inovasyonu, döngüsel hedefler, rejeneratif uygulamalar ve toplum refahı konularında sektör liderliğini üstleniyor.

Lüks Modada Sürdürülebilirliğin Öncüsü Stella Mccartney 
İkonik Falabella Çantalar

Stella McCartney markasının geniş yelpazesinde ikonik Falabella çanta, “model off duty” görünümlerinin çarpıcı parçası Elyse Platform Sneaker ve Adidas işbirliğinde üretilen renkli ve eğlenceli spor kıyafetleri var. İkonik tarzlardan bahsetmişken Meghan Markle’ın McCartney imzalı nefes kesen yüksek yakalı zarif gelinliğini unutmamak lazım.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK FELSEFESİ

Modada sürdürülebilirlik algısının artmasıyla birçok marka da mercek altına alınmaya başladı. Lüks markalar, ‘fast fashion’ markalarına kıyasla daha sürdürülebilir gözükseler de aslında daha iyi performans göstermiyorlar. Hayvansal deri ve kürk kullanımı, tedarik zincirlerinde insan hakları ihlalleri, karbon ayak izleri ve çevresel konularda şeffaflığın az olması, lüks markaların sürdürülebilirlik konusunda geri olduğunu gösteriyor.

Stella McCartney için sürdürülebilirlik, sadece kendi markasının çevreye etkisini azaltmak değil, bütün sektörün iyileşmesi için adımlar atmak demek. Ar-Ge konusuna çok önem veren marka, pozitif etkiyi artıran hammaddeler geliştirme konusunda önemli adımlar atıyor. Kullandıkları hammaddeler arasında yüzde 100 bitki özlü ve plastiksiz yapay kürkler, üzüm kabuğundan yapılan deri alternatifleri ve tekstil atıklarını geri dönüştürülebilir polyestere çeviren bioenzimler bulunuyor. Markanın farklı hammadde girişimleri kendi websitesinde de detaylı olarak paylaşılıyor.

Sürdürülebilirliğin Öncüsü Stella Mccartney
Londra’Daki Stella Mccartney Mağazasının Vitrini.

Stella McCartney bununla da kalmıyor, sürdürülebilir moda konusunda küresel sahnede sesini duyurmaya devam ediyor. Louis Vuitton’un da içinde bulunduğu LVMH markasının sürdürülebilirlik danışmanlığını üstlenen McCartney, iklim çözümleri geliştiren öncü girişimlere 200 milyon dolarlık bir fon kurarak yeni teknolojileri destekliyor.

Lüks Modada Sürdürülebilirliğin Öncüsü Stella Mccartney 
Lüks Modada Sürdürülebilirliğin Öncüsü Stella Mccartney.

Bu girişimlerinin yanı sıra, Conference of Parties (COP) olarak adlandırılan küresel sürdürülebilirlik konferanslarında tekstil sektörü için çağrılar yapan McCartney, İngiltere Kralı ve çevre aktivisti Kral Charles tarafından prestijli Commander of the British Empire (CBE) unvanını aldı.

ÜNLÜ İŞBİRLİKLERİ

Stella McCartney markası, sürdürülebilirlik alanındaki çalışmaları kadar işbirlikleri ile de biliniyor.

Stella McCartney x Saks

Lüks perakende markası Saks, 2024 Met Gala’sına ithafen New York Beşinci Cadde’deki en büyük mağazalarının vitrinlerini Stella McCartney’nin özel gece kıyafet kapsülüne ayırdı. Sınırlı sayıda üretilen “Stellabration” adlı koleksiyonda, İngiliz tasarımcının arşivinden seçilen kırmızı halı elbiseleri, markanın Falabella çantası ve Elsa topuklu ayakkabıları gibi kristal süslemeli vegan aksesuarlar, gece yarısı tonlarında Saks için özel olarak yeniden yaratıldı.

Lüks Modada Sürdürülebilirliğin Öncüsü Stella Mccartney 
Met Gala 2024
Stella McCartney x Vrai: 

Yenilenemeyen bir kaynak olan elmasa ulaşmak için gereken ekolojik rahatsızlıklar, enerji tüketimi ve insan hakları ihlalleri, sürdürülebilir elmas madenciliğini imkansız kılıyor. Cara Delevingne, Ed Sheeran ve FKA Twigs gibi ünlülerin 2024 Met Gala kıyafetlerini, Vrai tarafından laboratuvarda yetiştirilen elmaslar kullanarak tasarlayan Stella, sürdürülebilirlikten ödün vermeyen kırmızı halı görünümleri yaratmayı başardı.

Lüks Modada Sürdürülebilirliğin Öncüsü Stella Mccartney 
Arta Kalan Üzüm Kabuklarından Üretilen Stella Imzalı Vegan Çantalar.
Stella McCartney x Veuve Clicquot: 

Paris Moda Haftası’ndaki Sonbahar/Kış 2024 defilesinin ardından Stella McCartney, Fransız şampanya evi Veuve Clicquot ile yenilikçi bir işbirliğine imza attı. Veuve Clicquot şampanyalarının yapımından arta kalan üzüm kabuklarından üretilen vegan deri çantalar, şampanyanızı her yere götürmenizi sağlıyor. Bu işbirliği, lüks markaların yaratıcı ortaklıklarının güzel bir örneği olarak öne çıkıyor.