Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Vintage Alışveriş Rehberi: Modanın Sürdürülebilir Hali

14 Mart 2024
Vintage Alışveriş Rehberi: Modanın Sürdürülebilir Hali

Vintage alışveriş rehberi ile son trendleri yakalarken sürdürülebilir modaya da destek verin.

Son yıllarda influencerların dilinden düşmeyen vintage alışveriş ve özellikle TikTok’ta ünlenen “Thrifting” trendleri sadece sosyal medyada değil, moda defileleri ve kırmızı halı etkinliklerinde de kendini hızla gösteriyor. 2024 Oscar ödül töreninin kırmızı halısında Margot Robbie’nin arşiv Mugler korsesinden Anya Taylor Joy’un 1949 yapımı Christian Dior elbisesine kadar çeşitli vintage tasarımlar kameralara yansıdı. Bunun yanı sıra Vogue‘un 2024 trend tahminleri arasında ise 50’lerin ultrafeminen tarzı ve 80’lerden esinlenen vatkalı ve uzun kesim ürünlerin moda dünyasında geri dönüş yapacağı bulunuyor.

Vintage parçalara olan ilginin artışını moda dünyasının yanı sıra alışveriş istatistiklerine bakarak da görebiliyoruz. İngiltere ve Amerika’da yapılan bir araştırma, bu ülkelerdeki tüketicilerin yüzde 60’ının düzenli olarak ikinci el alışveriş yaptığını ve özellikle 18-24 yaş aralığında ikinci el kıyafetlere büyük bir talep olduğunu gösteriyor. Bunun yanında Amerika’nın en büyük ikinci el satış platformlarından ThredUp’ın GlobalData ile birlikte yürüttüğü araştırma da pazarın potansiyelini açığa çıkaran cinsten. Araştırmaya göre, 2027’ye kadar ikinci el eşya pazarı dünya genelinde 350 milyar dolara ulaşacak ve 2028’e kadar da fast fashion pazarından 20 milyar dolar daha büyük olacak. Çoğumuz için şaşırtıcı bu veriler, ikinci el alışverişin giderek daha popüler olacağının ve sürdürülebilir moda trendlerinin baş rolde olacağının kanıtı gibi.

2027’ye kadar ikinci el eşya pazarı dünya genelinde 350 milyar dolara ulaşacak

Türkiye’de de durum farklı değil,  vintage dükkanlara olan ilgi artarak devam ederken ikinci el ürünleri günlük hayatta daha sık görmeye başlıyoruz. Beyoğlu ve Moda gibi semtlerde sıkça karşımıza çıkan vintage dükkanlar, artık online platformlarda ve sosyal medyada da etkileşimlerini artırarak ikinci el alışveriş kültürünü Türkiye’de yaygınlaştırmaya başladı. Özellikle sürdürülebilirliği desteklemek ve özgün parçalara sahip olma isteğiyle hareket eden kitlelerin dikkatini çeken bu dükkanlar moda pazarındaki etkilerini her geçen gün daha da güçlendiriyor.

Vintage alışveriş dünyasının hızla artan etkisini göz önünde bulundurarak, sizi bu trendlerin heyecan verici dünyası ile tanıştıracak ve ikinci el pazarındaki güncel gelişmeleri takip etmenizi sağlayacak özel bir Vintage Alışveriş Rehberi hazırladık.

İstanbul’un En İyi Vintage Mağazaları

Rococo Vintage

Rococo Vintage, 2017’den bu yana ikinci el çanta ve aksesuarları tutkulu koleksiyonerlerle buluşturan Türkiye’nin en seçkin vintage mağazalarından. Sadece Instagram üzerinden satış yapan Rococo; Bottega Veneta, Yves Saint Laurent, Louis Vuitton gibi yüksek moda markalarına ait ender bulunan çantaları kusursuz durumda yeni sahipleriyle buluşturuyor. Koleksiyonuna her hafta yeni parçalar ekleyen Rococo Vintage’ın yeni parçalarını Instagram hikayelerinden takip edebilirsiniz.

Original Seconds

Influencer Eda Gürkaynak ve annesi tarafından kurulan Original Seconds adeta ikinci el marka kıyafet cenneti. Akatlar’da bir apartman dairesinde yer alan Original Seconds’a girdiğinizde dairenin her tarafını donatan kıyafetler arasında kaybolmamak mümkün değil. Gucci ve Dolce&Gabbana’dan Ganni ve Zadig Voltaire’e kadar her türlü markadan ürünler sunan Original Seconds, günlük stilinize katabileceğiniz vintage parçalar bulmak için ideal nokta.

Mel’s

İstanbul’un gözde semtlerinden biri olan Çukurcuma’da yer alan Mel’s, sadece özenle seçilmiş koleksiyonu ile değil, dükkanının renkli iç dekorasyonu ve vintage estetiğini eğlenceli bir şekilde yansıtan Instagram sayfası ile de öne çıkıyor. Mel’s’in seçkileri arasında 90’larda “Sex and the City” ile ün kazanan ve moda dünyasının gözde ürünlerinden olan Fendi Baguette çantalar, Y2K ve 90’lardan marka takımlar ve vintage kemerler bulabilirsiniz. Yeni gelen ürünleri kaçırmamak ve vintage styling ilhamı için Mel’s’in Instagram sayfasını takip etmenizi öneririz.

Beymen Reborn

Beymen’in sürdürülebilirlik yolculuğunun bir parçası olarak başlatılan Beymen Reborn, yakın geçmişteki eski sezon çantalara ikinci bir hayat sunuyor. Diğer vintage dükkanlarda sıkça rastlanmayan Jacquemus, Balenciaga ve Loewe gibi markaların ikinci el ürünlerini Beymen güvencesi ile Reborn üzerinden alabilirsiniz. Beymen Reborn, 2010’lar ve sonrasının çantalarını koleksiyonlarına eklemek isteyenler için mükemmel bir seçenek sunuyor.

Vintage Istanbul

Vintage takı ve aksesuar denince akla gelen ilk yer Vintage İstanbul. Yüzlerce küpe, kolye ve yüzüğün yanı sıra broş, saat ve kemer satan Vintage Istanbul, kombinlerinizi tamamlayacak çarpıcı parçalar bulmak için doğru adres. Eğer şanslıysanız Vintage İstanbul’un koleksiyonu içerisinde Lanvin, Valentino ve Svarowski ürünleri ile karşılaşmanız mümkün.

Neden tercih etmeliyiz?

Sürdürülebilirliğe Destek

Sürdürülebilirlik ve iş etiği gündemlerinin en öne çıkan konularından biri olan fast fashion ve tekstil endüstrisinin doğa üzerindeki negatif etkilerini farkında olmamak mümkün değil. Avrupa Parlamentosu’nun 2021’de yaptığı bir araştırmaya göre, uzun tedarik zincirleri ve enerji yoğun üretim yöntemleri nedeniyle, hazır giyim ve ayakkabı sektörleri küresel karbon emisyonlarının yüzde 8-10’unu oluşturarak havacılık ve denizcilik sektörlerinin toplamında daha fazla emisyona yol açıyor.. Kıyafetlerimiz sadece karbon emisyonu salınımına değil, aynı zamanda endişe verici bir atık üretimine de neden oluyor. Yapılan bir araştırmaya göre kıyafet parçalarının çoğu çöpe atılmadan önce sadece 7 ila 10 kez giyiliyor, bu da dünyada her yıl tahmini olarak 92 milyon ton, Türkiye’de ise 1 milyon 155 bin ton tekstil atığı oluşturuyor.

Tekstil sektörünün doğaya negatif etkisi ne kadar fazlaysa, bu etkiyi azaltmak da bir o kadar kolay. ThredUp’ın raporuna göre, her bir tüketici 2024 yılında sadece bir adet ikinci el giysi satın alsa karbon emisyonları 1 milyon ton fazla azalacak, bu da 76 milyon arabanın bir günlük yoldan çekilmesine, 23 milyar galon su ve 4 milyar kilovat-saat enerji tasarrufuna eşdeğer olaca. Yani, dolabınızı ikinci el parçalarla zenginleştirerek yeni kıyafet üretimini azaltarak doğa üzerindeki negatif etkileri azaltabilir ve sürdürülebilir modaya katkıda bulunabilirsiniz.

Trend Öncüsü Olun

Vintage kıyafetlerin babaannenizin dolabında bulabileceğiniz demode parçalardan ibaret olduğunu düşünüyorsanız, size üzülerek yanıldığınızı belirtmek zorundayız. Geçen senenin en büyük trendlerinden biri olan Y2K modası, bu sene yerini 80’lerin ışıltılı kıyafetleri ve 90’ların ofis şıklığına bıraktı. Modanın döngüsel doğasını düşünürsek vintage alışverişin trendleri takip etmenin en kolay yolu olduğunu görebiliriz. 80’ler ve 90’lar modası ilk çıktığında üretilen parçalara sahip olmak, bu çağların modası geri geldiğinde trend öncüsü olmanıza yardımcı olacaktır.

Vintage Alışveriş Rehberi
Vintage Alışveriş Rehberi

Kaliteli Ürünler

Günümüzde üretilen kıyafetlerin en büyük problemlerinden biri, plastik ve benzeri sentetik materyaller kullanarak yapılması. Bu da birçoğunun kalitesiz ve dayanıksız olmalarına neden oluyor. Fast fashion markalarından alınan kazakların pilelenmesi veya kotların dikişlerinin sökülmesi gibi problemler, bu ürünlerdeki kalite sorunlarının bir göstergesi. Birçok vintage ürün, seri üretim çağdaş ürünlere kıyasla yün, pamuk ve keten gibi daha kaliteli malzemelerle ve üstün işçilikle üretildiği için ömürleri de daha uzun.

Özgün ve Yaratıcı Tarz

Zara, Mango ve H&M gibi markalar, defilelerde gördüğümüz parçaları geniş kitlelere uygun fiyatlarla ulaştırarak moda endüstrisinde önemli bir rol oynuyor. Ancak bu markaların yaygın olarak tercih edilmesiyle birlikte, kişisel tarzın özgünlüğünün kısıtlandığını da görüyoruz. Sokakta yürürken aynı sürekli “fast fashion” markalarının ürünlerini görmekten sıkıldıysanız, vintage alışveriş sizin için mükemmel bir çözüm olabilir. Vintage alışveriş, eski dönemlerden gelen benzersiz parçaları keşfetmenin yanı sıra kendi tarzınızı geliştirmenizi ve stilinize kişisel bir dokunuş eklemenizi sağlar. Ayrıca, vintage parçalarla yaratıcı kombinasyonlar yaparak tarzınızda özgünlük sağlayabilirsiniz.