Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

İlham Perisi; The Milk of Dreams

15 Mart 2022
İlham Perisi; The Milk of Dreams

Leonora Carrington kendisi ve çocukları için kurduğu dünyaya onlarca sürrealizm tabanlı resim ve kitap sığdırdığında ölümünden 11 yıl sonra bir bienale ilham kaynağı olma hedefi var mıydı kimse bilmez…

Bu yıl 59. kez düzenlenecek olan Venedik Bienali’nin ilham kaynağı olan sanatçının “The Milk of Dreams” adlı çocuk kitabı, sanatseverlere tıpkı kitaptaki gibi sihirli bir dünyanın kapılarını açmayı vadediyor. 23 Nisan – 27 Kasım tarihleri arasında misafirlerini ağırlayacak olan bienalin küratörlüğünü Cecilia Alemani üstleniyor.

İlham Perisi; The Milk of Dreams

Central Pavilion, Giardini ve Arsenale olmak üzere üç farklı noktada gerçekleşecek olan bienale 58 ülkeden 180’i ilk kez olmak üzere toplam 213 sanatçı, 1433 eserle katılacak. Küratör Alemani bienalin odaklanacağı üç tema için; ‘bedenlerin temsili ve metamorfozları’, ‘bireyler ve teknolojiler arasındaki ilişki’ ve ‘bedenler ile Dünya arasındaki bağlantı’ başlıklarını verirken bunların her birinin “rüya” gibi hikayeler çerçevesinde anlatılacağını da sözlerine ekliyor.

Arsenale’deki Türk pavyonu için ise seçilen isim Füsun Onur olurken pavyonun küratörlüğünü ise İstanbul Bienali’nin ve İKSV’deki tüm güncel sanat projelerinin direktörü olan Bige Örer üstlenecek.

İlham Perisi; The Milk of Dreams
Bige Onur’un Türk Pavyonu için hazırladığı “Evvel Zaman İçinde…” serisinden bir eser.