Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Ikea, Londra’nın En Büyük Konser Mekânı Oluyor

17 Temmuz 2023
Ikea, Londra’nın En Büyük Konser Mekânı Oluyor

Bir zamanların bol çocuk sesli, kalabalıktan sıkılmış yüzleriyle dolu Ikea mağazası şimdilerde Londra’nın en büyük kültürel alanlarından biri olmaya hazırlanıyor. 17 yıldır Tottenham’da sayısız insanın gardıroplar önünde beklediği 56 bin metrekarelik alan, Broadwick adlı ekip tarafından dev bir dönüşüm geçiriyor.

Boradwick, Londra’nın kültür sanat mekânları alanındaki en ünlü ekiplerden biri. Daha önce Daily Mail, Evening Standard gibi gazetelerin de basıldığı Rotherhithe’deki matbaa fabrikasını Printworks adlı bir gece kulübüne dönüştürerek Londra’nın en ünlü mekânlarından birini yaratan ekip, Beams ve Field Day festivalleri ile de biliniyor.

Ikea, Londra’nın En Büyük Konser Mekânı Oluyor
Ikea

Post endüstriyel alanları kültür merkezlerine çevirmeye bayılan ekip bu kez kendi iddia çıtasını bile zorluyor. 12,500 oturma alanı kapasiteli Wembley Arena’yı bile geride bırakarak Londra’nın en büyük kapalı mekânı olacak Drumsheds, 15 bin kişiyi ağırlayabilecek. Ancak bu sadece genel rakam. Zira Wembley, 12,500 kapasitesiyle aslında 90 bin kişiyi ağırlayabiliyor. Canlı müzik, kültür ve sanat çalışmalarına ev sahipliği yapacak bir merkez olarak hazırlanan Drumsheds’te, birçok detay aynen korunacağından konuklar Ikea’dan kalma eski asansör boşluklarını, yükleme alanlarını ve makineler arasında sanat deneyimi yaşayacak.

Şirketin strateji direktörü Simeon Aldred, “Yarattığımız tüm alanlar gibi Drumsheds’in de insani dokunuşu temel alan bir kültürel çekim merkezi olmasını istiyoruz” diyor. Daha önceki alan çalışmalarında dans müziği etkinliklerine ağırlık veren Broadwick ekibi, mekânları Londra Moda Haftası, Afropunk festivali, Dua Lipa’nın pandemi döneminde yaptığı canlı yayınlar ve “Batman” film seti olarak da kullanmıştı. Londra’ya damgasını vuracak mekân, eylül ayında açılacak ama alan üzerindeki çalışmalar devam edeceğinden asıl lansman 2026’da yapılacak.