Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Breitling’den Nostaljik Pilot Saatleri

18 Kasım 2021
Breitling’den Nostaljik Pilot Saatleri

Breitling’in yeni serisi Super AVI’daki saatler, efsanevi P-51 Mustang, Vought F4U Corsair, Curtiss Warhawk ve Mosquito askeri uçaklara saygı duruşunda bulunuyor.

Bundan yaklaşık yüz sene evvel, kokpitlerin içi teknolojiyle henüz bu kadar donatılmamışken, pilotların vazgeçilmez yol arkadaşlarından biri de kol saatleriydi. Deri kayışlar sayesinde bileğe kolayca takılabiliyor ve uçuş esnasında senkronizasyonu takip etmeyi kolaylaştırıyorlardı. Tam da bu vakitlerde dünyanın önde gelen pilot saatlerini üreten markalardan biri de Breitling’di. Hatta marka yalnız pilot saatleri tasarlamakla kalmıyor, aynı zamanda gösterge panosuna takılabilen tam teşekküllü saatler de üretiyordu. 1930’larda markanın bünyesinde kurulan Huit Havacılık Departmanı da bu kulvarda ürettiği hafif saatlerle kendine has bir yer edinmişti o vakitlerde. Aradan biraz vakit geçip de 1953’e gelindiğinde ise kült bir model haline gelecek olan Ref.765 AVI modelini duyurdu departman, saat çok kısa bir sürede “Co-Pilot” haline geldi ve pilot saatleri, o tarihten bu yana markanın ikonik parçaları arasında yer aldı. Şimdilerdeyse Breitling 4 yeni pilot saatiyle nostaljik bir uçuşa hazırlanıyor.

Breitling’den Nostaljik Pilot Saatleri
Breitling’den Nostaljik Pilot Saatleri

Breitling CEO’su Georges Kern, Super AVI koleksiyonunda pilotların saatleri birer uçuş ekipmanı olarak kullandığı nostaljik günlerle derin bir bağ kurulduğunu söylüyor. Fakat şunu da ekliyor; bu yeni saatlerin işçiliğinin ve tasarımının kalitesini kavramak için bir pilot ya da havacılıkla ilgilenen bir kimse olmanız gerekmiyor. Bu da demek oluyor ki saatler hemen herkesin bir bakışta anlayabileceği birer “Co-Pilot”.

Super AVI serisi, ABD’nin P-51 Mustang, Vought F4U Corsair, Curtiss Warhawk ve Mosquito (İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılan Britanya-Amerikan ortak yapımı “Wooden Wonder” savaş uçakları) tarihi askeri uçaklarına saygı duruşunda bulunan beş saatten oluşuyor. Her bir saat, bir askerin uçağın tasarım ve teknik özelliklerine atıfta bulunarak üretilmiş. Saatler 46 mm kalınlığında, hem kadrandaki hem de bezel üzerindeki büyük Arap rakamları tasarımsal anlamda öne çıkan ilk özellikleri arasında. Saat 3 konumundaki kurma kolu ve tırtıklı bezel de tasarımın ana unsurlarından. Kalibre B04 ile işleyen saat 70 saatlik güç rezervine sahip.

Modellerden ilki olan Super AVI P-51 Mustang iki seçenekle geliyor: Siyah kadranlı ve altın kahverengi deri kayışlı paslanmaz çelik kasa yahut antrasit kadranlı ve siyah deri kayışlı 18 ayar kırmızı altın versiyon.

Breitling’den Nostaljik Pilot Saatleri
Super AVI Mustang

Super AVI Tribute to Vought F4U Corsair ise mavi kadranı, tonsürton sayaçları ve siyah deri kayışıyla ilhamını deniz uçağından alıyor.

Breitling’den Nostaljik Pilot Saatleri
Super AVI Tribute to Vought F4U Corsair

Tahmin edebileceğiniz üzere askeri yeşil kadranlı Super AVI Curtiss Warhawk adını Curtiss Warhawk uçağından alıyor. Kadrandaki kırmızı noktalar, uçağın burnunda bulunan köpekbalığı ağzı figürünü anımsatıyor.

Breitling’den Nostaljik Pilot Saatleri
Super AVI Curtiss Warhawk

Super AVI Mosquito ise cilalı ve fırçalanmış siyah seramik bezele ve beyaz kontrastlı kronograf sayaçlara sahip siyah bir kadranla geliyor. Saatin kırmızı ve turuncu detaylar, Mosquito’da bulunan yuvarlak desenleri ve işaretlerden ilhamla tasarlanmış.

Breitling’den Nostaljik Pilot Saatleri
Super AVI Mosquito

46 mm çapındaki kasalarıyla bu nostaljik pilot saatlerini yazarken aklımda bir soru beliriyor: Son yıllarda ince kasalara rağbet artmış ve hatta pilot saatleri dahi incelmişken kalın kasalı saatler yeniden mi gündemde? Yoksa bu kalın kasalar, “Wooden Wonder” uçaklarının savurduğu eski zamanlı rüzgârlardan mı geliyor?