Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Ambargo

30 Haziran 2021
Ambargo

Türk atçılığının derbisi Gazi Koşusu, geçtiğimiz cumartesi günü 95’inci kez koşuldu. Zafere giden safkan Burgas olurken, üstünde ise şaşırtmayan bir isim vardı.

2018 senesinde vizyona giren “Bizim İçin Şampiyon” filmi, at yarışçılığının önemli kahramanları vasıtasıyla kitlelere ulaşmasını sağlamıştı. Öyle ki, bu sporla ilgilenmeyen çoğu kişinin dahi bildiği iki isim; Halis Karataş ve Bold Pilot’ın öyküsü anlatılmaya ve hatırlanmaya değerdi. Türk atçılığının derbisi Gazi Koşusu’nu, 2.26.22’lik rekor derecesiyle kazanan, 1996’daki Erkek Tay Deneme, Gazi ve Ankara Koşusu zaferleriyle “Triple Crown” yapan Bold Pilot’ın kalplerdeki yeri böylece daha da sağlamlaştı. 6.500’ün üzerinde koşu kazanan, 30 küsür senenin ardından hâlâ ülkenin en önde gelen jokeyi olan Halis Karataş da hem bir sporcu olarak bu hikâyedeki yeriyle hem de Bold Pilot’ın sahibi Atman Ailesi ile olan duygusal bağlarıyla filmin sacayaklarından bir tanesiydi. Neyse… Gerisini filmi izlediyseniz zaten biliyorsunuz, izlemediyseniz de bunu bir tavsiye olarak alabilirsiniz. Biz şimdi hipodromlarda yazılan ve henüz son noktası konmamış bir başka özel öyküyle yolumuza devam edelim…

Mustafa Kemal Atatürk adına 1927 yılından beri aralıksız düzenlenen Gazi Koşusu, her daim atçılığımızdaki en önemli yarış oldu. Üç yaşlı safkan İngiliz atının, hayatlarında sadece bir kez katılabildiği bu koşunun, jokeyler, antrenörler ve at sahipleri için bambaşka bir önemi var. Dilerseniz, asıl konuya gelmeden evvel Gazi Koşusu tarihinde kısa bir tura çıkalım ve bazı satır başlarına göz atalım. Koşuyu, 1960-1991 seneleri arasında tam dokuz kez kazanmayı başaran efsanevi jokey Mümin Çılgın, bu alanda rekorun sahibi. Eliyeşil’ler, 13 zaferle Gazi’de en çok şampiyon çıkaran eküri konumunda. Rekor derece, yazının ilk paragrafında da değindiğim üzere Bold Pilot’a ait. 2015 senesinden beri koşuyu tek kişilik gösterisi haline getiren jokey Ahmet Çelik ise seviyeyi bambaşka bir noktaya çekmiş durumda.

2010’da Smerç isimli safkanla ilk kez Gazi Koşusu’na katılan Çelik, 2012’de koşuyu kazanan Matador Yaşar’a 10 günlük cezası nedeniyle binememişti ama şansı 2015’te dönecekti. Perdeyi Renk ile açan genç jokey; sırasıyla Graystorm, Piano Sonata, Hep Beraber, The Last Romance ve Call to Victory ile zafere ulaşarak arka arkaya tam altı zafere imza attı. Bundan önce arka arkaya Gazi kazanma rekoru, 1971-73 arası üç derbi galibiyeti olan Ekrem Kurt’undu. At yarışı tarihçisi Reşat Köstem’in istatistiklerine göre, arka arkaya dört “Deutsches Derby” kazanan Gerhard Streit ve beş “Derby İtaliano” birinciliği olan Federico Regoli de dünya çapındaki serilerin sahipleriydi. Ahmet Çelik, altı aralıksız Gazi kupasıyla akıl almaz, kırılması sahiden güç bir rekorun sahibi olmuştu. Artık akılarda yedinci şampiyonluğu kazanıp kazanamayacağı vardı…

Ambargo
Ahmet Çelik Gazi Kupasını Kaldırırken, 2020 / Kadir Çivici-Tjk

Ahmet Çelik, 2018’de Socrates’e verdiği röportajda bu en özel koşuda nasıl bir yaklaşımı olduğunu şu sözlerle anlatıyordu:

“Ben çok sakin mizaçlı bir insanım. Kendi kendime neden heyecanlanmadığımı sormadım da değil aslında. Ama benim başarı formülüm yarışların en büyüğüne dahi herhangi bir koşuymuş gibi davranmaktı. Duyacağınız en ufak endişe, size yarışı kaybettirecek o saliselik hatayı yaptırır. ‘Kazanacak mıyım, kaybedecek miyim?’ tereddüdünü yaşadığınız an kaybedersiniz. Erken yürürseniz, girilmeyecek yere girerseniz, iş biter.”

Ambargo
Şampiyon Ahmet Çelik’In 2020 Gazi Koşusu’Na Ait Bir Fotoğrafı / Kadir Çivici-Tjk

2021 Gazi Koşusu’na, Sanem Kahraman’a ait Burgas’la katılan Çelik, yine bahsettiği o sakin mizacıyla yarış boyunca doğru anı bekledi. Son 200 metrede, o ana dek liderlik eden Anadolu Aslanı’nı yakalayacak hamleyi yapan Çelik ve Burgas ikilisi, bu noktadan sonra arkalarına bakmayacaktı. 2.27.37’lik derecesiyle koşuyu kazanan Burgas tarihe geçmiş, arka arkaya yedinci Gazi kupasını kaldıran jokeyi ise zaten dokunulmaz görünen rekorunu biraz daha geliştirmeyi başarmıştı. Çelik ayrıca; toplam altı kez kazanan Halis Karataş’ı geride bırakmış, yedi zaferi olan Ekrem Kurt’u yakalamış ve dokuzla rekorun sahibi olan Mümin Çılgın’la mesafeyi iyice kısaltmıştı. Hem de bunu diğer efsaneler gibi daha geniş aralıklarla değil, 2015-2021 arası Gazi’ye ambargo koyarak yapmıştı.

Artık kulislerde konuşulan konu tıpkı önceki senelerde olduğu gibi, Çelik’in 2022’de bir kez daha kazanıp kazanmayacağı. Bu inanılmaz öykü elbet bir gün bitecek ama o gün gelene kadar kimsenin Ahmet Çelik aleyhine tahmin yapacağını sanmam…