Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Alien’ın Sanatsal Tarafı

3 Ocak 2022
Alien’ın Sanatsal Tarafı

Bazı filmleri izlediğimizde tadı damağımızda kalır. Bazen tekrar tekrar izlemek, bazen filmin yer aldığı yere ışınlanmak, o hikayenin bir parçası olmak isteriz, bazen de bu hikayeye hayat veren karakterleri yakından tanımanın hayalini kurarız. Eğer böylesine tutkuyla bağlı olduğunuz film, sadece hayallerinizi süsleyecek bir bilimkurgu filmiyse, biraz önce saydığımız ihtimaller ne yazık ki günlük hayatı konu edinen bir filme kıyasla daha zayıf. Ancak bilimkurgunun en kült filmlerinden biri, aklınıza gelen ilk eser olduysa, hayalleriniz gerçeğe dönüşmek üzere…

Alien'In Sanatsal Tarafı
Alien’In Sanatsal Tarafı

Ridley Scott’ın Türkiye’de bilinen adıyla “Yaratık” serisindeki Alien karakterini yaratarak Görsel Efekt, En İyi Başarı Akademi Ödülü’nün sahibi olan sürrealist ressam, heykeltıraş, set tasarımcısı ve yönetmen Hans Rudolf Giger, Güney Koreli heykeltıraş Mire Lee ile “H.R.Giger and Mire Lee” sergisinde buluştu. 16 Ocak tarihine kadar Berlin’deki Schinkel Pavillon’da sanatseverleri ağırlayacak olan ve küratörlüğünü Agnes Gryczkowska’nın yaptığı sergi, Giger’in Alien eskizlerine ve heykellerine ev sahipliği yapıyor.

Alien'In Sanatsal Tarafı
Alien’In Sanatsal Tarafı

Filme ve yarattığı karaktere dair aldığı notların da yine kendi el yazısıyla paylaşıldığı sergide, Alien’ın yaratım sürecinde Giger’in yine kendi işi olan ve ilham kaynağı kabul edilen Necronom IV tablosu da yer alıyor. Yoğun ilgiyle karşılanan sergi, Alien hayranları kadar sanatçının bakış açısını merak eden tüm sanatseverlerin akınına uğruyor.