Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

400 Yılın Anısına

18 Ocak 2022
400 Yılın Anısına

Sanatçı ölümlü olsa dahi bıraktığı eserler ölümsüz müdür? Yahut eserler sanatçıyı da ölümsüz mü kılar? Eski dönem sanat eserleri bunların somut birer kanıtı olmakla birlikte yazarların kitapları yahut tiyatro eserleri de tıpkı heykeller gibi bu savı doğrular nitelikte.

İlk kez 1164 yılında sahneye konan ve bazı kesimler tarafından büyük eleştirilere maruz kalan Le Tartuffe ou l’Imposteur, yazarı Moliere’in 400. doğum günü şerefine yeniden hayat buluyor. 15 Ocak – 24 Nisan tarihleri arasında Fransız Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenecek olan eserin premieri 7 Avrupa ülkesinde canlı olarak gösterilecek.

400 Yılın Anısına
400 Yılın Anısına

Dindar ve zengin bir adamın evine yerleşen sahtekar Tartuffe’ün adamı dolandırarak parasını, kızını ve karısını elinden almaya çalışmasını anlatan oyun; yazıldığı dönemde aldığı eleştirilerden sonra Moliere tarafında yeniden yazılmış ve sonrasında kabul görerek yeniden sahnelenmişti.

Georges Forestier ve Isabelle Grellet’nin orijinaline uygun olacak şekilde uyarladığı ve metni eleştirilere maruz kalan haline en yakın versiyonu ile sahneye taşıdığı eseri, Belçikalı yönetmen Ivo van Hove sahneye koyacak.