Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

2023’te Kaçırmamanız Gereken 10 Yelken Yarışı

26 Ocak 2023
2023’te Kaçırmamanız Gereken 10 Yelken Yarışı

Evinizden bu büyük heyecana ortak olmak istiyorsanız 2023 yılında gerçekleşecek çok önemli 10 yelken yarışını kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Yelken yarışlarını takip etmek büyük bir heyecandır. Hele bir de dünyanın en iyi yarışçıları katılıyor ve fırtına dolu okyanuslarda gerçekleşiyorsa. Sporcuların kimi zaman hayatlarını ortaya koyarak mücadele ettiği yelken yarışlarının artık büyük bir çoğunluğu online olarak takip edilebiliyor. Siz de evinizden bu büyük heyecana ortak olmak istiyorsanız 2023 yılında gerçekleşecek çok önemli 10 yelken yarışını kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Kimisi okyanuslarda kimisi kıyıya yakın denizlerde gerçekleşen bu yelken yarışlarının hepsi ayrı bir görsel şölen.

2023’Te Kaçırmamanız Gereken 10 Yelken Yarışı
2023’Te Kaçırmamanız Gereken 10 Yelken Yarışı

Giorgio Armani Superyacht Regatta

Tarih: 6-10 Haziran 2023

Yer: Sardinya Adası

Giorgio Armani Superyacht Regatta, İtalya’nın, Avrupa jet-setinin en sevdiği adalarından biri olan Sardinya’daki meşhur Costa Smeralda Yacht Club’ın ev sahipliğinde yapılıyor. 16 yıldır düzenlenen regatta bu yıl ikinci kez Giorgio Armani adıyla gerçekleşecek. Avrupa sosyetesini bir kez daha bir araya getirecek bu regattanın yarışçıları da çok iddialı. Süperyatların mücadele edeceği Giorgio Armani Superyacht Regatta’ya 27 metre üstü tek gövdeliler ve 15 metre üzeri katamaranlar katılabiliyor. Dört günlük regatta süresince göz alıcı süperyatlar Porto Cervo sularında ve La Maddalena Arşipeli açıklarında kıyasıya mücadele edecek.

https://www.yccs.it/

Rolex Giraglia Cup

Tarih: 6-17 Haziran 2023

Yer: Fransa

Adını rotasında bulunan Giraglia Adası’ndan alan Rolex Giraglia Cup, Akdeniz’in en önemli yat yarışlarından biri. 1953 yılından bu yana düzenlenen yarışa 1997 yılında Rolex ismi eklendi. Akdeniz’in “yaza merhaba” dediği bu yarışta ekipler St. Tropez’den start alıyor ve 243 deniz millik rotayı tamamlayarak İtalya’nın Cenova şehrinde finiş yapıyor. Her sene dünyanın farklı ülkesinden yüzlerce yelkencinin yarıştığı Rolex Giraglia Cup’a Swan, Wally, Maxi gibi klasiklerin yanı sıra Farr 40 gibi yarış tekneleri de katılıyor. Bu heyecanlı mücadele, yarışın internet sitesi üzerinden canlı olarak takip edilebilecek.

https://www.rolexgiraglia.com/index.asp

https://youtu.be/2cg-8XzvAUA

Superyacht Cup Palma

Tarih: 21-24 Haziran

Yer: Mayorka Adası

İspanya’nın en turistik adalarından Mayorka’da düzenlenen Superyacht Cup Palma, Avrupa’nın en uzun soluklu yat yarışlarından biri. Superyacht Cup Palma’nın katılımcı sayısı diğer yarışlar kadar kalabalık değil ancak yarışta mücadele eden klasik tekneler müthiş bir görüntü ortaya koyuyor. Özellikle’de Palma’daki start sırasında. Sıcak bir iklimde gerçekleşmesi Superyacht Cup Palma’yı hem yarışçılar hem de izleyiciler için daha da keyifli kılıyor. Özellikle 100 yıldan yaşlı tekneleriyle Superyahct Cup Palma, Avrupa’nın en etkileyici yelken yarışları arasında yer alıyor.

https://www.thesuperyachtcup.com/en/home

Rolex Fastnet Race

Tarih: 22 Temmuz 2023

Yer: İngiltere

İngiltere’nin en önemli açık deniz yat yarışlarından biri olan Rolex Fastnet Race’te yelkenciler dünyanın en zorlu rotalarından birinde mücadele ediyor. Aynı zamanda dünyanın en geniş katılımlı açık deniz yelken yarışlarından biri olan Rolex Fastnet Race’in rotası Kuzey’in sert denizi. İngiltere’deki Isle Of Wight’tan start alan yarışçılar, Needles ve English Channel’ı geçtikten sonra son derece tehlikeli deniziyle bilinen efsanevi Fastnet Kayalığı’nın etrafından dolaşıyor ve aynı rotadan Fransa’nın Cherbourg şehrinde finiş veriyor. Soğuk hava, sert rüzgâr ve dev dalgaların yanı sıra gemi trafiği sebebiyle de son derece riskli olan bu yarışın rotası geçmişinde büyük kazalar yaşandı. Bunlardan en bilineni 2011 yarışında filonun en iddialı teknelerinden Rambler 100’ün Fastnet Kayalığı yakınında salmasını düşürdüğü kaza. Kazada hayati tehlike atlatan 16 kişilik yarış ekibi güvenli bir şekilde kurtarılmıştı. Öte yandan Rolex Fastnet Race’e ilgi o kadar büyük ki 2015 yarışında katılımcı listesi, kayıt açıldıktan 4 dakika 24 saniye sonra dolmuştu. Yarışa dört dakikada 340 tekne kayıt yaptırmıştı. Her yelken yarışçısının hayalini süsleyen 700 deniz millik Rolex Fastnet Race’in bu yıl 50’ncisi düzenlenecek. Yarış, organizasyonun resmi internet sitesinden canlı olarak takip edilebilecek.

www.rolexfastnetrace.com

Maxi Yacht Rolex Cup

Tarih: 3-9 Eylül 2023

Yer: Sardinya Adası

Yine Rolex sponsorluğunda ama bu kez Avrupa’nın yüksek sosyetesini bir araya getiren bir yarış Maxi Yacht Rolex Cup. İtalya’nın “havalı” adalarından Sardinya Adası’ndaki lüks süperyatların buluşma noktası Porto Cervo’da düzenlenen yarış, dünyanın en iddialı yelkencilerinin en iddialı teknelerde mücadele ettiği bir regatta. Adından da anlaşılacağı üzere Maxi Yacht Rolex Cup’a sadece büyük tekneler katılabiliyor. Alt sınır 21 metre… 1997 yılından bu yana hiç ara vermeden her yıl düzenlenen Maxi Yacht Rolex Cup kıyıya yakın rotalarda gerçekleşen bir yarış. Dolayısıyla izleyiciler en yeni teknolojilerle donatılmış hız makinesi yelkenli teknelerin görsel şölenini lüks yatlarından ya da kıyıdan rahatlıkla seyredebiliyor.

www.yccs.it

Mini Transat 2023

Tarih: 24 Eylül

Yer: Fransa

Dünyaca başarılı açık deniz yelken yarışçılarıyla meşhur Fransa’nın en ikonik yarışlarından biri Mini Transat. Avrupa’daki diğer yarışların aksine her türlü şaşaadan uzak, düşük bütçeli ama birçok heyecanlı hikâyenin yaşandığı bir mücadele. Dünyanın en zor yelken yarışlarından biri çünkü yelkenciler sadece 6,5 metre boyunda, kayıktan hallice diyebileceğimiz küçücük yelkenli teknelerde tek başlarına Atlantik Okyanusu’nu geçiyor. Her yıl yüzlerce yarışçının katıldığı Mini Transat, Fransa’nın Atlantik Okyanusu kıyısındaki Les Sables d’Olonne kasabasında start alıyor ve Karayipler’deki Guadeloupe’da sona eriyor. Yarışçılar Atlantik Okyanusu’nun ortasında ortalama 20 gün boyunca kimi zaman fırtınayla mücadele ediyor, kimi zaman da sıfır rüzgârda sinir harbi yaşıyor. İki yılda bir düzenlenen 4.050 deniz millik rotaya sahip Mini Transat yarışına katılmak, günün birinde okyanus yarışlarında yer almak isteyen her yelkencinin gerçekleştirmesi gereken bir mücadele olarak kabul ediliyor. Mini Transat yarışı, internet sitesi üzerinden canlı olarak takip edilebilecek.

https://www.minitransat.fr/en

Les Voiles de St. Tropez

30 Eylül-14 Ekim

Yer: Fransa

Fransız Rivierası’nın en gözde durak noktalarından bir olan St. Tropez’de düzenlenen bu yarış Akdeniz’de havaların tam da serinlemeye başladığı, rüzgârın keyfini bulduğu sonbaharda gerçekleştiriliyor. Akdeniz’de maksi yatların bir araya geldiği en büyük organizasyonlardan biri olan Les Voiles de St. Tropez’de sadece büyükler değil, küçük tekneler de birbiriyle mücadele ediyor. Filosunda vintage teknelerin de yer aldığı regattada yarışlar kıyıya yakın kısa rotalar halinde gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla bu görkemli mücadeleyi kıyıdan izlemek mümkün. İki hafta sürecek regatta bu kez ikiye ayrılacak. İlk hafta daha küçük tekneler birbiriyle mücadele edecek. Bu seride yaklaşık 250 teknenin yarışması bekleniyor. İkinci hafta ise sahneyi maksi yatlar alacak. Dünyanın en iddialı dev yarış tekneleri parkurda kozunu paylaşacak.

Rolex Middle Sea Race

Tarih: 21 Ekim 2023

Yer: Malta

Avrupa’nın görsel şölen sunan bir başka yelken yarışı Rolex Middle Sea Race, “korsanlar adası” olarak bilinen Malta’nın tarihi dokusunu dünyanın en modern yelkenli tekneleriyle bir araya getiriyor. Her yıl 100’den fazla teknenin katıldığı Rolex Middle Sea Race, Malta’nın başkenti Valetta’dan start alıyor. Yaklaşık 600 deniz milli açık deniz yarışında ekipler Malta’dan çıktıktan sonra Sicilya’nın etrafını dolaşıyor. Önce Messina Boğazını geçiyor ardından sırasıyla Stromboli Yanardağı, Favignana, Pantelleria ve Lampedusa adalarını iskelede bırakıp yeniden Valetta’ya ulaşıyor. Rolex Middle Sea Race’in internet sitesinden canlı olarak takip edilebilecek yarışa IRC ve Class 40 sınıfı tekneler katılabiliyor.

https://www.rolexmiddlesearace.com

Transat Jacques Vabre

Tarih: 29 Ekim 2023

Yer: Fransa

Fransa’nın ikonik bir başka açık deniz yarışı olan Transat Jacques Vabre iki yılda bir düzenleniyor. Fransa ve Brezilya arasındaki tarihi kahve ticareti rotasında gerçekleşen Transat Jacques Vabre’da dünyanın en iyi yelken yarışçıları Atlantik Okyanusu’nu geçiyor. İki kişilik ekiplerin yarıştığı bu zorlu mücadelede ekipler Fransa’nın La Havre Limanı’ndan start alıyor ve Atlantik Okyanusunu aşarak Brezilya’nın Salvador de Bahia şehrinde finiş veriyor. Class 40, IMOCA, Ocean Fifty ve Ultime sınıflarında gerçekleşen Transat Jacques Vabre, internet sitesi üzerinden takip edilebilecek. Katılımın çok yüksek olduğu, en son yapılan 2021 edisyonunda 75 teknenin yarıştığı Transat Jacques Vabre, her seferinde tansiyonu yüksek mücadelelere sahne oluyor.

http://www.transatjacquesvabre.org

Rolex Sydney Hobart

Tarih: 26 Aralık 2023

Yer: Avustralya

Yelken yarış dünyasını her sene kapanışını Rolex Sydney Hobart ile yapıyor. 77 yıldır her sene Noel Günü start alan Güney Yarıküre’nin bu en önemli açık deniz yarışı yelken dünyasının en çok ilgi gören mücadelelerinden biri. Dünyanın en iyi yarışçıları sırf bu yarışa katılmak için her sene Avustralya’ya gidiyor. Oldukça zorlu bir rotaya sahip olan Rolex Sydney Hobart Yarışı’nda ekipler Sydney’den start alıyor. Son derece gelişmiş teknolojiye sahip çok iddialı teknelerin mücadele ettiği Rolex Sydney Hobart’ta ekipler Güney Okyanusunun sert denizindeki son derece zorlu seyirle Tasmanya Adası’na ulaşıyor ve buradan dönüşe geçerek Sydney’de finiş yapıyor. 628 deniz millik rotaya sahip yarışa katılan teknelerin boyları 30-100 feet arasında değişiyor.

www.rolexsydneyhobart.com