Range Rover Evoque

Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Shakira, Zeyna ile Kill Bill Kadını Arasında

15 Mayıs 2024
Shakira, Zeyna ile Kill Bill Kadını Arasında
Shakira, yedi yıl aradan sonra yeni albümü “Las Mujeres Ya No Lloran” ile müzik severlerle buluştu.

Adını ilk duyduğumda mahallemizde oturan, seksenine merdiven dayamış Şakire Teyze’ye haber vermiştim. Muhabbet ilerleyince haftanın üç günü makineye bağlanan diyaliz hastası teyzemizin adı Shakira Teyze’ye çıkmıştı. Oysa yıldızı bir şimşek gibi çakarak parlayan şarkıcı Shakira ortalığı kasıp kavuruyordu. Hatta bir Amerikan dergisi hakkında şu manşeti atmıştı:

“Shakira, Kolombiya’nın en büyük ikinci ihracatıdır.”

Zaman hızla aktı, Shakira hız kesmedi. Başladığında ülkesi Kolombiya’da, hatta tüm Latin Amerika’da erkek egemen bir sektörde bir Zeyna kararlılığı içinde mücadele etti. Çalıştı, üretti ve müzik endüstrisinin en etkili ve verimli isimleri listesinde başa güreşti. Ancak ne var ki, son periyotta seyrek albüm çıkarmaya başladı. Son ve 11. stüdyo albümü olan “El Dorado”yu, 2017 yılında çıkarmıştı. Ancak buna rağmen aradan geçen zaman zarfında kendinden bahsettirmeyi hep başardı.  

Son yedi yılda Anuel AA, Black Eyed Peas, Ozuna, Rauw Alejandro, Karol G, Fuerza Regida ve Bizarrap gibi isimlerle işbirlikleri yaptı; onlarla liste başarısı yüksek single’lar yaptı ve albüm çıkarmamasına rağmen uluslararası pop ikonu tahtından inmedi. Şimdi de albümsüzlük gidişatına dur dedi, 12. stüdyo albümü “Las Mujeres Ya No Lloran”ı (Kadınlar Artık Ağlamıyor) çıkardı.

Grammy ve Latin Grammy ödüllü Shakira’nın bu albümü hayatının on küsur yılını anlatıyor.

Kolombiyalı yıldız, 2022’de İspanya’da vergi kaçakçılığı nedeniyle suçlanmış ve futbolcu eşi Gerard Pique’den boşandıktan sonra yaşadığı kalp kırıklığını anlatıyor. Yaşadığı dönüşümü şarkıdan şarkıya bize yansıtıyor Shakira; bu süreci yaratıcı bir simyaya dönüştürüyor, kendini yeniden inşa ediyor. Kapağında gözyaşlarını elmaslara dönüşürken görünmesinin nedeni bu. 16 şarkıdan oluşan albüm Shakira’nın direncinin ve gücünün göz kamaştırıcı bir kanıtı.

Shakira’nın kontralto tonları romantik ıstırabın haykırışlarına dönüşüyor. 11 yıllık ilişkisinin sona ermesini takıntılı bir duyguyla ele alıyor. Eski kocasının adını telaffuz etmese bile bazı kelime oyunlarıyla göndermeler yapıyor. Tam bir Kill Bill kadını gibi; kalbi kırık öfkeli bir aşık…

Shakira, Zeyna Ile Kill Bill Kadını Arasında
Shakira

Barranquilla yerlisi olan süperstarın 19 yıldaki ilk İspanyolca albümü, onun ayrılığına acımasızca dürüst bir bakış sunuyor; intikamla dolup taştığını ve hala cinsel açıdan büyük bir cazibeye sahip olduğunu sergiliyor. Bu albüm ile Shakira köklerine bilinçli ve zamanında bir dönüşün sinyalini veriyor.

Eleştirmenlerinden olumlu eleştiriler alan albüm “tüm müzik kariyerinin belki de en samimi, samimi ve açık dizelerini” barındırdığı için takdir edildi. Romantik iniş ve çıkışlarla, tutkulu sözleriyle dinleyicisini çabucak yakalayıverdi. Birileri onun bugüne kadarki en iyi albümlerinden biri olduğunu yazdı, kalabalık Latin müzik aleminde rüştünü yeniden ıspatlıyarak kariyerini güncellediğini ifade etti.

Albümün ilk yarısı yayınlanmamış şarkılardan, ikinci yarısı ise daha önce yayınlanmış single’larından oluşuyor. Bu parlak şarkılar, genellikle dans duygusu üzerinde yoğunlaşıyor. Öncelikle bir pop albümü olsa da, EDM, rock, reggaeton, bachata, Meksika müziği ve afro-beat’ten de nasibini alıyor. Ana akım dinleyiciye yönelik hazırlanmış şarkılar, TikTok kuşağının paylaşımlarına son derece uygun.

Shakira, Zeyna Ile Kill Bill Kadını Arasında
Shakira

Albüm, Amerikalı rapçi Cardi B. ile ortak çalışması olan, synth-wave ve disko unsurlarını birleştiren elektro-pop şarkısı “Punteria” ile başlıyor. Bu parçanın iki versiyonu var; plak ve dijital baskılarda bulunan diğer versiyon, albümün kapanış parçası. Yanı sıra Rauw Alejandro, Manuel Turizo, Grupo Frontera, Ozuna, Karol G ve Fuerza Regida’nın yanı sıra çocukları Milan ve Sasha’nın da katkıları da önemli.

Shakira “Bu, başlangıçtaki niyetim olmayan bir konsept albüm. Hayat sana limon verirse limonata yaparsın. Ben de bu albümde bunu yaptım: hayal kırıklığımı, öfkemi ve üzüntümü işlemek için yaratıcılığımı kullandım. Acıyı üretkenliğe dönüştürdüm” diyor.

Kariyerinin en güçlü, tematik ve tutarlı albümlerinden biri bu. Aslında Shakira’nın son döneminin “Greatest Hits”i.