Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Omega’nın 2021 Modelleri

27 Mart 2021
Omega’nın 2021 Modelleri

Omega’nın 23 Mart’ta global lansmanında tanıttığı 2021 saatlerini ve yeni kayışı Velcro’yu inceliyoruz.

Dün (23 Mart) Omega’nın yeniliklerini duyurduğu global çevrimiçi lansmanı yapıldı. Saatleri yakından gördüğümüz fiziksel lansmanların yerini tutamasa da artık çevrimiçi lansmanlar için kurallar ve koşulların giderek oturduğu yorumunu yapmamız mümkün. Lansman, markanın CEO’su Raynald Aeschlimann’ın sunumuyla başladı: “Bu zorlu yılda bile durmadık, durmak bizim doğamıza aykırı; hatta her zamankinden iki kat fazla çalıştık.”

CEO ile birlikte markanın Ürün Müşteri Temsilci Yöneticisi Jean-Claude Monachon, Ürün Yönetimi Müdürü Gregory Kissling ve Marka Tarihi Yöneticisi Petros Protopappos’un yeni saatleri markanın geçmişinden bugüne tanıttıkları sunum, sanki markanın Biel’deki merkezindeymişiz gibi hissettirdi.

2021’in başında markayla birlikte yılın da ilk saati olan Omega Speedmaster Professional Moonwatch Master Chronometer duyurulmuştu. 2021 yenilikleri olarak dün de dört seriye ait (Constellation, Seamaster, Speedmaster, DeVille) ve hepsi markaya ait bir test sistemi olan Master Chronometer sertifikalı 5 model duyuruldu. Bu saatlerin öne çıkan yanı, tarihi referanslardan ilham almaları ve materyal geliştirme konusuna eğilmeleriydi: 2016’da duyurulan Sedna altın, 2019’da duyurulan Moonshine altın ve yine 2021 tarihli Canopus altından sonra yeni bir alaşım olan bronz altın duyuruldu. Ürün Müşteri Temsilci Yöneticisi Jean-Claude Monachon’un yorumuyla tüm saatler “daha feminen, daha ince olmakla birlikte hepsinin bezel, kurma kolu, indeks, ibre, toka ve bilezikleri yenilenmişti.”

2021 saatlerinden ilki, yenilenmiş Seamaster 300 moelleriydi. Markanın henüz 1932’de ürettiği ilk ticari olarak üretilmiş dalış saati Omega Marine’den sonraki hamlesi olan Seamaster 300, II. Dünya Savaşı sonrası “gelişme ve atılım” döneminin bir ürünüydü. Markanın profesyonellerin ihtiyaçlarına karşılık vermek için 1957’de “Üçleme” olarak çıkardığı; denizler için Seamaster, hız için Speedmaster ve trenler için Railmaster serisinin bir parçası olan Seamaster 300 serisinin 2021 versiyonlarında ilk görülen yenilikler ise, 1957 modeline atıfta bulunan retro tasarımının yanı sıra bombeli safir camın inceltilmesi, 41 mm’lik saatlerde oksalik adonize alüminyumdan üretilmiş bezeller, daha geniş bir iç çerçeve, daha ince ve yeni bir toka, lolipop merkezi saniye ibresi oldu. Saatlerde sandviç kadran sistemi kullanılması da bir yenilikti: Bunun için Super-LumiNova kaplı tabanın üzerine gömme indekslerin bulunduğu ikinci bir plaka eklenmiş. Bu serinin öne çıkan saati ise kesinlikle Seamaster 300 Bronze Gold’du.

1982’de ilk çıktığında kasadaki pençeleri, entegre bilezik yapısı ile hemen klasikler arasına yerleşen Constellation Small Seconds serisinde ise pırlantalı, cilalanmış ve pahlanmış kasaya sahip, yuvarlak tarih penceresinin saat 6 yönüne yerleştirildiği ve tasarım olarak daha da zarifleştirilmiş saatler bulunuyordu. Saatlerin saniyeyi gösteren alt göstergesine pırlantadan halkalar eklenmesi ise yeni ve hoş bir ayrıntı olarak öne çıktı.

DeVille Trésor Power Reserve modeli, yine inceltilmiş bombeli safir camı, 40 mm’lik 18 ayar sarı veya Sedna altın kasaları, elle kurmalı mekanizması ile yenilenmiş. En önemli özelliği ise, saate 6 yönünde bir alt kadran eklenmesi. Saat 12 yönünde de güç rezervi göstergesi bulunuyor. Bu sebeple Omega logosu saat 3 yönüne alınmış. Klasik-resmi saatler alanında yılın en beğenilecek saatlerinden biri olacak kesinlikle.

Seamaster Aqua Terra saatleri tamamıyla kadın saatlerine odaklanmış. Modada eskiden “faux-pas” yani bir arada olması uygun görülmeyen iki rengin; pembe ve kırmızının birlikte kullanılmasının trend olması nedeniyle bu renklerin seçildiği belirtilirken dalgalı kabartmalı pembe kadranın üzerine kırmızı yakutlar gerçekten akılda kalıcı bir model ortaya çıkarmış diyebiliriz.

Omega’nın 2021 Modelleri
Omega Seamaster Diver 300M Black Black

Duyurulan 5. saat olan Seamaster Diver 300M Black Black ise, adından anlaşıldığı gibi simsiyah ve çok karizmatik bir saat. Seramik kadranda siyahın ve antrasit Super-LumiNova’nın tonları, simsiyah bir saat olmasına rağmen Black Black’i okunaklı kılıyor.

Tüm bu saatler başta da belirttiğimiz gibi 8 hassasiyet, direnç ve performans testinden geçerek Master Chronometer sertifikası almış ve 5 yıllık garantiye sahip. 

Lansmanda bu 5 modelin yanında bir de Speedmaster Moonwatch için Velcro kayışlar duyuruldu. Velcro kayışlarının ortaya çıkma sebebi, astronotların ağırlığından ötürü asla metal bilezik takamaması olarak belirtilmiş. Uzay giysilerinin ağırlığının yanında Velcro kayışlar hareket halindeyken uyum sağlayacak, genişletilip daraltılabilecek şekilde tasarlanmış; markanın Moonwatch’larla mükemmel uyum gösteren kayışlar (ama herhangi bir saatle eşleştirilebilir ve ayarlanabildiği için özellikle spor için kullanışlı), markanın uzay mirasını temsil edecek şekilde NASA’nın 1959 yılında ortaya çıkan meşhur logosu ve Omega Speedmaster logo-yazısı yer alacak şekilde tasarlanmış. 

Kayışın siyah, beyaz ve gümüş olarak üç renkte çıkarılmasının da bir nedeni var: Siyah, uzayın karanlığını ve Ay yüzeyini, beyaz Apollo dönemi astronot giysilerini, gümüş ise Gemini ve Mercury görevlerinde kullanılan parlak gümüş astronot giysilerine gönderme yapıyor.