Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Yeni Omega Speedmaster Chronoscope

18 Nisan 2024
Yeni Omega Speedmaster Chronoscope
Olimpiyat Oyunları’nın resmi sponsoru Omega, Paris 2024 Olimpiyat’a 100 gün kala yeni modeli Omega Speedmaster Chronoscope’u duyurdu.
Speedmaster Chronoscope
Omega Speedmaster Chronoscope

Olimpiyatlar’da ödül platformu ilk defa 1932’de düzenlenen Kış Olimpiyatları’nda kullanılmıştı. Bugün Olimpiyat Oyunları’nın simgelerinden biri olan ödül podyumunun basamaklarını adımlayan ilk isimse Jack Shea’di.

Shea, sürat pateni yarışlarında kazandığı dereceyle o sene çifte altın madalyanın sahibi olarak ödülünü tahta podyumun en üst basamağında aldı. Olimpiyat tarihi için o yıl bir ilke daha imza atılacaktı; Omega, 1932 Kış Olimpiyatları’yla birlikte ilk kez Olimpiyat Oyunları’nın resmi zaman tutucusu oldu. 1932’den bu yana Olimpiyat Oyunları’nın bir parçası olan Omega, yarışlarda zaman ölçümüne katkı sağlayacak pek çok yenilikle oyunlarda kendini gösterdi. Ve tabii yıllar boyunca Olimpiyat Oyunları için özel edisyon saatler de tasarladı. İşte bu hikâyenin yeni oyuncusu Omega Speedmaster Chronoscope.

Speedmaster serisine 2021’de eklenen Chronoscope, iki alt kadranı, kadran ortasında iç içe geçmiş ölçekleriyle beklenmedik fakat beğenilen bir Speedmaster modeli olmuştu. Olimpiyat Oyunları’na 100 gün kala Chronoscope koleksiyonu, dört yeni modelle genişliyor.

Aslına bakılırsa yeni Omega Speedmaster Chronoscope saatleri, selefi modellerle oldukça benzeşiyor. Ancak Olimpiyat Oyunları için tasarlanan bu yeni seride farklı materyaller kullanılmış: Çelik bilezik ya da kayış seçeneğiyle çelik model, altın bilezik ya da kayış seçeneğiyle 18 ayar Moonshine altın kasada sunulan model. Bu dört referans da 43 mm çapında kasalarda.

Omega Speedmaster Chronoscope
Omega Speedmaster Chronoscope

Gümüş opalin kadranlar her versiyonda aynı. Koyu renkteki alt kadranlar saat 3 ve 9 yönünde görülüyor, Som altından Arap rakamlarına yine altından sunulan yaprak şeklinde ibreler eşlik ediyor. Kadranın en göz alıcı yanı ise 1940’lı yıllardaki “salyangoz” tasarımından ilham alan iç içe geçmiş ölçekler. Dıştan içe doğru telemetre ve pulsometre ölçeklerini görüyoruz. Takimetre ölçeği ise çelik versiyonda alüminyum bezelde, altın versiyonda ise siyah seramik bezelde yer alıyor. Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’nın logosunu ise kasa arkasında görüyoruz.

Yeni Omega Speedmaster Chronoscope

Speedmaster Chronoscope saatleri, elle kurmalı kalibre 9908/9909 ile çalışıyor. 60 saatlik güç rezervine sahip. Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’na tam 100 gün kala duyurulan Speedmaster Chronoscope’un yakın bir zamanda satışa çıkacağı düşünülüyor. Yaklaşan Olimpiyat Oyunları için üretilen Speedmaster Chronoscope, limitli bir seri değil.