Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Babalar Günü Özel: Müziğin Babaları

13 Haziran 2024
Babalar Günü Özel: Müziğin Babaları
Kimi rock müziğin asi ruhunun simgesi, kimi caz dünyasının efsanevi ismi… Sahnede milyonlara, evde çocuklarına ilham olan müziğin babalarına saygı duruşuna çıkıyoruz.

Onlar sadece müzikleriyle değil, aynı zamanda yaşam tarzları, felsefeleri ve duruşlarıyla da ilham kaynağı oldular. Kimisi rock müziğin enerjisini ve asi ruhunu temsil ederken, kimisi reggae müziğini bir yaşam felsefesi haline getirdi. Kimisi cazın büyülü dünyasına kapılarımızı araladı, kimisi ise klasik müziğin vazgeçilmez eserlerini yarattı. Kulaklarımızı onların büyülü ezgilerine açıyor, Babalar Gününüzü kutluyoruz.

ROCK DÜNYASININ BABASI: MICK JAGGER
Babalar Günü Özel: Müziğin Babaları
Müziğin Babaları – Mick Jagger

50 yılı aşkın zamandır rock müziğe büyük katkılar sağlamış olan Mick Jagger, pek çok açıdan günümüz müzisyenlerini etkilemiş bir isim. Enerjik ve provokatif sahne şovu, dansları, derin ve anlamlı şarkı sözleri; blues, rock’n roll, country ve saykedelik rock’ı birleştiren müziği, androjen ve asi imajı onu müziğin ikonu haline getirdi. E tabii, 81 yaşındaki rockstar’ın 8 çocuğunun olması da bir sebep sayılabilir! Her ne kadar onun takma ismi “Majesteleri” olsa da, biz Jagger’ı artık müziğin babası kabul edebiliriz. Kendisinin Jerry Hall’dan olan kızı Georgia May’in de ünlü bir model olduğunu belirtelim.

POPÜLER KÜLTÜRÜN BABASI: STEVEN TYLER
Babalar Günü Özel: Müziğin Babaları
Müziğin Babaları – Steven Tyler

Tüm zamanların en iyi rock gruplarından Aerosmith’in solisti Steven Tyler müthiş sesi ve sahnedeki karizmasıyla biliniyor. “Dream On“, “Sweet Emotion“, “Walk This Way” gibi unutulmaz hitleri de kaleme alan isim kendisi. Geniş vokal aralığı, güçlü tonlamaları, kendine özgü sahnesi de onu rock dünyasının temel taşlarından biri yaptı. Popüler kültürün de önemli karakterlerinden biri oldu, Tyler. Onsuz bir MTV düşünebilir misiniz mesela? Kızı Liv Tyler’ın da sinema dünyasının en başarılı aktrislerinden biri olduğunu not düşelim. Ve 4 çocuk sahibi Steven Tyler’ın da müzik dünyasının ikonik babalarından biri olarak kabul edelim.

REGGAE’NİN BABASI: BOB MARLEY
Babalar Günü Özel: Müziğin Babaları
Müziğin Babaları – Bob Marley

Bob Marley, reggae müziği sadece Jamaika’da çalan bir müzik türü olmaktan çıkarıp bir yaşam felsefesi haline getirerek müzik dünyasında bir çığır açtı. Yalnız bu değil tabii. Şarkılarında politik ve sosyal mesajlar verdi, ırkçılık, eşitsizlik, adaletsizlik gibi kavramlardan bahsetti. Rastafari inancının bir temsilcisi oldu, sevgiyi, barışı ve birliği vurguladı. Yeni enstrümanlar ve teknikler geliştirdi. Yaşam tarzı, felsefesi ve müzikal mirasıyla bir kültürel ikon oldu. 7 farklı kadından 11 çocuğu bulunan Marley 1981 yılında 36 yaşındayken aramızdan ayrıldı. Bugün onun mirasını oğulları Stephen, Ziggy ve Damian devam ettiriyor.

CAZIN BÜYÜK BABALARI: LOUIS ARMSTRONG, DUKE ELLINGTON VE COUNT BASSIE
Babalar Günü Özel: Müziğin Babaları
Müziğin Babaları

Caz müzik denince aklımıza sadece bir baba figürü gelmiyor. Ancak bu türün gelişiminde ve popülerleşmesinde büyük rol oynadıkları için, bazı ekiplere “Cazın büyükbabaları” deniyor. Louis Armstrong trompet virtüözlüğü, vokalistliği, bir vokal tekniği olan “scat singing” ve karizmatik sahne performansıyla cazı sadece bir müzik türü olmaktan çıkarıp dünya çapında bir fenomen haline getirmiş bir müzisyen. Big Band döneminin en etkileyici isimlerinden biri olan Duke Ellington ise birçok caz klasiğine hayat vermiş bir isim. Swing döneminin en önemli şeflerinden ve bestecilerinden Count Basie de basit ama etkili piyano stiliyle gönüllere taht kurdu.

KLASİK MÜZİĞİN BABASI: JOHANN SEBASTIAN BACH
Babalar Günü Özel: Müziğin Babaları
Müziğin Babaları – Johann Sebastian Bach

Barok dönemin en önemli bestecilerinden biri olarak kabul edilen Bach’a “Müziğin Babası” deniyor. Peki neden? Müzikte karmaşık ve etkileyici besteleriyle bir deha olması, eserlerinin teknik açıdan mükemmel ve aynı zamanda duygulara da hitap edebilmesi, müzik teorisi alanındaki bilgi ve yeteneği… Tüm bunlar elbette onu bir “baba” yapmaya yetiyor. Bach’ın aynı zamanda müzisyen bir aileden de geldiğini belirtelim. Babası, amcaları, kardeşleri ve oğulları da müzisyen olan Bach, aileden gelen bir kudretle de müzikal yeteneğini erken yaşta keşfetmiş.

ANADOLU ROCK’IN BABASI ERKİN BABA
Babalar Günü Özel: Müziğin Babaları
Müziğin Babaları – Erkin Koray

Estarabim”, “Arapsaçı”, “Seni Her Gördüğümde”, “Şaşkın”, “Öyle Bir Geçer Zaman Ki”, “Sevince”… Elbette topraklarımızdan çıkan en yetenekli müzisyenlerden biri olan, Anadolu Rock tınılarının bugün dünyanın dört bir köşesine yayılmasında büyük katkıları olmuş bir üstadı anmadan geçmeyeceğiz. Geçtiğimiz yıl ağustos ayında, 82 yaşındayken kaybettiğimiz Erkin Koray’a genellikle pek ismi ve soyadıyla hitap etmedik. Biz ona hep “Erkin Baba” dedik. Aşk şarkılarında incelikli yaklaşan, gönüllerimize olduğu kadar müzik literatürüne de katkılar sunan, kıymeti kendinden menkul Erkin Baba’mız… Onsuz ilk Babalar Günümüzde, haliyle “Müziğin Babaları” demişken onu anmadan geçmeyeceğiz. 60’ların sonunda bağlamayı da işin içine katarak elektro-bağlama’yı icat etmesi, ruhu, farklı duruşu, inandığı değerlerden asla ödün vermemesiydi onu farklı kılan. Birleştirdi Erkin Baba bizleri, zaten müziğin amacı da bu değil midir?

DİĞER ÜNLÜ BABALAR VE ÇOCUKLARI

Meselenin bir de bu boyutu var elbette. Hatta bu “ünlü çocukları”na “nepobaby” deniyor. Şöyle bir hatırlayalım:

Müziğin Babaları
Müziğin Babaları – Billy Ray Cyrus Ve Miley Cyrus
 • Billy Ray Cyrus & Miley Cyrus
 • Jay Z & Blue Ivy
 • Enrique Iglesias & Julio Iglesias
 • Elvis Presley & Lisa Marie Presley
 • Jack Osbourne, Ozzy Osbourne & Kelly Osbourne
 • Lionel Richie & Nicole Richie
 • Sir Paul McCartney, James McCartney & Stella McCartney
 • Quincy Jones & Rashida Jones
 • Frank Sinatra & Nancy Sinatra
 • Lenny Kravitz & Zoe Kravitz
 • Bob Dylan & Jakob Dylan
 • Norah Jones & Ravi Shankar
 • Wolfgang Van Halen & Eddie Van Halen
 • Charlotte Gainsbourg & Serge Gainsbourg
 • Phil Collins & Lily Collins
 • Şarkılardaki Babalar…
 • Müzik Tarihinin En Pahalı Klipleri
 • Babalar Günü Özel: En İyi Baba Arabaları