Range Rover Evoque

Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Kaplan Yılı Saatleri

23 Şubat 2022
Kaplan Yılı Saatleri

Çin Yeni Yılı’nda “gücü” temsil eden kaplan dönemine girdiğimiz bugünlerde yüksek saatçilik markalarının duyurduğu kaplan saatleri, geleneksel saat sanatlarının üst düzey örneklerini gösterdi.

Kadim Çin kültürünün insanları kişilik özelliklerine göre sınıflamak ve geleceğini yorumlamak için 2000 yıl önce Qin Hanedanlığı döneminde icat ettiği Çin astrolojisi, alışageldiğimiz astroloji sisteminin tersine doğum yılınıza göre (bengmingnian) Fare, Öküz, Maymun gibi burçlardan hangisi olduğunuzu söyler. Onun için de kışın sonunu ve baharın başlangıcını temsil eden her Yeni Ay Yılı’nın hangi burcun yılı olduğu büyük önem taşır.

Dünyanın dörtte bir nüfusunun bulunduğu Çin, 1 Şubat 2022’den 31 Ocak 2023’e dek Çin’de “hayvanların kralı” olarak anılan Su Kaplanı Yılı’nı yaşayacak. Kırmızı giymenin şans getireceğine inanılan bu yılın burçlar üzerinde çeşitli etkileri var. Tabii, dünyanın en önemli pazarı Çin’i önemseyen moda ve saatçilik dünyası üzerinde de…

Salvatore Ferragamo, Prada, Burberry, Gucci gibi lüks moda markalarının yeni koleksiyonlarla kutladığı Su Kaplanı Yılı, yüksek saatçilikte de kadranda “şans getiren” kaplanın sanat eserine dönüştüğü saatleri karşımıza çıkardı. Piaget, Vacheron Constantin, Chopard gibi sanatlı saatleriyle tanınan markalar ise başı çekti.

Kaplan Yılı Saatleri
Gucci’Nin Su Kaplanı Yılı Kampanyası

Piaget Ultra-Thin Altiplano Year of the Tiger

Kaplan Yılı Saatleri
Kaplan Yılı Saatleri

Kaplan Yılı Saatleri
Kaplan Yılı Saatleri

Piaget 10 yıldır Çin Yeni Yılı için yılın zodyak hayvanını 4 bin yıllık sanat grand feu (yüksek ateş) mine işlemesiyle sunduğu limitli saatler üretiyor. Bu yılın 38 adet limitli kükreyen kaplan figürünü, usta ve ödüllü mine sanatçısı Anita Porchet işlemiş.

Kaplan Yılı Saatleri
Kaplan Yılı Saatleri

Bu closionné işlemesinde ince altın tellerle bir kabartma oluşturuluyor ve figürün içi mineyle dolduruluyor; kadran ise defalarca 850 derece ısıyla fırınlanıyor. 38 mm beyaz altın ve siyah seramik kasanın bezelinde 78 yuvarlak kesim pırlantayı gördüğümüz saatin içinde ise saat üreticinin kendi üretimi elle kurmalı ve ultra ince 430P mekanizma bulunuyor.

Chopard L.U.C XP Urushi Year of The Tiger

Kaplan Yılı Saatleri
Kaplan Yılı Saatleri

Chopard da 2013 Yılan Yılı’ndan bu yana Çin Yeni Yılı için özel saatler üretiyor. Liderlik sembolü kükreyen kaplanda, Uzak Doğu geleneksel sanatı uruşi kullanılmış. Lake üzerine altın tozlarının serpildiği uruşi sanatını, 88 adet limitli, 39,5 mm çapındaki ve sadece 6,80 mm incelikteki pembe altın saate yüz yıllık Yamada Heiando Imperial cila atölyelerinin cila sanatçısı Minori Koizumi 160 saatte işlemiş. Maki-e tekniğiyle uygulanan bu sanatta, toxicodendron vernicifluum ağacının özsuyundan yapılan cila katmanları arasına altın pullar yerleştirilmiş; bu arka plan etkisi, körfezin önündeki kaplanın görkemini daha da ortaya çıkarıyor.

Kaplan Yılı Saatleri
Kaplan Yılı Saatleri

Vacheron Constantin Métiers d’Art The Legend of the Chinese Zodiac: Year of the Tiger

Kaplan Yılı Saatleri

En komplike su kaplanı saati olan modelde, bir başka Çin sanatını görüyoruz: Çin’in İsviçre’ye scherenschnitt olarak tanıttığı kâğıt kesme sanatı jianzhi. Bu sanat tekniği, ustalar sayesinde saatte yeni bir yorum kazanmış.

Kaplan Yılı Saatleri
Kaplan Yılı Saatleri
Kaplan Yılı Saatleri
Kadrana Çin Menşeli Kâğıt Kesme Sanatı Scherenschnitt Uygulanmış.

Kadrandaki metale işlenen bitki motifleri Çin ikonografisine dayanıyor ve kabartmalardan ayrışarak bitkilerin kadranda yüzüyormuş gibi görünmesini sağlıyor. İşlemenin ardından katmanlarca mavi ve bronz renkli emayenin uygulandığı ve fırınlandığı kadran, platin veya pembe altından yapılmış, elle oyulmuş kaplanla tamamlanıyor. 12 adet üretilen saatin bir kalite sembolü olarak Cenevre Mührü’ne sahip mekanizması ise en az kadranı kadar görülmeye değer.

Dior Grand Soir Tiger

Kaplan Yılı Saatleri
Kaplan Yılı Saatleri

88 adetle limitli modelin 19 saatlik çalışma sonunda ortaya çıkan kadranı, kaplan yılı şenlikleriyle ilişkilendirilen altın ve tüyün bir arada kullanılmasıyla öne çıkıyor.

Kaplan Yılı Saatleri
Kaplan Yılı Saatleri

Saatteki üç katmandan oluşan 98 adet tüy kullanımını, “Kadınlar tüyleri zarif ve seçkin bir şekilde takabilirler,” diyen Christian Dior’un haute couture mirasına borçlu olduğumuzu söyleyebiliriz. Kadranda lazerle kesilip üzerine beş adet 18 ayar altın gallus gallus kuşunun tüyü eklenen kaplan figürünün gözlerinde markiz kesim, burnunda ise üçgen kesim pırlanta kullanılmış. Saatte toplam 1,50 karatlık 75 pırlanta yer alıyor. Masalsı bir görünüme sahip modelin arkasında ise başka bir manzara var: Kaplan kürkü efekti.

Kaplan Yılı Saatleri
Kaplan Yılı Saatleri

Ulysse Nardin Classico Tiger

Kaplan Yılı Saatleri
Kaplan Yılı Saatleri

Lider, tutkulu, güvenilir ve adaletli kaplan yılı mensuplarına koleksiyonluk bir sanat eseri-saat üreten markalardan biri de Ulysse Nardin. 88 adetle limitli pembe altın saatlerin kadranında 2011 yılında markanın bünyesine katılan mine atölyesi Donze Cadrans’ın uyguladığı iki yüzyıllık champlevé ve paillonné mineleme sanatlarını görüyoruz. Doğrudan kadranda oymacılık ve mine uygulandığı için champlevé’yi çok az usta yapabiliyor. İnce bir altın veya gümüş varaktan kesilen şeritlerin tek tek elle yerleştirildiği ve mineyle kaplanarak fırınlandığı paillonné ise ayın gümüş şeritlerden, yıldızların üç ayı altın şeritten yapılmasıyla üç boyutlu bir etki kazanmış.

Kaplan Yılı Saatleri
Kaplan Yılı Saatleri

Blancpain Villeret Traditional Chinese Calendar: Year of the Tiger

Kaplan Yılı Saatleri
Kaplan Yılı Saatleri

İsviçre’nin en eski saat markası Blancpain’in beş yıl süren araştırma-geliştirme çalışmaları sonucunda ürettiği Year of the Tiger modeli (ve otomatik 3638m mekanizması), diğer saatlerin aksine kaplanın sanatlı bir biçimde kadrana yansımasıyla yetinmemiş: Saat, bir zoru başarıp Gregoryen ve Çin takvimini birleştiriyor. Ay-güneş takviminin, Ay’ın evrelerinin, festival tarihlerinin ve geleneksel Çin aylarının bulunduğu 50 adetle limitli platin saatin kadranında beyaz grand feu mineleme tekniği kullanılmış. Yılın zodyak simgesi olan kaplansa bu kez saatin arka kısmındaki rotorda yer alıyor. Saatin kaligrafik işlenmiş limitli numarası da aynı kısımda bulunuyor.

Kaplan Yılı Saatleri
Kaplan Yılı Saatleri