Fossil’den Pişmiş Toprak Kasalı Otomatik Güneş Saati

Fossil’den Pişmiş Toprak Kasalı Otomatik Güneş Saati

Amerikan sokak modasının ünlü isimlerinden Jeff Staples ile Fossil markası işbirliği yaptı ve sınırlı sayıda güneş saatli otomatik kol saatlerini duyurdu.

Fossil Saat

Solar Lab gibi güneş saatlerinden ilham alan otomatik saatler veya sadece güneş saatlerinin üç boyutlu minyatür taklidi olan ve mekanizması olmayan saatler var ama ilk defa böylesine başarılı bir otomatik güneş saati görüyorum. Staple x Fossil Collection toplamda üç saatten oluşan sınırlı sayıda satışa sunulan bir koleksiyon ve şimdiden 2022 yılının en havalı saatleri listelerinde kendine yer bulmuş durumda.

Bu arada gördüğüm kadarıyla çoğu saat meraklısı Fossil’i sadece bir moda markası zannediyor, oysa Fossil 1984’te yola çıktığında sadece saat üretiyordu. 2000’lerden itibaren ürün gamını genişleten ve günümüzde yıllık geliri 2 milyar doları aşan Fossil 38 yıldır saat üretimini hiç bırakmadı (ve yaptığı anlaşmalarla günümüzde pek çok moda markası için de saat üretmeye devam ediyor).

Fossil

Venedik Pişmiş Toprak Döşemesinden Kasa

Tuhaf veya ilginç olarak tanımlanabilecek özelliklerden ilki saatin yumurta biçiminde metal bir kutuya sahip olması. Adını Nike için yaptığı kült mertebesine erişen bir spor ayakkabı tasarımıyla duyuran New York merkezli Staples firmasının logosu güvercin olduğundan bu tarz bir sunum tercih edilmiş (tabii kutu boyutları gereği bir dinozor yumurtasına benziyor orası ayrı).

Staple x Fossil Collection saatlerinin kimliğini oluşturan ve tasarımı unutulmaz kılan temel yapı ise silikondan bir güneş saati muhafazası. Pişmiş toprak, kumtaşı ve gri renkli silikon kasa desenleri de Terrazzo olarak bilinen ve ilk kez İtalya’nın Venedik şehrinde yer veya duvar kaplaması olarak uygulanan bir döşeme türü. Terrazzo, çimento harcına mermer veya granit parçaları eklenerek elde ediliyor.

Güneş saatli kadranda ise okumayı kolaylaştırmak için yön işaretleri de konulmuş. Kadran aynı zamanda bir kapak, açıldığında otomatik saatin kadranı görünüyor. Bu ikinci kadranda farklı açılardan bakıldığında ışık oyunlarıyla görünür olan holografik bir (açıya göre uçarken veya beklerken) güvercin ve Fossil logosu var. 44mm çapındaki kasanın arkasında ise kristal cam üzerinde kırmızı bir güvercin logosu bulunuyor.

Oyuncaklı ve eğlenceli görünümüne rağmen ciddi saatlerden (10 atm su basıncına dayanıklı ve otomatik) oluşan Staple x Fossil Collection, saat sektörünün moda sektörüyle yarıştığının göstergelerinden biri.

Fossil Toprak Kasalı Güneş Saati

Fossil’in Kısa Tarihi

Fossil, 1984’te ABD, Dallas’ta yaşayan Tom Kartsotis tarafından ağabeyi Kosta Kartsotis’in fikirleri doğrultusunda (o sıralarda Sanger-Harris’te satış yöneticisi olan ağabeyi dört yıl sonra şirkete katıldı) Overseas Products International adıyla kuruldu. Marka adı kardeşlerin babalarına taktığı lakaptan geliyordu. 1985’te ilk Fossil marka saatler tanıtıldı ve ertesi yıl ABD’de piyasaya çıktı. Şirket 1987’de iki milyon dolarlık satış hacmine ulaşmıştı. 1989’da ise satış hacmi 10 kat büyümüş ve 20 milyon dolar olmuştu.

Küresel bir firma olmak isteyen Fossil 1990’da Baselworld Fuarın’a katılıp yeni saatlerini duyurdu. Dünya çapında satın almalarla (Hong Kong, Japonya, Almanya) büyüyen Fossil deri aksesuarlar satmaya da başlamıştı. Fossil 1992’de 73 milyon dolarlık satışa ulaştı. Şirket, Japonya pazarında dağıtımın kontrolü için 1996’da Seiko’nun sahip olduğu Fostim’in yüzde 81’ini satın aldı. 2000 yılından itibaren giyim sektörüne ağırlık veren Fossil İngiltere’den Singapur’a kadar uzanan yeni pazarlara açıldı. 2004’te İsviçreli bir saat markasını satın alarak İsviçre yapımı otomatik saatler de üretmeye başladı.

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir