Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Aston Martin Otomobilinden Saat Kadranına: Laureato Absolute Chronograph

17 Mayıs 2022
Aston Martin Otomobilinden Saat Kadranına: Laureato Absolute Chronograph

2021’de Aston Martin’in resmi saat ortağı olan Girard-Perragaux, geçtiğimiz günlerde İngiliz otomobil markasıyla birlikte ürettiği üçüncü saati Laureato Absolute Chronograph Aston Martin F1 Edition’ı duyurdu.

Girard-Perragaux, ilk defa 1975’te ürettiği Laureato modelini 2016’da modernize etmiş ve çeşitli yeniliklerle geliştirilmiş bu koleksiyonu üretiminin merkezine yerleştirmişti. Yenilenen Laureato saatleri, yuvarlak bir daire üzerine yerleştirilmiş sekizgen çerçevesi ve sportif görünümüyle markanın ana koleksiyonlarından biri. Üstelik marka geçtiğimiz yıllarda karbon cam (carbon glass) adını verdiği patentli yenilikçi bir malzemeyi kullanarak tasarladığı Laureato Absolute Chronograph ve Laureato Absolute Rock saatleriyle yüksek saatçilikte yeni bir kapı da açtı. Malzeme kullanımında sınırları zorlayan markalardan biri olan Girard-Perragaux, Aston Martin işbirliğinde ürettiği Laureato Absolute Chronograph Aston Martin F1 Edition modeliyle de bu iddiasını sürdürüyor.

Aston Martin Otomobilinden Saat Kadranına: Laureato Absolute Chronograph

Laureato Absolute Chronograph Aston Martin F1 Edition’ın kasası, 2021 sezonunda yarışan iki Aston Martin otomobilinden alınan karbon bileşenlerin yanı sıra titanyum ve reçine gibi malzemeler kullanılarak üretilmiş. Saatin sportif kasası 41 mm çapında, yüksekliği ise 15,15 mm. 44 mm çapında hacimli bir kasada olmasına rağmen karbon ve titanyum karışımı malzeme kullanımı sayesinde oldukça hafif bir saat. Bu otomobilden alınan karbon bileşenlerin titanyumla birlikte bir saatin kasasında kullanılması ise yüksek saatçilik dünyasında bir ilk oluyor.

Saatin kauçuk kayışı da Aston Martin otomobillerinden alınan karbon bileşenler ve FKM kauçuğun karışımından üretilmiş. FKM adı verilen kauçuk, ısıya ve kimyasala oldukça dayanıklı bir materyal. Bu iki malzemenin birleşimi tıpkı kasada kullanılan materyallerde de olduğu gibi yüksek saatçilik dünyasında ilk kez kullanılıyor.

Saat dünyasının son zamanlardaki en gözde renklerinden biri olan yeşille tasarlanmış kadranın zeminindeki çapraz çizgiler, markanın 1921’de kullandığı “AM” amblemine gönderme yapıyor. Aston Martin F1’in ikonik sarısı da ihmal edilmemiş ve merkezi saniye ibresi sarı renkte tasarlanmış.

Aston Martin Otomobilinden Saat Kadranına: Laureato Absolute Chronograph
Aston Martin Otomobilinden Saat Kadranına: Laureato Absolute Chronograph

Laureato Absolute Chronograph’ın kalbinde in-house otomatik kalibre GP03300-1058 yer alıyor. Mekanizmanın işleyişi açık safir kristal kasa arkasından görülebiliyor. Saatin güç rezervi 46 saat, su geçirmezliği ise 100 metre.

Limitli bir seri olan Laureato Absolute Chronograph Aston Martin F1 Edition yalnızca 306 adet üretilmiş. Serideki 306 adet, takımın 2022 Britanya Grand Prix’sinde almayı hedeflediği mesafeyi temsil ediyor.