Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Şef Ferran Adrià’nın Son Eseri El Bulli 1846

22 Nisan 2024
Şef Ferran Adrià’nın Son Eseri El Bulli 1846
Modern gastronominin babası Ferran Adrià, üstelik de ücretsiz eşsiz bir  konaklama deneyimi için El Bulli 1846’nın kapılarını açıyor…. 

Uzun yıllar dünya gastronomisinin mabedlerinden biri olarak kabul edilen, 2011 yılında kapandıktan sonra müzeye dönüştürülen 3 Michellin yıldızlı El Bulli 1846, şef Ferran Adrià‘nın ev sahipliğinde biz fanilerin bir kez yaşayabileceği bir konaklama deneyimi için hem de ücretsiz olarak kapılarını açıyor. Airbnb işbirliğiyle Ekim ayında gerçekleştirilecek bu özel konaklama deneyimi için şimdiden heyecanlı geri sayım başladı bile…

Şef Ferran Adrià’nın Son Eseri El Bulli 1846
Mekan olağanüstü bir Katalonya Costa Brava manzarasına sahip


Oylama sistemiyle belirlenecek iki konuk, gastronomi dünyasının Robespierre’i şef Ferran Adrià tarafından karşılanacak ve müzeye dönüştürülen restoranda, El Bulli’nin ünlü küresel zeytininden ilham alan “kaplamalı” yatakta uyuma şansına sahip olacak. Bu özel deneyim, mutfakta inovasyon için yaratıcı bir başlangıç noktası kabul edilen ve dünyada restorandan müzeye dönüştürülen tek mekan olan El Bulli’yi ve tüm bunların yaratıcısı olan efsanevi ismi kutlamak için tasarlanmış. 

Mutfaktan ilham alan yatak

Şef Ferran Adrià’nın Son Eseri El Bulli 1846
Ferran Adria


El Bulli 1846’da kalma şansına erişecek konuklar, dünya gastronomisini takip edenlerin kapısında uzun kuyruklar oluşturdukları Katalonya’daki Roses Kasabası’nın yakınında, İspanya’nın kuzeydoğu kıyı şeridindeki koyda yer alan muhteşem Akdeniz manzarasına sahip restoranda bir gece geçirecek. Bir süredir müze olarak faaliyet gösteren El Bulli 1846, Ferran’ın ateşini körüklediği mutfak devrimine adanmış harika bir mekan. El Bulli 1846’da konaklama şansına sahip olacak iki kişi restoranın özel bölümlerine eşi benzeri görülmemiş erişimin keyfini çıkaracak ve El Bulli Restoran’ın kendine özgü mutfağından ve servis tarzından ilham alan “kaplamalı” yatakta uyuyacak. 

“HAUTE CUISINE” 

Şef Ferran Adrià’nın Son Eseri El Bulli 1846
Ferran Adria


Gastronomik yeniliklerin babası Ferran Adrià, “haute cuisine” restoranının mirasını sergilemekten heyecan duyduğunu söylüyor.  “El Bulli  Restoran misyonu, sınırları zorlamaktı. Maksimum düzeyde bir gastronomi deneyiminde yapılabileceklerin sınırı olduğunu düşündüğümüz noktaya ulaşmıştık. Şimdi yeni yaratıcı sınırları zorlamaktan, bu bakış açısını burada kalan konuklarla paylaşmaktan ve onları El Bulli 1846 olarak son bölümümüzle tanıştırmaktan heyecan duyuyorum…” 

O Gece Neler Yaşanacak?

Şef Ferran Adrià’nın Son Eseri El Bulli 1846
Ferran Adria
  • Ferran Adrià ile tanışma… 
  • ‘Kiler Şapeli’ndeki ‘Aziz Stomak tapınağı’ gibi özel odalar da dahil efsanevi mekana özel gece erişimi.
  • Komşu sahil kasabası Roses’ta Ferran’ın en sevdiği restoranlardan birinde akşam yemeği
  • El Bulli’nin ünlü küresel zeytininden ilham alan “kaplamalı” yatakta uyku çekme. 
  • Gözlerden uzak Costa Brava Plajı’na bakan terastan muhteşem deniz manzarasına karşı uyanmak… 
  • Check-out sonrasında Barselona’daki Enigma’da, Ferran’ın kardeşi ve Dünyanın En İyi İkinci Şefi Albert Adrià’nın ikram edeceği akşam yemeğine katılmak.
Moleküler Gastronominin Mabedi El Bulli
Şef Ferran Adria Ve Ekibi
Şef Ferran Adria ve ekibi

El Bulli, 1961 yılında İspanya’nın Costa Brava bölgesinde, Roses kasabası yakınlarında bir plaj barı olarak yola çıktı. Restoran, 1980’lerin sonlarında Ferran Adrià ve Juli Soler ikilisinin eline geçtiğinde önemli bir kimlik değişimi yaşadı. O andan itibaren gastronomi dünyasında da artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı. 

Şef Ferran Adrià’nın Son Eseri El Bulli 1846
El Bulli adeta bir gastronomi müzesi

El Bulli’nin yemek dünyasına en önemli katkılarından biri, yemek pişirmeyi kimya ve fizik gibi bilimleri kullanarak anlamaya çalışan bir yaklaşım olan moleküler gastronomiyi popülerleştirmesi ve bu alanda bir öncü olmasıydı. El Bulli’nin mutfağında yemekler geleneksel malzemeler ve yöntemler yerine moleküler gastronomi prensipleri kullanılarak pişiriliyordu. Bu yaklaşım da özgün dokuların, sıradışı sunumların ve beklenmedik tatların ortaya çıkmasına olanak sağlıyordu. El Bulli’nin şefi Ferran Adrià sıradışı reçeteleri ve yemekleriyle dünya gastronomisine adını altın harflerle yazdırdı. Adria’nın reçetelerinin lezzetleri ve görünümleri şefi ve yılın sadece altı ayı açık olan El Bulli’yi gastronominin zirvesine yerleştirdi. 

Şef Ferran Adrià’nın Son Eseri El Bulli 1846
Ferran Adria

Takvimler 2011’i gösterirken Ferran Adrià El Bulli’yi kapatma kararı aldı. Haber gastronomi dünyasında büyük yankı uyandırdı. Ünlü şef 2014’te El Bulli’nin mutfağının bir laboratuvara dönüştüreceği haberiyle yüreklere biraz olsun su serpecekti. El Bulli Vakfı artık gastronomi aleminde yepyeni fikirlerin geliştirildiği bir merkez olarak hayatına devam edecekti.