27. İstanbul Tiyatro Festivali Başlıyor

27. İstanbul Tiyatro Festivali Başlıyor

Bu sene 27’ncisi düzenlenen İstanbul Tiyatro Festivali programı açıklandı. Festival kapsamındaki tiyatrolar 25 Ekim’de perdelerini açacak.

27. İstanbul Tiyatro Festivali 25 Ekim’de tiyatro severlerle buluşmaya hazırlanıyor. 25 Kasım’a kadar devam edecek festivalin küratörlüğünü bu sene de Işıl Kasapoğlu üstleniyor. Türkiye ve yurtdışından toplam 20 tiyatro, performans ve dans gösterisine ev sahipliği yapacak festival, Almanya, İngiltere, Danimarka, Fransa, Gürcistan, İrlanda, İsrail ve Yunanistan’dan yapımları izleyiciyle buluşturacak.

Festivalin açılışı 25 ve 26 Ekim’de sahnelenecek Pina Bausch’un başyapıtı “Café Müller” ile yapılacak. Yaşama övgü, aşka duyulan ihtiyaca bir methiye ve bir duygular senfonisi olarak tanımlanan “Café Müller”, bir kafenin masaları arasında boşluk, üzüntü, korku gibi duyguları umudu yeşerten duygularla harmanlayan bir dans tiyatrosu. Savaş sonrası Almanya’sından manzaraları da sahnesine taşıyan oyun, ilk defa 1978’de sahnelendi.

27. İstanbul Tiyatro Festivali Başlıyor
Fotoğraf: Uwe Stratmann

Festival boyunca sahnelenecek uluslararası oyunlar arasında Tennessee Williams’ın ünlü oyunu “Geçen Yaz Birdenbire”, 30-31 Ekim tarihlerinde Caddebostan Kültür Merkezi’nde, Hofesh Shechter Topluluğu’nun sahnelediği “Çifte Cinayet” 14 ve 15 Kasım akşamlarında Zorlu PSM’de sahnelenecek. İrlandalı topluluk Brokentalkers ve New Yorklu sanatçı Adrienne Truscott’un birlikte yarattığı “Ustalık Sınıfı” ise 23 ve 24 Kasım’da İş Kuleleri Salonu’nda izlenebilecek.

27. İstanbul Tiyatro Festivali Başlıyor
Fotoğraf: Ste Murray

“Düğün”, “Kız Kardeşler”, “Büyük Patlama”, “Baklava Cumhuriyeti” ve “Bankta” festival kapsamında seyirciyle buluşacak diğer uluslararası tiyatro oyunları arasında.

27. İstanbul Tiyatro Festivali Başlıyor

Festivalin yerli yapımları arasında Işıl Kasapoğlu’nun yaklaşık 30 sene önce Orhan Veli’nin “İstanbul’u Dinliyorum Gözlerim Kapalı” şiirinden esinlenerek tasarladığı “İstanbul Mon Amour” yer alıyor. Geçen sene 26. İstanbul Tiyatro Festivali’nde hayata geçirilen projede bu sene Meral Çetinkaya, Deniz Türkali, Bülent Emin Yarar, Okan Bayülgen, Çiçek Dilligil gibi isimler gerçek hikâyelerden esinlenerek yazılmış küçük oyunlarla festival seyircisiyle buluşacak. “İstanbul Mon Amour”, 25 Kasım’da Notre Dame de Sion, Galatasaray ve Saint Benoît Fransız Liseleri’nde sahnelenecek.

“Ayazma’nın Yılanı”, “Sen Hamlet Değilsin”, “Çirkin”, “Kabuk”, “Hamiyet” ve “Annemden Kalan Gül Ağacı Masanın Üzerine Çaydanlık Beyaz Bir İz Bıraktı” oyunları da festival boyunca seyirciyle buluşacak yerli yapımlar arasında.

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir