Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Yüzüklerin Efendisi Evrenine Yeni Bir Kapı Aralanıyor: Güç Yüzükleri

22 Ağustos 2022
Yüzüklerin Efendisi Evrenine Yeni Bir Kapı Aralanıyor: Güç Yüzükleri

JRR Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi serisinden uyarlanan “Güç Yüzükleri” dizisi, 2 Eylül’de Amazon Prime’da seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. Dizinin başlamasına sayılı günler kala, Orta Dünya’ya açılan bu yeni kapıyı aralıyoruz.

Amazon, 2017’de “Yüzüklerin Efendisi”nin televizyon uyarlamasının küresel haklarını, 250 milyon dolar karşılığında satın aldığını duyurmuştu. Geçen beş senenin ardından ağ, tüm zamanların en çok kâr eden ve bir kült haline gelen “Yüzüklerin Efendisi” evreninden doğan yeni dizisi “Güç Yüzükleri”ni 2 Eylül’de seyirciyle buluşturmaya hazırlanıyor. “Yüzüklerin Efendisi”nden yüzlerce yıl öncesinde geçen dizi, 1 milyar doları geçen maliyetiyle bugüne dek çekilmiş en pahalı dizi olarak rekor kırmaya hazırlanıyor. Dizinin baş yapımcılarından Lindsey Weber ise “Güç Yüzükleri”ni izleyenlerin, ekranda bu paraya değecek bir yapım göreceklerini söylüyor.

Dizide Seyirciyi Neler Bekliyor?

Yüzüklerin Efendisi Güç Yüzükleri
Amazon Prime, Twitter hesabından “Orta Dünya’ya hoş geldiniz!” diyerek “Güç Yüzükleri”nin geçeceği Orta Dünya haritasını paylaştı.

Yüzüklerin Efendisi İkinci Çağ döneminde geçecek dizi, Karanlık Lord Sauron’un yükseliş ve yenilgisini, Númenor’un destansı hikâyesini, Elfler ve insanların son ittifakını ve serideki yüzüklerin nasıl ortaya çıktığı gibi olaylarıele alacak. Bu epik drama, büyük güçlerin kurulduğu, ihtişamla yükselen krallıkların yıkıldığı, incecik iplere bağlı umutların peşine düşüldüğü bir çağın hikâyesini anlatacak. Hem Yüzüklerin Efendisi’nden bildiğimiz hem de yeni karakterleri kapsayacak olan dizi, Vanity Fair’in haberine göre genç ve öfkeli bir Galadriel’in (Morfydd Clark) Sundering Denizleri’nde bir sal üzerinde ölümlü bir karakter olan Halbrand (Charlie Vickers) ile hayatta kalma mücadelesini vererek açılacak. Bu iki kahraman, Galadriel’in kardeşinin cinayetine karışanların peşindedir. Geçmişinden kurtulmaya çalışan bir kaçak olan Halbard, Yüzüklerin Efendisi serisinde daha önce görmediğimiz, dizi için yeni yazılan bir karakter. 2 Eylül’de Amazon Prime’da yayınlanacak ilk bölümün ismi ise “Geçmişin Gölgesi”.

Yüzüklerin Efendisi
Yüzüklerin Efendisi

Independent Türkçe’nin aktardığı habere göre, dizinin yapımcılarından JA Bayona verdiği bir röportajda dizi için şunları söylüyor: “Tolkien, küçük bir adamın başarıya ulaşması ve umut hakkında bir hikâye yazdı. Dizinin en karanlık, en korkutucu anlarında bile gerçek bir iyimserlik ve sevginin olması gerektiğinin her zaman bir numaralı kural olduğunu hissettik.”

Yeni Bir Orta Dünya

“Güç Yüzükleri”nde göreceğimiz Orta Dünya, şimdiye dek “Yüzüklerin Efendisi”nde gördüğümüz Orta Dünya’nın bir benzeri olmadığı gelen bilgiler arasında. “Yüzüklerin Efendisi” çizimleriyle tanınan John Howe, bu Orta Dünya’nın çok daha canlı olduğunu; Elfler’in Kuyutorman’da saklanmadığını ya da Ayrıkvadi’de oyalanmadığını söylüyor. Hatta öyle ki, Elfler bu sefer krallıklar inşa etmekle meşguller. Howe’un söylediğine göre, ne Moria’daki cüce krallığı ne de Gri Limanlar bu sefer terk edilmiş değiller; yani buralar da oldukça canlı. Sanatçı ayrıca şunları da ekliyor: “Sonunda Orta Dünya’nın okyanuslarında yelken açıyoruz. Göz korkutucu ve girişkenler, neredeyse dünyayı kolonileştiriyorlar. Bu, ne ‘Yüzüklerin Efendisi’ ne de ‘Hobbit’ filmlerinin yakınından geçebileceği bir şey.” Mitopoetik sahnelerin bizi beklediği dizinin çekimleri Yeni Zelanda’da yapıldı.

Oyuncu Kadrosu

Dizinin oyuncu kadrosunda Morfydd Clark ve Charlie Vickers’ın yanı sıra Cynthia Addai-Robinson, Robert Aramayo, Owain Arthur, Maxim Baldry, Nazanin Boniadi, Ismael Cruz Córdova, Charles Edwards, Trystan Gravelle, Sir Lenny Henry, Ema Horvath, Markella Kavenagh, Joseph Mawle, Tyroe Muhafidin, Sophia Nomvete, Lloyd Owen, Megan Richards, Dylan Smith, Leon Wadham, Benjamin Walker, Daniel Weyman ve Sara Zwangobani yer alıyor.