Range Rover Evoque

Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

MUBI’nin Temmuz Filmleri Arasından Seçtiklerimiz

28 Haziran 2022
MUBI’nin Temmuz Filmleri Arasından Seçtiklerimiz

Dünya festivallerinin en çok konuşulan filmlerinden birkaçını Temmuz ayı içerisinde MUBI’de izleyebileceğiz.

MUBI’nin temmuz ayı programında başta Cannes ve Berlin Film Festivalleri olmak üzere katıldıkları festivallerde izleyici ve eleştirmenlerden tam not alan özel bir seçki yer alıyor. Mayıs ayında, son zamanların en çok ses getiren filmlerinden “The Worst Person in the World”u seçkisine ekleyen MUBI, şimdiyse Oscar ödüllü Murakami uyarlaması “Drive My Car”ı sunuyor.

“Drive My Car”, Ryusuke Hamaguchi (2021)

Ryusuke Hamaguchi’ye “En İyi Uluslararası Film” Oscar ödülünü kazandıran “Drive My Car”, bu senenin en iyi filmlerinden biri olarak görüldüğü gibi bugüne dek yapılmış en iyi Murakami uyarlamalarından biri de. Film; aşk, yas, ihanet ve iyileşme hallerini eski bir kırmızı Saab 900’ün yoldaşlığında anlatıyor. Tiyatroya, özellikle de Anton Çehov’un “Vişne Bahçesi”ne göndermelerle bezeli bol katmanlı anlatısı, yan karakterlerin kestirilemez hikâyeleriyle modern bir başyapıta dönüşüyor. Yas tutan bir tiyatro yönetmeni ile hayata tek başına tutunmaya çalışan genç şoförünün kurduğu bağ, insanlık hallerimize dair geniş bir duygu yelpazesini ekrana taşıyor. “Drive My Car”, temmuz ayından itibaren yalnızca MUBI’de.

Drive My Car, Mubi
Mubi

“Müstakbel Suçlar”, David Cronenberg (2022)

Filmleriyle vermek istediği duyguları doğrudan seyircinin derisinin altına işleyen David Cronenberg’in yeni filmi “Müstakbel Suçlar”, hayal gücünü tetikleyen şaşırtıcı evreniyle Cannes’da pek çok kimsenin dudaklarını uçuklatan ve Viggo Mortensen, Léa Seydoux, Kristen Stewart gibi üç büyük yıldızı buluşturan iddialı bir öykü. İnsanların sentetik organlarla kendini yenilediği bir yakın gelecek tasviri sunan film, bedensel dönüşümünü canlı bir şova çeviren bir performans sanatçısına odaklanıyor. Gerilimi giderek tırmanan bu distopik öykünün sahneleri, uzun yıllar boyunca hafızalardan silinmeyecek gibi duruyor. MUBI platformunda Temmuz ayında yayınlanacak.

Müstakbel Suçlar, Mubi
Mubi

“This Much I Know to be True”, Andrew Dominik (2022)

Nick and the Bad Seeds’in iki has üyesi, modern zamanların iki ozanı Nick Cave ve Warren Ellis’ın arkadaşlığı müzik aleminde gördüğümüz en özel dostluklarından biri. İkili, Andrew Dominik imzalı filmde son iki albümleri “Ghosteen” ve “Carnage”dan parçaları icra ediyorlar. Böylece “This Much I Know to be True”, bir müzik filminin ötesine geçerek yaratıcılık, dostluk ve birbirine ilham vermek üzerine kurulan bir yolculuğa dönüşüyor. Film, dijital prömiyerini MUBI platformunda gerçekleştirecek.

This Much I Know To Be True, Mubi
Mubi

“Kürtaj”, Audrey Divan (2021)

78. Venedik Film Festivali’nden Altın Aslan ile dönen “Kürtaj”, Annie Ernaux’nun ses getiren aynı adlı romanından uyarlandı. Film, 1960’larda Fransa’da kürtajın yasak olduğu dönemde hamile kalan üniversite öğrencisi Anne’in hikâyesini anlatıyor. Kürtaj yasağının genç bir kadının yaşamındaki yıkıcı etkisini anlatan “Kürtaj”, hikâyesi ve oyunculuklarıyla son döneminden en sarsıcı filmlerinden.

Mubi’nin Temmuz Filmleri Arasından Seçtiklerimiz
Mubi

“Ama”, Nadir Sönmez (2022)

Bir grup sanatçının iş ve aşk hayatlarındaki kesişimleri anlatan “Ama”; Öner Erkan, Esme Madra, Nadir Sönmez, İlda Özgürel, Emrah Özdemir ve Büşra Albayrak’lı kadrosuyla ilgi toplayan aynı isimli tiyatro oyununun uyarlaması.

Mubi’nin Temmuz Filmleri Arasından Seçtiklerimiz
Mubi

Michelangelo Antonioni Filmleri

İnsan ilişkilerindeki çıkışsızlığı, yalnızlaşmayı ve yabancılaşmayı anlatan İtalyan auteur’ün 50’li yıllarda çektiği iki önemli filmi, “Kamelyasız Kadın” ve “Çığlık”ın yanı sıra Marcello Mastroianni, Jeanne Moreau ve Monica Vitti gibi yıldızların yer aldığı “Gece” filmleri de MUBI’nin temmuz programında yer alacak.

Mubi’nin Temmuz Filmleri Arasından Seçtiklerimiz
“Kamelyasız Kadın”