Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Yerel Üreticilerden Sağlığınıza Sağlık Katacak 10 Ürün

1 Mart 2023
Yerel Üreticilerden Sağlığınıza Sağlık Katacak 10 Ürün

Bu yazıdaki her ürünü deneyip beğendik ve kullanıyoruz; hiçbiri reklam değil. Yerel üreticilerden alabileceğiniz en iyi ürünlerin ikinci kısmında sizi yeni 10 ürün bekliyor.

Wellness’ın temel taşı olan sağlıklı beslenme için kaliteli yağ, protein ve karbonhidrat kaynakları tüketmemiz gerektiğinden geçen yazımda bahsetmiştim. Tüm bunların faydalılarını ve lezzetlilerini bulmayı kendime amaç edindim ve bu yazımda da çeşitli markalardan bahsedeceğim. Her ürünün en iyi koşullarda, sürdürülebilir olarak üretildiğinden, paketlenmesinde sağlığa zararlı hiçbir malzemenin kullanılmadığından, lojistiğinde karbon ayak izine önem verdiklerinden emin olduğum bu markalardan alışveriş yaptığınızda hem doğaya zarar vermediğinizi bilecek hem de sağlıklı beslenmenin lezzetsiz şeyler yemek olmadığını göreceksiniz. Haydi, sağlığınıza ve damak zevkinize katkıda bulunacak ürünleri tanımaya devam edelim.

Lazika: Sevdaları çay, amaçları iyi çayı insanlarla buluşturmak olan Lazika ailesinin üyeleri bu yolda çok yorulsalar da hiç şikâyet etmiyorlar. Çayı elleriyle topluyor, sağlığa zararlı hiçbir katkı maddesi eklemeden, sağlığı bozacak paketleme yapmadan ki buna çay poşetleri de dahil çünkü kanserojen olduğu anlaşılan yapıştırıcılar kullanmıyorlar, berrak olsun diye çayın tozunu iki kere filtre ederek üretiyorlar çaylarını. Siyah çay, yeşil çay, bitki çayları, meyve çayları… Hepsini gözünüz kapalı alıp Hisli Harman, İstirahat, Lunapark, Sebat, Ege Terapisi, Canfeza, Deli Dolu, Maşuka, Sakine gibi birbirinden tatlı isimleriyle tadını çıkarabilirsiniz.

Nebyan Doğal: Sağlığa zararlı olan et değil, hayvanların bakım, beslenme ve kesim koşulları aslında. Nebyan Doğal bunun farkında ve tüm hayvanlarını bu hususlara dikkat ederek yetiştiriyor ve ürünlerini hiçbir katkı maddesi koymadan üretiyorlar. Karadeniz yaylalarında doğal hayvancılık yapıyorlar. “Karayaka koyunumuzun korunması için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz,” diyen Nebyan Doğal’da kuzu ve dana ürünleri, şarküteri ürünleri GDO’suz ve katkısız. Bu yüzden en kaliteli protein kaynaklarına Nebyan Doğal’da ulaşmanız mümkün. Özellikle sucuklarını ve glutensiz köftesini denemenizi öneririm.

Farge Organik: Farge Organik bir aile çiftliği. Şehirden uzakta, doğayla iç içe bir yaşam peşinde yolları İzmit’in Fethiye Köyü’ne çıkan Farge Organik ailesi organik tarımla yetiştirilen 75’ten fazla mevsimsel meyve, sebze ve yeşilliği; konserve, turşu ve kuru gıdayı; tavuk, kaz, ördek ve hindi gibi kümes hayvanlarını insanlarla buluşturuyor. 2018 yılından beri de çiftliklerinde dünyanın dört bir yanından gelen gönüllülere ev sahipliği yapıyor, 2019’dan beri ekoturizm konseptiyle konaklama sağlıyorlar.

Tazecik, GDO’suz, kimyasalsız mevsim sebze ve meyveleri anti inflamatuvar beslenmeyi garanti eder cinsten.

Ürünlerini internet sitelerinden sipariş verebilir, çeşitli organik pazarların tezgâhlarından satın alabilir ya da çiftliklerinde bulabilirsiniz. Misyonları doğayı yanlarına alarak üretim yapmak ve insanlara sürdürülebilir gıda üretimi için başka seçenek olmadığını göstermek olan Farge Organik’e bir şans verin.

Zertum Doğal Zeytin: Sağlıklı beslenmenin vazgeçilmezlerindendir sağlıklı yağ kaynağı. E vitamini açısından zengin zeytin, gastrit ve mide ülseri gibi sindirim sistemi hastalıklarının önüne geçilmesinde etkilidir. Marketlerde satılan zeytinlerin çoğunda asitliği düzenleyici gibi katkı maddeleri olduğu için vücudumuza faydasından çok zararı dokunuyor. Bu yüzden Zertum Doğal Zeytin’in zeytinleri çok kıymetli çünkü her meyvede, her sebzede, her çiçekte, her yaprakta, her dalda iyileştirici güçler olduğuna ve “doğal olarak yetiştirilmiş, türküler eşliğinde tek tek dalından elle toplanmış, doğal yöntemlerle işlenmiş zeytinin hem çok lezzetli hem de pek çok hastalığa deva” olduğuna inanıp ona göre üretim yapıyorlar. Toprak, tohum, ağaç, meyve onlar için değerli ve zeytinlerini çevre kirliliğinden uzak, doğal yapısını koruyarak işliyorlar. O yüzden sağlıklı yağ kaynağı olarak Zertum Doğal Zeytin’i beslenmenize mutlaka ekleyin derim.

Döngü Kooperatifi: 2018 yılı sonunda Endüstri Mühendisi Zeynep Derece öncülüğünde mühendis, avukat, akademisyen, iletişimci, öğretmen, ekonomist gibi farklı mesleklerden on kadın bir araya gelip “tarımda kadim bilgiler, yeni fikirler” sloganıyla Döngü Kooperatifi’ni kurmuşlar. Amaçları tarımsal üretimin desteklenmesi ve güçlendirilmesi, köylünün topraklarını işlemeye devam etmesi için çözümler ve modeller oluşturmasıdır. Keteni doğru şekilde üretip işlemek için AR-GE çalışmaları yapıyor ve gençlere ve kadınlara ekonomik güç sağlıyorlar. Ürettikleri keten tohumu marketlerden aldıklarınızdan o kadar farklı ki. Özellikle vegan tariflerde yumurta ikamesi olarak kullandığınızda ne demek istediğimi anlayacaksınız. Bağlayıcılığı ve besleyiciliği yüksek, doğal tarımla sürdürülebilirliğe uygun yetiştirilmiş keten tohumu ve keten ürünler için Döngü Kooperatifi’nin sitesini ziyaret etmenizi kesinlikle öneririm.

Hayfene: Baharatlar içerdikleri fitokimyasallar, vitamin ve mineraller sayesinde sağlıklı beslenmenin en önemli destekçilerinden. Hafif midemiz bulansa aklımıza ilk olarak nane limon gelir, üşüttüğümüzü hissetsek hemen ıhlamur demleriz. Hayfene beş nesildir bizleri bu baharatlarla buluşturuyor. Hayfene Malatya yöresinde çocukların komşu evlerden yiyecek alıp kendilerine piknik hazırladıkları oyuna verilen isim. Kendi ifade ettikleri gibi “Hayfene ailesi de tıpkı bu oyunda olduğu gibi insanları yemek etrafında toplamak, sağlıklı ve lezzetli gıdalar sunarak Hayfene’nin birliktelik ruhunu ve keyfini herkese yaşatmak amacını taşıyor.” Öncelikleri sağlıklı ürünler sunmak olan Hayfene’de başta baharat olmak üzere bitki çayları, kuruyemiş, kuru meyveler, bitkisel yağlar ve soslar bulmanız mümkün. Baharatlarında ışınlama işlemi uygulamamaları baharatlarını asıl tercih etme sebebim. Çünkü ışınlama hem tat, doku ve renk değişimine sebep oluyor hem de besin değerini azaltıyor ve hücre yapılarına zarar veriyor. Bu yüzden sağlıklı baharat için Hayfene’yi tercih edebilirsiniz. 

Üç Elma Doğal Tarım: Genç ailesinin Çankırı’nın Tatlıpınar ilçesinde kurduğu bu işletme meyve ve sebzeleri koruyarak, toprağı kirletmeden geleneksel tarım yöntemleriyle atalık tohumları kullanarak üretim yapıyor. Kendilerini ve işletmenin özünü o kadar güzel açıklamışlar ki: “Az, öz, temiz ve hakiki gıda kullanarak ve üreterek topraklarımızın, havamızın, suyumuzun kirlenmeyeceğini görmek; yine hiçbir kimyasal gübre, hiçbir tarım ilacı, hiçbir destek ürün kullanmadan da tarımın olabileceğine tanıklık etmek, bunu yaparken ata tohumların, ata bilgilerin varlığını sürdürmesine az da olsa bir katkımızın olması bizi mutlu etmektedir.” Hardal almak istiyorsanız ve benim gibi içerisinde katkı maddesi olmayanını bulmakta güçlük çekiyorsanız Genç ailesinin hardalını mutlaka deneyin derim. Ayrıca chili biber kreması ile tütsülü chili toz biber et, tavuk ve hindi yemeklerine çok yakışıyor.

Avokado Bahçeniz Alanya: Dedelerinin Alanya’da üretim yaptıkları bahçelerini devralmış olan Avokado Bahçeniz, meyvelerini dalından direkt olarak müşterilerine ulaştırıyor. Hiçbir tarım ilacı kullanmadan, atalarının üretim şeklini devam ettiriyorlar. Avokadolarının tadı, kokusu ve dokusu markette alınanlardan çok farklı. Acaba daha önce ne yemiştim diyorsunuz beş gün içinde olgunlaşan avokadoyu yediğinizde. Bir kere hiç ama hiç kararmıyor, ikiye böldüğünüzde yemyeşil bir manzara karşılıyor sizleri. Tatlıda kullanmak üzere avokado kreması yaptığımda hem dokusu hem de tadından çok daha iyi anladım ne kadar özenle yetiştirildiklerini. Avokado Bahçeniz’de kestiğinizde buram buram kokan, ne ağzınızı ne de midenizi yakan çok leziz limon ve portakal da bulabilirsiniz. Hepsini içeren bir paket sipariş edip sağlığınıza sağlık katın derim.

Eski Tadında: Gerçekten aldığınız her ürünü yediğinizde büyüklerinizden duyduğunuz lezzetleri tadıyorsunuz. Sebze ve meyveler, yeşillikler hep çıtır çıtır, taptaze. Ayrıca nane ve reyhan gibi baharatları da daha önce aldıklarınızın geçekliğini sorgulatıyor. Doğal ve yerel üretim yapan Eski Tadında’dan alacağınız sebze meyveler, salça, nar ekşisi, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri… hepsi ama hepsi katkısız, GDO’suz, kimyasalsız, doğal. “Organik yetmez diyenlere artizan lezzetler” sunan Eski Tadında, tohumdan başlayıp tabağa kadar doğallığı sürdürmeyi amaçlıyor. Tüm mutfak alışverişini aklınızda sağlığa zarar verip vermeyeceğine dair soru oluşmadan Eski Tadında’nın internet sitesinden yapabilirsiniz.

Veg & Bones: Son dönemde kemik suyunun faydalarını sık sık duyar olduk. İçeriğindeki kolajen sayesinde hücrelerin yenilenmesini, kas ve kemiklerin güçlenmesini sağlayan kemik suyunun nasıl elde edildiği önemli. Öncelikle doğal yemlerle beslenen ve doğada gezinen hayvanların kemiklerinin kullanılması gerekiyor ve diğer püf nokta kısık ateşte, uzun sürede kaynatılması. Elbette baharat ve sebzeler de eşlik etmeli kemiklere. İşte tüm bu kriterleri karşılıyor Veg & Bones. Katkısız ve doğal ürünleri arasında ilikli kemik suları, daha yoğun tada ve kıvama sahip olan jöle kıvamında ilikli kemik suları; yuvalama, işkembe, beyran, tavuk suyu gibi geleneksel çorbaları ve gluten içermediği için benim hayatımı kolaylaştıran, bebek ve çocuk ürünlerinden kemik sulu balkabağı çorbası, brokoli çorbası ve sebze çorbası yer alıyor. İlikli kemik suyunu tüm yemeklerinize ve çorbalarınıza ekleyebilir, sabah aç karna rahatlıkla tüketebilirsiniz. Sağlayacağı kolajenle ne kadar enerjik hissettiğinize şaşıracaksınız.

Sabah uyandığımızda bizi harekete geçirecek enerjiye sahip olmamızın, uykumuzun düzene girmesinin, şeker seviyemizin inişli çıkışlı olmamasının, tansiyon ve kolesterol düzeylerimizin normal seviyelere gelmesinin başlıca yolu beslenmemizi düzenlemek. Bunun için gerekli olan doğru karbonhidrat, protein ve yağ kaynaklarını sizlerle paylaştım. Bu malzemeleri beslenmenize dahil edince sofradan doyarak kalkmanın ne kadar kolay olduğunu anlayacak ve sağlıklı beslenmenin hiç de zor olmadığını fark edeceksiniz. Her gün bir zararlı besinden kurtulup yararlısını hayatınıza dahil edin. İnanın bana yaşadığınız değişim sizi şaşırtacak.