Range Rover Evoque

Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Yeni TAG Heuer Monaco, “Fransız Yarış Mavisi”ne Bürünüyor

8 Ağustos 2023
Yeni TAG Heuer Monaco, “Fransız Yarış Mavisi”ne Bürünüyor

Yeni TAG Heuer Chronograph Racing Blue Limited Edition, Fransız yarış mavisinden ilhamla markanın ikonik serisi Monaco mirasına şapka çıkarıyor.

Motor yarışları denildiğinde akla ilk gelen saat markalarından TAG Heuer, 1969’da otomatik kronograf kalibreli, suya dayanıklı ve kare şeklindeki ilk saati duyurmuştu: TAG Heuer Monaco. İlk şöhretini “Le Mans” filminde Steve McQueen’in kolunda görüldükten sonra kazanan Monaco, yıllar içinde bir TAG Heuer klasiği olarak saatçilik dünyasında kendine yer edinirken farklı kasalarda, renklerde ve tarzlarda Monaco modeliyle tanıştık. Geçtiğimiz yıllarda Monaco’nun 50. yılını kutlayan TAG Heuer, farklı yıldönümü modellerini tanıttı, 2022’de ise Monaco x Gulf modeliyle GPHG’de İkonik Saat ödülünü aldı. Markanın geçtiğimiz günlerde tanıttığı yeni Monaco’su ise sıra dışı tasarımıyla ilhamını, Fransız yarış mavisinden alıyor.

Motor yarışlarında sponsorlukların henüz yaygınlaşmadığı 1960’lı yıllarda, yarış otomobilleri temsil ettikleri ülkelerinde rengi ile ayırt edilirdi. İngiliz otomobilleri yeşil, İtalyanlarınkiler kırmızı, Fransızlarınki ise mavi ya da diğer adıyla “Bleu de France”tu. Motor sporlarıyla olan geçmişine atıfta bulunmayı seven TAG Heuer, yeni modeli Monaco Chronograph Racing Blue ile ilk Monaco modellerine ve Fransız yarış mavisine şapka çıkarıyor.

Yeni Tag Heuer Monaco, “Fransız Yarış Mavisi”Ne Bürünüyor
Tag Heuer

Asıl olarak dana derisinden kayışta görülen Fransız yarış mavisi, Monaco Racing Blue’nun başka detaylarında da kendine yer bulmuş. Gün ışığı fırçalı gümüş kadran, saat 3 ve 9 konumlarında mavi renkte iki alt kadrana ev sahipliği yapıyor. Rodyum kaplama mavi renkteki saat indeksleri ise Fransız yarış mavisine bir diğer atıf. Kadranı renklendiren diğer detay ise sarı renkteki saniye ibresi.

Yeni Tag Heuer Monaco, “Fransız Yarış Mavisi”Ne Bürünüyor
Tag Heuer

Sarı ve mavi detaylarla tasarlanan gümüş kadrana, ikinci derece titanyumdan yapılmış 39 mm çapındaki kasa eşlik ediyor. Kavisli ve eğimli kenarlarla tasarlanan titanyum kasa, kurma kolunu ilk Monaco modellerde olduğu gibi sol tarafta taşıyor. Su direnci ise 100 metre.

1.000 adetle limitli bir seri olan TAG Heuer Monaco Chronograph Racing Blue’ya otomatik kalibre 11 hayat veriyor. Saatte 28.800 titreşim hızıyla çalışan mekanizma, 40 saatlik güç rezervine sahip. Sellita SW300-1 tabanlı mekanizma, kurma kolunun sol tarafta olmasına imkân sağlıyor. Kalibre 11 aynı zamanda, TAG Heuer’in 1969’da Hamilton-Büren, Breitling ve Dubois-Dépraz ile işbirliğiyle çıkardığı ilk otomatik kronograf kalibre 11’e atıfta bulunuyor.

Yeni Tag Heuer Monaco, “Fransız Yarış Mavisi”Ne Bürünüyor
Tag Heuer

1.000 adetle limitli olan Racing Blue’nun kasa arkasına, limitli bir seri olduğunu vurgulamak için “ONE OF 1000” ibaresi yazılmış. Şimdiden en dikkat çekici Monaco modelleri arasına giren TAG Heuer Monaco Chronograph Racing Blue, temmuz ayı itibarıyla satışa çıkarıldı.