Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Watches and Wonders 2024: Zenith Defy Extreme Diver

11 Nisan 2024
Watches and Wonders 2024: Zenith Defy Extreme Diver

1969’da tanıtılan Defy A3648, Watches and Wonders 2024’te Zenith yeniliklerine ilham oldu. Markanın Defy koleksiyonuna eklediği yeni dalış saati Defy Extreme Diver da ilhamını A3648’den alıyor.

1969’da tanıtılan Defy koleksiyonuna aynı sene dalış saatleri eklenmişti. O sene üretilen en ikonik dalış saatlerinden biri, 600 metreye kadar suya dayanıklı A3648’di. Bezeli ve kadranındaki tonlarıyla bu ikonik model, Watches and Wonders 2024’te iki Zenith modeline ilham oldu: Defy Revival A3648 ve Defy Extreme Diver.

Dalış saatleri Zenith ailesinde sıklıkla gördüğümüz modellerden olmasa da ilk gelen yorumlar Defy Extreme Diver’ın oldukça beğeni aldığı yönünde. 42,5 mm çapında titanyum kasada tasarlanan saat, 600 metreye kadar suya dayanıklı. (600 metrenin 1969 fite eşit olmasıyla A3648’in üretildiği yıla da bir atıfta bulunuyor marka.) Kasa materyali titanyum, tuzlu suyun neden olduğu korozyona karşı oldukça dayanıklı bir materyal.

Watches And Wonders 2024: Zenith Defy Extreme Diver
Doğrudan kasaya entegre edilen kayış sistemiyle kolayca kayış değişimi yapılıyor. Defy Extreme Diver, mavi kumaş ya da kauçuk kayış ve metal bilezik seçenekleri sunuyor.

Defy’ın kendine özgü köşeli kasası ve ayırt edici tasarımı korunarak, yeni dokunuşlarla modernize edilerek tasarlanmış Defy Extreme Diver. Seride iki farklı kadran seçeneği mevcut; mavi ya da siyah kadran. Tek yönlü seramik bezeller de kadranla uyumlu olacak şekilde mavi ya da siyah renkte. Kadran deseni, markanın dört köşeli yıldız motifiyle tasarlanmış. Tarih penceresi saat 3 yönünde; ibreler ve saat imleri SuperLumiNova ile kaplı. Bu sayede kadranın suyun altındaki okunurluğu kolaylaşıyor.

Zenith

Açık safir kasa arkasından baktığımızda ise otomatik kalibre El Primero 3620-SC’yi görüyoruz. Mekanizma, 60 saatlik güç rezervine sahip.