Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Tudor Pelagos FXD ile Profesyonel Dalış

16 Mart 2022
Tudor Pelagos FXD ile Profesyonel Dalış

Fransız Donanması’nın özel birimiyle işbirliği içerisinde tasarlanan Pelagos FXD modeli sualtı navigasyonu ve profesyonel kullanım için tasarlandı.

Profesyonel dalgıçlar için 1950’lerde dalış saatleri üretmeye başlayan Tudor, 1980’li yıllara gelindiğinde işi bir adım daha öteye taşımış ve Fransız Donanması’nın resmi tedarikçiliğini üstlenmişti. Söz konusu dalış saatleri olunca oldum olası “daha derine” gitmeyi amaçlayan marka, ürettiği modellerle teknik olarak çıtayı bir üst noktaya taşırken bir şeyi de hiç ihmal etmiyordu: İşlevin estetiği. İşte geçtiğimiz günlerde de Tudor, hem teknik hem de estetik olarak daha derine inen bir dalış saati duyurdu. Şık bir dalış için Tudor Pelagos FXD’ye göz atıyoruz.

Tudor Pelagos Fxd Ile Profesyonel Dalış
Tudor Pelagos Fxd Ile Profesyonel Dalış

Bu yeni model, donanmanın muharebe yüzücüleri ile birlikte geliştirilmiş. Bu nedenle teknik olarak bir dolu geliştirilmiş özellikleri barındırıyor bünyesinde. Örneğin daha fazla sağlamlık ve güvenilirlik için 42 mm titanyum kasanın ana gövdesine sabit kayış çubukları yerleştirilmiş. Kasanın uzantısı şeklinde duran bu tırnaklar, saatin karakteristik siluetinin ana unsurlarından biri aynı zamanda. Modelin teknik olarak karakteristik yanlarından biri ise 120 dişli dönen bezeli. 60’tan 0’a, geriye doğru derecelendirilmiş çift yönlü bezel, dalgıç saatlerinin ISO 6425:2018 standardına uymuyor; bunun yerine savaş yüzücüleri olarak bilinen dalgıçların en önemli metotlarından biri olan “sualtı navigasyonu”nun özel ihtiyaçlarını karşılıyor.

Gelin önce sualtı navigasyonunun tam olarak ne olduğuna bakalım: Sualtı navigasyonu deniz altından, yüzeye hiç çıkmadan, titizlikle planlanmış bir rota izleyerek hedefe ulaşma yöntemidir. Dalgıçlar, sualtı navigasyonunu “yaşa çizgisi” olarak bilinen bir kayışla birbirine bağlı çiftler halinde gerçekleştirir ve manyetik bir pusula tarafından yönlendirilen bir dizi düz yüzmeden oluşur. Belirlenen süre boyunca sabit bir hızda yüzen ekip, her bir seti tam olarak zamanlarken kat etmesi gereken kadar yol alır. Yani, bu navigasyon boyunca her rota değişikliğinde bir geri sayımın yeniden başlatılması gerekir. Pelagos FXD modeli bezelinin saat yönünün tersine derecelendirilmesi ve su altında kadranın parlaklık özelliği, bezel üzerinde kapsanacak bölüm için ayarlanan süreyi yelkovan ile hizalayarak her bir geri sayımın ayarlanmasını ve izlenmesini kolaylaştırır. Saatteki yelkovan üçgenin karşısına geldiği vakit, takım rotasını değiştirir ve zamanlamadan sorumlu dalgıç bir sonraki geri sayımı başlatır. Model ayrıca neopren eldivenler ve soğuk suda uzun dalışlardan uyuşmuş ellerle bile optimum tutuş için kasanın çapını aşan bir büyük bezel halkası ile donatılmış.

Tudor Pelagos Fxd Ile Profesyonel Dalış
Tudor Pelagos Fxd Ile Profesyonel Dalış

Modelin tasarımında da derinlere dalınmış ve Fransız Donanması’nın kullandığı eski Tudor dalgıç saatlerinden ilham alınmış. Lacivert renkli saatte Tudor’un zayıf ışık koşullarında kadranın parlaklığını artırmak için 1969 yılında tanıttığı Snowflake denilen köşeli ibreler kullanılmış. 200 metreye kadar su geçirmez 42 mm titanyum kasa tamamen saten fırçalanmış; bu sayede ışık yansımalarını minimum düzeyde tutarak mat bir etki elde ediliyor. Saatin tasarım açısından en denizci yanı ise kasa arkasında, üzerinde bir denizci şapkası bulunan bir çapadan oluşan Marine Nationale (Fransız Donanması) logosu ve “Marine Nationale 2021” için bir “MN21” gravürü olsa gerek.

Tudor Pelagos Fxd Ile Profesyonel Dalış

Saatin içinde derinliklere gittiğimiz vakit ise in-house Calibre MT5400’ü görüyoruz; saat, dakika ve saniye göstergesi işlevleriyle birlikte. Tudor mekanizmalarının tipik finisajına sahip Calibre MT5400’ün tungsten tek parçadan üretilen ve açıkta bulunan rotoru, kum raspalı detaylarla saten fırçalanmış. Köprüler ve ana plakada da kum raspalı ve cilalı yüzeyler ve lazerli işlemeler görünüyor. Yaklaşık 70 saatlik “hafta sonu uyumlu” güç rezervi sayesinde cuma akşamı çıkarıp pazartesi sabahı tekrar ayarlamaya gerek kalmadan kullanılabiliyor.

Tudor’un Fransız Donanması’yla 20. yüzyıla uzanan nostaljik bağlarını anımsatan Pelagos FXD modeli, teknik özellikleriyle daha derinlere doğru dalarken denizler altında daha fersah fersah keşfedilecek gizemler olduğunu hatırlatıyor.