Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Tatil Sonrasında Nasıl Kilo Verirsiniz?

22 Ağustos 2023
Tatil Sonrasında Nasıl Kilo Verirsiniz?

Bayram, yılbaşı, doğum günleri, tatil gibi özel günler boyunca tükettiğimiz bol karbonhidratlı, şekerli, yağlı ve paketli olduğu için bin bir türlü koruyucu, asitliği düzenleyici, yapay aroma verici içeren besinler sadece sağlığımıza zarar vermekle kalmaz, düşmek için günlerce hatta aylarca çabaladığımız ya da korumak için canla başla çalıştığımız kilomuzun da artmasına sebep olur, doğru. Böyle zamanlarda yediklerinizin ardından kendinizi sabah yataktan çıkmak istemeyecek kadar enerjisiz, hareketsiz ve hatta moralsiz hissetmeniz de mümkün. Ama çözüm kesinlikle, yediklerimizin ardından kendimizi suçlayıp hayatı kendimize dar etmek değil.

Düzenimize dönmek ve bu dönemde aldığımız kilolardan kurtulmak için izlememiz gereken adımların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor, inanın. Hadi, sadece 5 adımda enerjinizi nasıl yerine getireceğinize, aldığınız fazlalıklardan nasıl kurtulacağınıza ve daha da önemlisi sağlığınıza nasıl döneceğinize birlikte bakalım.

Tatil Sonrasında Nasıl Kilo Verirsiniz?
Tatil Sonrası Kilo

1.Adım: Kendinizi suçlamayın.

Kaçaklarınızı yaptınız, karbonhidrat kaynağı tatlıları yediniz, afiyet olsun. Tüm bunlar oldu bitti. Şimdi sağlıklı düzene, iyi beslenmeye, yaşamınızı düzene sokmaya dönme, enerjili yaşama tekrar adapte olma zamanı. Yakınmak, vahlanmak, “Ah, keşke yemeseydim” demek size hiçbir şey kazandırmayacak aksine vücudunuzun strese girmesine ve metabolizmanızın görevlerini yerine getirememesine sebep olacak. O yüzden pişmanlık duymak yerine kendinize bir bardak yeşil çay hazırlayın ve sağlıklı düzeninize kaldığınız yerden devam edin.

2. Adım: Bol su içmeye özen gösterin.

Vücudumuzda biriken toksinlerden ve ödemden kurtulmanın, metabolizmayı hızlandırmanın en güzel yolu su içmektir. Beynimizin %85, kanımızın %80’i ve kaslarımızın %70’i sudan oluşur ve bu su ihtiyacının karşılanması hayati organlarımızın çalışması için olmazsa olmazlardandır. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi ve hücrelerimizin yenilenmesi de suyla mümkündür. Bu yüzden ilki sabah uyandıktan hemen sonra olacak şekilde günde en az 10 bardak su içmek sağlıklı beslenme ve yaşama dönüşün ikinci adımı olacaktır.

Tatil Sonrasında Nasıl Kilo Verirsiniz?
Tatil Sonrası Kilo

3. Adım: Sağlıklı beslenme düzenine kaldığınız yerden devam edin.

Bol bol karbonhidrat tükettik ve vücut yeşilliğe, sağlıklı proteine aç kaldı. 1 ya da 2 yumurta, süt ürünü tüketebiliyorsanız 1 dilim şirden mayalı keçi peyniri veya filizlendirilmiş bakliyatlı eşliğinde, üzerine zeytinyağı ve organik nar ekşisi gezdirilmiş bir salata ve bir dilim tam tahıllı ya da karabuğday ekmek ile güne başlamak; öğlen ve akşam yemeklerinde yine bol salata, zeytinyağlı bir çeşit yemek ve küçük bir tavuk ızgara, balık, glutensiz köfte, ızgara kuzu eti tüketmek tüm fazlalıklardan kurtulmanızı sağlayacaktır.

4. Adım: Egzersize devam edin ya da daha önce yapmıyorsanız bir sporu hayatınıza dahil edin.

Metabolizmanızı hızlandırmanın, metabolik hastalıkları engellemenin ya da kontrol altına almanın, kardiyovasküler rahatsızlıklarla baş etmenin en önemli silahlarındandır egzersiz. Toksinlerimizden arınmamızı sağlayarak vücutta detoks etkisi yaratır. Bayramda aldığımız fazla karbonhidrat ve yağı atmak, hareketli bir şarkı açıp dans ederek kalp atışlarını hızlandırmak kadar kolay. Böylece kendimizi zinde hisseder ve sağlık kapılarını tekrar açarız.

Tatil Sonrasında Nasıl Kilo Verirsiniz?
Tatil Sonrası Kilo

5. Eve hapsolmayın.

Havalar düzeldi, arada yağmur yağsa da tam dışarı çıkıp gezecek, arkadaşlarla of pof demeden ya da üşümeden vakit geçirecek sıcaklıklar bunlar. “Tatilde yediklerimden sonra dışarı çıkmaya, arkadaşlarımla takılmaya hakkım yok” psikolojisine girmek stres yönetiminizi olumsuz etkileyip tadınızı kaçırmak ve bu yüzden sizi daha fazla yemeye sevk etmekten başka bir işe yaramaz. Araştırmalar gösteriyor ki insanlardan uzakta, içine kapanık yaşamak viral enfeksiyon riskini ve vücuttaki inflamasyonu artıyor. Ayrıca duygusal açlık çekerek atıştırmalıklara yönelmeye, doyma hissinden uzaklaşmaya da sebep oluyor. Bu yüzden hemen telefonu elinize alıp arkadaşlarınızı arayın ve bir buluşma ayarlayın. Gittiğiniz yerlerde sağlıklı beslenme seçeneklerini değerlendirdiğiniz müddetçe arkadaşlarla olmak bayramda aldığınız tüm fazlalıklarla vedalaşmanıza yardımcı olacak.

Uygulaması çok kolay ve zevkli olan bu beş adımı sadece tatilden veya özel günlerden sonra değil, fazla yediğinizi düşünüp karalar bağlamaya başladığınız her an uygulamaya başlayabilirsiniz. Hiçbirimiz mükemmel değiliz; her ne kadar sağlıklı beslenme, egzersiz, uyku, stres yönetimi gibi konularda kontrolü ele aldığımızı düşünsek de bazen yoldan çıkabiliriz. Önemli olan pes etmemektir. Hadi, bırakın yaptığınız kaçakların yasını tutmayı da hemen en sevdiğiniz şarkıyı açın ve dans etmeye başlayın. Diğer adımları da hayatınıza dahil ettiğiniz sürece atamayacağınız duygusal ya da fiziksel ağırlık olamaz.

Başlayın, sağlıklı yaşama tekrar adapte olmanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.