Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Sıcaklarda Sığınabileceğiniz Avrupa Şehirleri

20 Haziran 2024
Sıcaklarda Sığınabileceğiniz Avrupa Şehirleri
Tüm dünya kavrulurken sıcaklardan kaçabileceğiniz Avrupa şehirleri sizi serinletmeyi bekliyor.
Berlin: Mitte’nin şahane cafeleri, Berlin Kapısı, Charlottenburg

Almanya’nın bohem şehri Berlin, yaz sıcaklarında oldukça serin havasıyla ağırlıyor misafirlerini. Ağustos ayını ortalama 22-24 derece sıcaklıkla geçiren şehir ara ara yaz yağmurlarıyla daha da serinliyor. Son yıllarda sanatın başkenti haline gelmesi ve yaz boyu düzenlenen kültürel aktiviteler, Almanya’nın bu entelektüel şehrini ziyaret etmek için güzel sebepler. Hele de aşırı sıcak yaz aylarında…

Ne Yapmalı: Sıcaktan bunalmayacağınızı bilmenin rahatlığıyla yürüyüş turlarına çıkabilirsiniz. Berlin Kapısı tabii ki görmeniz gereken şehir sembollerinin başında geliyor. En renkli ve popüler semtlerden biri olan Mitte’deki şahane kafe ve restoranlarda vakit geçirin ve alışveriş yapın. Kıtanın görkemli Barok saraylarından biri olan Charlottenburg’ta fotoğraf çekin.

Avrupa Şehirleri
Avrupa Şehirleri
Amsterdam: Risksmuseum, Vondelpark, kanalda tekne turu

Hollanda’nn başkenti yaz aylarında misafirlerini sıcaktan bunaltmayan havasıyla ideal bir kaçış noktasına dönüşüyor. Suyla çevrili Kanallar Şehri, 16-18 derecelik hava sıcaklığı ve sağanak yağmurlarıyla karşılıyor misafirlerini. Yaz sıcaklarından bunalanlar şemsiyelerini bavula koyup dünyanın en güzel şehirlerinden birini keşfe çıkabilir.

Ne Yapmalı: Amsterdam’ın UNESCO korumasındaki kanallarında tekne turu yapın ve kanallar boyunca bisikletle dolaşarak şehrin daracık, tarihi sokaklarını fotoğraflayın; “Üç Büyükler” olarak adlandırılan Rijksmuseum, Van Gogh Müzesi ve Stedelijk Müzesi’ni gezin. Doğa harikası Vondelpark’ın keyfini çıkarın.

Avrupa Şehirleri
Avrupa Şehirleri
Kopenhag: Refshaleøen’in restoranları, CopenHot açık hava spası

Danimarka’nın başkenti Kopenhag, son birkaç yıldır yeni keşifler arayanların radarında. Yaz aylarında ve özellikle ağustosta ortalama 20-22 derece sıcaklık sergileyen şehir, son derece rahat nefes alabileceğiniz havasıyla size mutlu bir tatil vadediyor. Gelişen kültür-sanat hayatı ve mimari zenginliklerinin yanı sıra güçlü gastronomik deneyimler de sunan Kopenhag, yeni bir destinasyon tanımak isteyenlerin yaz sıcağında seyahat edebileceği şehirlerden.

Ne Yapmalı: 1600’lü yıllardan kalma kraliyet sarayı Rosenborg Şatosu ve çevresindeki bahçeleri fotoğraflayın. Dünyaca ünlü açık hava spa’sı CopenHot’u deneyimleyin -özellikle akşamüstü saatlerinde. Şehirdeki en iyi restoranların bulunduğu Refshaleøen bölgesinde yemek yiyin. 17’nci yüzyıldan kalma rengarenk, tarihi yapılarıyla ünlü Nyhavn Limanı’nda dolaşın.

Sıcaklarda Sığınabileceğiniz Avrupa Şehirleri
Avrupa Şehirleri
Oslo: Yüzen sauna Kok Oslo, Opera House, Mathallen Food Market

Norveç’in başkenti Oslo, kuzeyde olmanın avantajıyla yaz aylarında serin ortamlar arayanlar için ideal bir kaçamak vadediyor. Yaz boyunca 19-22 derece sıcaklık bandını koruyan şehir ara ara yağış da alıyor. Son yıllarda genç sanatçıların ve tasarımcıların yeni keşif noktalarından biri haline gelen Oslo’da sıra dışı birkaç gün geçirebilirsiniz.

Ne Yapmalı: Avrupa’da opera sanatının en iyi icra edildiği yerlerden biri olarak şehirdeki Opera House’u mutlaka görün. Yeme içmeyi sevenler ünlü Mathallen Food Market’ta tadımlar yapmalı. Yaz ortasında bu kadar serinlik fazla geldi diyorsanız Kok Oslo adlı meşhur yüzen saunada birkaç saat geçirin.

Sıcaklarda Sığınabileceğiniz Avrupa Şehirleri
Avrupa Şehirleri
Edinburgh: Harry Potter cenneti Elephant House, Calton Hill manzarası, tarihi kale

Avrupa’da yemyeşil İskoçya’dan daha serin neresi olabilir ki? Kıtanın en güzel ülkelerinden biri olan İskoçya’nın başkenti Edinburgh, hem serinleyip nefes alabileceğiniz hem de doyurucu bir tatil geçirebileceğiniz destinasyonların başında geliyor. Şehir, yaz aylarında ortalama 19 derece sıcaklık vadediyor. Tabii sabah ve akşam saatlerinin daha düşük sıcaklıklar sergilediğini dikkate almalısınız.

Ne Yapmalı: Tarihi Edinburgh Kalesi’ni ve Waverley Tren İstasyonu’nu mutlaka görün. JK Rowling’in Harry Potter serisini yazmaya başladığı meşhur Elephant House adlı kafede soluklanın. Calton Hill’den günbatımını izleyin ve tabii ki efsane viski tadımları için kendinize uygun bir mekân seçin.

Sıcaklarda Sığınabileceğiniz Avrupa Şehirleri
Avrupa Şehirleri