Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Saatolog Picks: En İyi Performanslar

9 Ocak 2024
Saatolog Picks: En İyi Performanslar

2023’ü geride bıraktık. Geçtiğimiz yılın hafızamıza kazıdığı pek çok şeyi, 2024’e taşıdık, taşımaya devam ediyoruz. Bir yandan yeni yıla adapte olmaya çalışırken, bir yandan da 2023’ün en’lerini konuşmaktayız. Malum, ödül sezonu start vermişken ve çok değil, birkaç saat önce Golden Globes Ödülleri sahiplerini bulmuşken, önümüzde beyaz perdenin en iyi performanslarını bir kez daha değerlendirecek olan Oscar’lar var. 11 Mart 2024’te gerçekleşecek olan ödül töreninden önce Saatolog Editörleri olarak, izlediğimiz, eleştirdiğimiz, keyif aldığımız yapımları sıraladık ve en sevdiğimiz performansları bir araya getirdik.

Greta Lee – Past Lives

Saatolog Picks: En İyi Performanslar
En İyi Performanslar

Celine Song’un ilk uzun metraj filmi Past Lives, Greta Lee’nin hayat verdiği karakterin, çocukluk aşkı ile arasındaki güçlü ilişkiye, modern hayatın bir uzantısı olan ilişki dramalarına ve bu git geller arasında ayakta kalabilmeye odaklanıyor. Greta Lee’nin multi kültürel geçmişi, film setinde de ön planda. Lee’nin boğazınızı düğümleyen performansı ise, gerçek aşkın hissettirdiği duygulardan sadece biri…

Margot Robbie – Barbie the Movie

En İyi Performanslar / Barbie The Movie
En İyi Performanslar

2023’ün sadece beyaz perdede değil, hemen her anında kendinden en çok söz ettiren “şey” Barbie filmi oldu desek, yanlış söylüyor olmayız. Greta Gerwig’in kaleme aldığı hikayede başrolü üstlenen Margot Robbie, bugüne kadar pek çok karakterde karşımıza çıktı, ancak bu performansı aklımıza kazındı. Özellikle 2000’lerin bugünün trendi olarak yeniden aramızda olduğu günlerde Barbie’nin pembe kıyafetleri, pozitif enerjisi, sanıyoruz hepimize çok iyi geldi.

Robert Downey Jr. – Oppenheimer

Saatolog Picks: En İyi Performanslar
En İyi Performanslar

Barbie ile eş zamanlı yayınlanan ve deyim yerindeyse 2023’ü siyah ve pembe olmak üzere ikiye ayıran bu yapım, Cilllian Murphy’nin olduğu kadar Downey Jr.’ın da spot ışıkları altına girmesine sebep oldu. Christopher Nolan’ın yönetmen koltuğunda oturduğu film, Golden Globes Ödülleri’nde En İyi Film Ödülü dahil büyük başarı elde ederken, Robert Downey Jr. En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı.

Emma Stone – The Poor Things

Saatolog Picks: En İyi Performanslar
En İyi Performanslar

Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos’un distopik dünyaları, beyaz perdeye aks ettiklerinde hepimizi büyülüyorlar, deyim yerindeyse bu distopik dünyalara ışınlıyorlar. Emma Stone’un, Lanthimos’un yeni filmindeki performansı da, sizi farklı bir boyuta ışınlayacak türden. Stone’un da verdiği röportajlarda, hayli zor bir karakter olarak nitelenen Bella Baxter, sezonun en iyi performanslarından birisi olarak aklınıza kazınacak. Zira Stone, Golden Globes’dan komedi dalında En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’yle ayrıldı.

Natalie Portman – May December

Saatolog Picks: En İyi Performanslar
En İyi Performanslar

Oscar Ödüllü Portman, beyaz perdeye yansıyan yapımlar konusunda artık bir hayli seçici davranıyor. Her filmde kolay kolay karşımıza çıkmayan oyuncu Julianne Moore ile bir araya geldiği May December’da, Amerikan tarihinin en kan donduran skandallarından birinden ilhamla yazılan bir senaryoya dahil olup, kariyerinin en iyi performanslarından birini sergiliyor. Filmin sürükleyici ve gergin tavrı, Portman’ın karakteristik oyunculuğuyla görkemli bir hal alıyor.