Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Saatolog Picks: Paris Moda Haftası’nın En İyi Görünümleri

8 Ekim 2023
Saatolog Picks: Paris Moda Haftası’nın En İyi Görünümleri

Moda ayını geride bıraktık, ancak aklımızda Paris’in en iddialı görünümleri var. Saatolog editörlerinin Paris Moda Haftası seçkisi huzurunuzda.

Eylül ayını geride bıraktık. Namı diğer moda ayı, 2024’ün sıcak havaları için ipuçlarını podyumlara taşıdı. Lüks maison’lar, ince düşünülmüş tasarımlarını reklamlarda ve sosyal medyada görmeye alışkın olduğumuz popüler isimlere giydirip, şimdiden yazı selamladı. Şimdilerde soğuk hava dalgası yavaş yavaş kendini hissettiriyor, Paris sokakları eski rutinine döndü bile… Hal böyle olunca biz de kalın kıyafetlerimizi omzumuza atıyoruz ama aklımızın bir köşesinde bir sonraki senenin kombinlerini yapıyoruz. Bu yüzden, Paris Moda Haftası serüveninden aklımızda kalan en çarpıcı 5 görünümü seçiyoruz. 

Miu Miu

Miuccia Prada’nın genç, dinamik oyun alanı, her zaman göz önünde. Ancak son birkaç sezondur 2000’lerin düşük bel modasını ve Y2K akımını podyuma taşıdığından beri, radarımızdan bir an bile düşmüyor. 2024 yaz sezonunda da bu akımın en güncel halini sunan maison, minileri oversize parçalarla, farklı dokularla bir araya getiriyor. 

Valentino 

Pier Paolo Piccioli’nin hayal dünyasının yansıması, Valentino ile karşımızdaydı. Her sezon klasik ama etkili siluetlere sürpriz bir detay ekleyerek bizi can evimizden vuran maison, bu sefer romantik desenleri bir patchwork nidasıyla bir araya getiriyor, sürpriz kesimler ve dekoltelerle klasiğe modernist bir perspektiften yaklaşıyor. 

Louis Vuitton 

Monogramın en iddialı hali, erkek defilesinde Pharrell’in yakaladığı büyük sükseden sonra, 2024 kadın gardıroplarının akıbetini belirliyor. Maksi eteklerin masalsı ipeklerle, bomber ceketlerle ve pastel renklerle bir araya geldiği koleksiyon, modern Parizyen kadının tüm kodlarını tek bir çatı altında topluyor. 

Balenciaga 

Son birkaç sezondur başından dert eksilmeyen maison, attığı geri adımla ve dingin sularda attığı kulaçlarla, yeniden gündemde. Balenciaga, tabii ki popüler isimlerle hazırladığı kataloğu, podyuma çıkarttığı modelleri ve güçlü siluetleriyle yine iddialı bir koleksiyon sunuyor. Demna Gvasalia’nın “wow effect” yeteneği eski sezonlara kıyasla daha çok sorgulanır hale gelmişken, koleksiyon Christobal Balenciaga’nın mirasını yaşatıyor. 

Alexander McQueen 

Sarah Burton’ın veda koleksiyonu, Alexander McQueen için yeni bir sayfayı açıyor. Loewe’nin erkek hazır giyim direktörü Sean McGirr, yeni unvanına sahip olmadan önce sergilenen koleksiyon, Burton’ın McQueen ile özdeşleşen iddialı, aykırı ve seksi duruşunu yansıtıyor. Püskül detayları, grunge esintiler, bu sezon da koleksiyonda hissediliyor.