Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Rolls-Royce’un Hermés’le Kişiselleştirme Hikâyesi: Phantom Oribe

1 Mayıs 2021
Rolls-Royce’un Hermés’le Kişiselleştirme Hikâyesi: Phantom Oribe

Rolls-Royce, Phantom serisindeki yeni otomobili Phantom Oribe’i, Japon girişimci Yusaku Maezawa için Hermés işbirliğiyle tasarladı.

Hermés’in ikonik at figürü, kuruluşunun temellerinde yatan binicilik kültürünün bir simgesi.  Almanya’nın tekstil ihracatında önde gelen şehirlerinden Krefeld’de başlayan markanın hikâyesi Paris’te büyüdü ve dünyaya yayıldı. Kelly, Constance ve Birkin çantalar, markanın en meşhur tasarımlarından bazıları. Bunların yanı sıra Hermés’in bir de at figürlü ikonik eşarpları var ki bugün kişiselleştirilmiş bir Rolls-Royce otomobilinin tasarımına ilham veriyor. Böylece iki köklü marka Hermés ve Rolls-Royce’un işbirliğinden yeni bir kişiselleştirilmiş otomobil doğuyor: Phantom Oribe.

Phantom Oribe, her iki markanın kendine has özellikleriyle donatılmış. Otomobilin iç tasarımındaki sanatsal dokunuşlar göze çarpan ilk unsurlardan biri. Bu el boyaması tasarım, Fransız sanatçı Pierre Peron’nun Hermés eşarplarında yarattığı ikonik at figürlerini çağrıştırıyor. Rolls-Royce’un Phantom serisinin tüm otomobillerinde olduğu gibi ince el işçiliği burada da kendisini ortaya koyuyor. İç tasarımda ahşap olarak ceviz ağacı kullanılmış, hoparlör aksamı da ceviz ağacının yapısına uygun olacak bir şekilde tasarlanmış.

Daha önce de söylediğimiz gibi her iki markanın kendine has özellikleri otomobilin kimliğini oluşturuyor. Hermés’nin binicilik geleneği, otomobilde kullanılan deriler ve deri işçiliğinde yansıtılmış. Rolls-Royce zanaatkârları, yeşil enea deriyi “Toile H” kanvas vurgularla bir araya getirmiş. Otomobilin dış cephesi çarpıcı iki renk tonunda boyanmış: Çamurlukları krem, geri kalan kısımları ise yeşil renkte. Bu iki renk, otomobil sahibinin topladığı Japon Oribe eşyalarının karakteristik renklerinden alınan ilhamla kullanılmış. Aynı zamanda renkler, otomobilin içinde kullanılan ahşap ve derilerle de uyum sağlıyor. Kullanılan vernik de otomobil sahibi Yusaku Maezawa’nınözel uçağında kullanılan vernikle eşleşecek şekilde seçilmiş.

Rolls-Royce Bespoke Collective’in baş tasarımcısı Micheal Bryden, Phantom Oribe’i şöyle tarif ediyor: “Phantom Oribe; Doğu ve Batı, antik ve modern, huzur ve neşenin bir birleşimi. Bir müşterinin bize cesur ve yaratıcı bir vizyon getirmesinden her zaman memnuniyet duyuyoruz. Bu vizyonun sonunda mükemmel bir şekilde vücut bulduğunu görmek ise büyük bir heyecan.”