Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Rahmi M. Koç Müzesi’nde Denize Açılan Bir Resim Sergisi: “Deniz ve Ötesi”

10 Haziran 2022
Rahmi M. Koç Müzesi’nde Denize Açılan Bir Resim Sergisi: “Deniz ve Ötesi”

Denizcilik alanında uzman İtalyan ressam Lorenzo Mariotti’nin “Deniz ve Ötesi” isimli kişisel resim sergisi 7 Haziran’da Rahmi M. Koç Müzesi’nde ziyarete açıldı. Mariotti’nin 33 yağlı boya eserinden oluşan sergi, denize açılan bir kapıyı aralıyor.

Denizcilik sanatında ürettiği eserlerle tanınan İtalyan ressam Lorenzo Mariotti, uzun yıllardan beri mimariden manzaraya, natürmorttan portreye kadar geniş bir yelpazede eserler üretiyor. Kimi zaman ahşap kimi zaman ise tuval üzerinde yağlı boya ve sulu boya çalışan Mariotti’nin 33 yağlı boya eserden oluşan sergisi “Deniz ve Ötesi” bu yaz boyunca Rahmi M. Koç Müzesi’nde sergilenecek.

Rahmi M. Koç Müzesi’nde Denize Açılan Bir Resim Sergisi: “Deniz Ve Ötesi”
Rahmi M. Koç Müzesi’nde Denize Açılan Bir Resim Sergisi: “Deniz Ve Ötesi”

7 Haziran’da açılışı yapılan sergi için sıcak bir deniz hikâyesi desek yeridir, ki tam da bu yüzden yazının girişinde “Denize açılan bir kapıyı aralıyor” dedim. Bir vakitler İtalyan donanmasında da görev alan ressam, sergideki tablolarında denize ait her şeyi, günlük yaşamdan enstantanelerle taşıyor. Kimi zaman halatını bağlamaya çalışan tayfayı, kimi zaman da bir geminin içerisinden bilmediğimiz bir limanın manzarasını seyrediyoruz. Tablolar aynı zamanda İtalya’nın tarihi bölgelerindeki heykel ve yapıları da gözler önüne seriyor. Müzenin tekneler, yatlar, sandallar ve bilumum gemi objelerinden oluşan koleksiyonlarını anımsadığımızda Mariotti’nin tablolarına bakmak farklı bir bakış açısı kazanıyor.

“Deniz, insan ve hayat birbirinden ayrı düşünülemez.”

Mariotti daha önce İstanbul 1998 yılında İtalyan Donanması’ndaki bir görevi vesilesiyle gelmiş. Sergiyle birlikte ikinci kez İstanbul’a gelen ressam, denizle ilgili bu kadar geniş bir koleksiyonu olan bir müzede sergi açmanın kendisi için çok gurur verici olduğunu söylüyor. Aslına bakılırsa serginin daha önceden açılması planlanıyormuş, fakat pandemi sebebiyle iki defa ertelenmiş. Tüm yaz boyunca Rahmi M. Koç Müzesi’nde olacak “Deniz ve Ötesi”ni 11 Eylül’e kadar ziyaret edebilirsiniz.