Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Lisbon Art Weekend

29 Kasım 2022
Lisbon Art Weekend

Portekiz’den ve dünyanın dört bir yanından sanatseverlerin Lizbon’u ve çağdaş sanat ortamını ziyaret etmeleri için her yıl bir hafta sonu düzenlenen Lisbon Art Weekend etkinliğindeydik.

Lisbon Art Weekend (LAW), galeriler, sanatçılar trafından işletilen mekânlar, özel sanat koleksiyonları, müzeler ve sanata adanmış kamu projeleri gibi çeşitli sanat alanlarını bir araya getirerek şehirdeki çağdaş sanat ortamının güçlenmesine ve akışkanlığına katkıda bulunmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen bir organizasyon. LAW, Portekiz’den ve dünyanın dört bir yanından sanatseverlerin Lizbon’u ve çağdaş sanat ortamını ziyaret etmeleri için her yıl bir hafta sonu düzenleniyor ve çağdaş görsel sanatlara odaklanan paralel etkinliklere yardımcı oluyor.

Law, Lisbon Art Weekend

LAW’ın temel amacı, her kesimden izleyiciye Lizbon’un giderek büyüyen kentsel çağdaş sanat ortamını tanıma ve ziyaret etme, sanat eserlerini ve performansları doğal ortamlarında deneyimleme fırsatı sunmak. Buna ek olarak LAW, paralel etkinliklerden oluşan bir seçki aracılığıyla tartışma için bir çerçeve sunmaya çalışıyor.

Law, Lisbon Art Weekend

Sıcak iklimi ve karakteristik binalarının ardından şimdi de sanat etkinlikleriyle adından söz ettiriyor Lizbon. İlki 2019’un Kasım ayında düzenlenen Lizbon Sanat Hafta Sonu bu sene 10-13 Kasım tarihleri arası gerçekleşti. Şehrin dört bir tarafına yayılmış galeriler ve etkinliklerle ve sanat konuşmalarıyla oldukça renkli bir hafta sonu geçirdik. Toplam 36 galerinin katılımıyla gerçekleşen LAW, Lizbonlulara ve yolu Lizbon’dan geçenlere oldukça renkli bir uzun haftasonu yaşattı. Burada özellikle merkezde bulunan birçok galeriyi yürüyerek gezebiliyorsunuz. Ayrıca etkinlik için her güne farklı bir yürüyüş rotası düzenlenmiş. Etkinlik günleri boyunca bu rotalara dahil olup toplu yürüyüş ile de mekânları gezmek mümkün. Ben kendi rotamı oluşturdum ve galerileri gezerken çok güzel parkların içinden geçtim. Tarih kokan bir şehrin parkları da tarih kokuyor âdeta. Fakat o kadar görülecek mekân var ki, şimdiden söylemeliyim; dört günde gezebilmek sıkı bir program gerektiriyor.

Law, Lisbon Art Weekend

LAW 4. Edisyonu’na ev sahipliği yapan en etkileyici mekânlardan biri “Palacio Fronteira”. Burası 17. yüzyılda inşa edilmiş bir saray. Muazzam seramiklerle kaplı yapısıyla ve bahçeleriyle oldukça büyüleyici olan bu mekânda, etkinlik için bir açılış kokteyli düzenlendi. Yine Art Weekend’in öne çıkan mekânlarından  “Marvilla Art District”, görkemli binasıyla sanat galerisine yenilikçi bir soluk getirerek sanatçıların atölye alanlarından oluşan bir sergi sunuyor.

Lizbon Sanat Hafta Sonu bu sene aynı zamanda “Young Collectors Circle Lisbon”a  ev sahipliği yapmış oldu. Merkezi Amsterdam’da bulunan “Young Collectors Circle”, sanatı desteklemeye adanmış, kâr amacı gütmeyen, topluluk temelli bir platform. Yeni nesil sanat koleksiyonerlerine ilham vermek ve aynı zamanda sanat sektörünü sürdürülebilir bir şekilde desteklemek için kurulmuş bir kuruluş. 12 Kasım Cumartesi günü Lisbon Art Weekend kapsamında –Bodrum’da da bir şubesi bulunan– “Casa dell’Arte Club House Lisbon”da gerçekleştirilen bir etkinlik ile “Young Collectors Circle Lisbon” resmen açılmış oldu. Casa dell’Arte, isminden anlaşılacağı gibi her köşesinde sanat eserleriyle misafirlerini karşılayan 3 odalı bir butik otel. Dış cephesiyle dikkat çeken binanın içine adımınızı attığınız an zevkle döşenmiş mobilyaları ve Portekiz’in karakteristik  seramiklerinin en güzel örneklerini görebilirsiniz. Art Weekend’e özel olarak Lisette van Hoogenhuyze’nin eserlerinin sergilendiği mekânda yıl boyunca Türk ve yabancı sanatçılardan eserler görmek için uğrayabilirsiniz.

Law, Lisbon Art Weekend