Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Düğün Öncesi Nasıl Beslenmelisiniz?

20 Haziran 2023
Düğün Öncesi Nasıl Beslenmelisiniz?
Düğün öncesi stres yönetimi, uyku ve en önemlisi beslenmenin nasıl olması gerektiğini anlatarak gelinlerin gerginliğini bir nebze olsun almak istedim.

Güneş içimizi ısıtıyor, sabahları gözümüzü aydınlığa açıyoruz, çiçekler açmaya başladı, her yer yemyeşil, rengârenk… Evet, içimizin kıpır kıpır olduğu, kabuğumuza sığamadığımız, kendimizi evde zor tuttuğumuz, işe gitmeyi işkence olarak gördüğümüz yaz geldi.

Yaz mevsimi çoğumuzun hayalini kurduğu, sıcacık, doludizgin, yepyeni bir hayatın başlangıcı, sevdiğimizle her koşulda birlikte olmaya söz verdiğimiz, hem eğlendiğimiz hem de en büyük stresleri yaşadığımız düğünlerin de simgesi.

Gelinler için düğün demek gelinlik, ayakkabılar, saç, makyaj, tören yeri, davetliler, davetiyeler, nikâh şekerleri, takılar, gelin arabası, gelin çiçeği ve daha bir sürü detay demek. Tüm bunları düşünüp planlayarak, her bir detayı kafaya takmaktan gözlerine uyku girmeden haftalar, aylar geçirirler. Bir de buna gelinlikle güzel görünmek için kilo verme telaşı eklendi mi düğüne kadar her an patlamaya hazır ayaklı bir bomba haline gelirler.

İşte bu yüzden, en azından düğün öncesi stres yönetimi, uyku ve en önemlisi beslenmenin nasıl olması gerektiğini anlatarak gelinlerin gerginliğini bir nebze olsun almak istedim. Ama gelinlerin fazlalıklarından ve şişkinliklerinden kurtulmalarını sağlayacak beslenme planını anlatmaya geçmeden önce gelinlik provamda gelinlikçide yaşadığım bir olayı size aktarmak istiyorum:

Son provam için heyecan içinde gelinlikçiye gittim. Ailenin tüm kadınları da yanımdaydı. Giyinme odasına geçtik, balık model, dizlerden itibaren hafif açılan, askısız gelinliğimi getirdiler ve giyinmeme yardım ettiler. Son prova olmasına rağmen elbise o kadar dardı ki nefes alamıyordum. Fermuar çekildikten sonra giyinmeme yardım eden görevliye güçlükle nefes aldığımı söyleyince terziyi çağırmaya gitti. Ama çağırmaz olaydı.

Terzinin ilk söylediği, balık modelin dar olması gerektiğiydi. Ben itiraz edip biraz açması konusunda ısrar edince de, “Gelin olmak kolay değil, nefes almana gerek yok, karnını içeri çek, sırtını dikleştir ve yürü, ayrıca düğüne kadar kilo da alma. Önemli olan senin, gelinliğin ve dolasıyla benim işimin güzel görünmesi,” dedi. Elbette ki şaşkınlıktan dilimi yutacaktım. Kıyafet bedenim, vücudumun geneline göre daha kalın olan bacaklarım, küçük göğüslerim beni ben yapan özellikler. Hiçbirini sergilemekten çekinmiyorum, çekinmeyeceğim. Benim yerimde bedenini kabul edememiş biri olsaydı o gün oradan depresyona girmiş, düğüne kadar pişmanlık duymadan ağzıma bir lokma koyamaz halde ayrılacaktı.

Elbette ben önemli olanın benim rahatlığımın olduğunu, cenazeye değil düğüne gittiğimi söyleyerek dikişleri biraz açtırdım ve her gören ne kadar güzel olduğumu söyledi. Çünkü rüyasını yaşayan hiçbir gelin çirkin olamaz, bunu aklınızdan bir an olsun çıkarmayın.

Gelelim son dakika bir aksaklık çıkmaması için düğün öncesi kafamıza takılan fazlalıklardan nasıl kurtulacağımıza ya da kilomuzu nasıl koruyacağımıza.

1.Stresinizi Yönetin

İşe stresimizi yöneterek başlayacağız. Aklınıza sürekli yapılacak işler geldiğini, listeden silinemeyen her maddenin sinirlerinizi bozduğunu, milyonlarca şeyi düşünmek zorundaymışsınız gibi hissettiğinizi biliyorum. Ama her zaman eksikler olacak ve hiçbiri vazgeçilmez değil. Bunu kabul edip zihnimizi sakinleştirmenin yollarını arayacağız. Her gün kendinize en az 10 dakika ayırıp nefes egzersizi ya da meditasyon yaptığınızda, kanınızı kaynatan bir şarkı açıp dans ettiğinizde, temiz havada yürüdüğünüzde veya sizi mutlu eden herhangi bir aktiviteye katıldığınızda parasempatik sinir sisteminiz devreye girecek ve açlık hormonu yerine tokluk hormonu salgılamaya başlayacaksınız. Atıştırma isteklerinizi geçirmek için on dakika olsun kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin.

2. İyi Uyuyun

Stres yönetimini uyku izleyecek. Düğün öncesi kilo almamak ve varsa sizi rahatsız eden fazlalıklarınızı vermek için uyku düzeninizi sağlamaya çalışmayı da ihmal etmemelisiniz. Yağ yakımı ancak düzgün çalışan bir metabolizmayla mümkün ve metabolizmanın düzgün çalışması için uykuya ihtiyacımız var. Geceleri yatak odanızı güzelce havalandırarak, yastığınıza damlatacağınız ya da buhurdanlığınıza koyacağınız lavanta yağıyla, karanlık bir ortamda uyuyarak, telefonun ya da bilgisayarın ekran ayarlarından mavi ışığı kapayarak, sessizliği sağlamak için gerekirse kulak tıkacı kullanarak uyku kalitenizi artırabilir ve hem sinir sisteminizi hem de metabolizmanızı koruyabilirsiniz.

Düğün Öncesi Nasıl Beslenmelisiniz?
Düğün

3. Sağlıklı Beslenin

Gelelim en önemli savaş silahımız sağlıklı beslenmeye. Fazlalıklardan ve karın şişliğinden kurtulmanın en kolay yolu başta paketli gıdalar olmak üzere beyaz unlu mamulleri, soslu kuruyemişleri, kızartmayı, şekerli gıda ve içecekleri hayatımızdan çıkarmak. Peki ne yiyeceğiz?

Öncelikle gün içinde birçok koşturma olacağı için sağlam kahvaltı yapacağız. 1 ya da 2 yumurta, süt ürünleri tüketebiliyorsak 1 dilim şirden mayalı keçi peyniri, 1 dilim karabuğday, kinoa ya da gluten sıkıntısı yoksa ekşi maya tam buğday ekmeği, üzerine zeytinyağı gezdirilmiş bol yeşillik, domates, salatalık, biberle yapılmış güzel bir salata ihtiyacımız olan enerjiyi verecek ve bizi en az beş saat tok tutacaktır. Ardından dışarıdaysak ızgara tavuk, et ya da balık tercih edeceğiz ki protein hem atıştırma isteğimizi azaltsın hem de şişkinliğe yol açmasın. Yanında lif kaynağı salata ile kızartma yerine tercih ettiğimiz patates püresi yorgunluk belirtisi göstermeden güne tam gaz devam etmemizi sağlayacak.

Kahvaltıyı erken yapmadıysanız bu öğünü atlayabilir ya da unsuz, hafif bir çorbayla geçirebilirsiniz. Akşam yemekleri en önemli öğün çünkü gün içinde koşturmadan yorgun düşmüş olsak da zararlı yiyeceklerin aklımıza en çok düştüğü zaman dilimi akşam yemeği sonrasıdır. Bizi uykuya kadar elimizde cipsle televizyon karşısında film ya da dizi izlemekten ancak dengeli bir akşam yemeği kurtarabilir.

Peki dengeli bir öğün nasıl olur? Kaliteli protein, yağ, karbonhidrat ve lif kaynaklarını içeren bir yemek, tok kalmamızı sağlayacak tüm besin öğelerine sahiptir. İki köfte büyüklüğünde fırında pişmiş tavuk, hindi, balık ya da 2 yumurtayla yapılmış omlet, 5 kaşık kadar haşlanmış bakliyat, 2 dilim keçi peyniri protein ihtiyacını karşılamaya yeterli olacaktır. Ama bizi asıl tok tutacak olan lif kaynağı sebzelerdir. Tabağımızın kenarına koyacağımız mevsim sebzelerinden yapılmış zeytinyağlı bir yemek ve bir kâse marul, maydanoz, dereotu, roka, domates, biber ve salatalıkla hazırlanmış rengârenk bir salata tokluğumuza tokluk katacaktır. Karbonhidrat kaynağı olarak birkaç kaşık kinoa ya da karabuğday pilavı, ekşi mayalı tam buğday, siyez ya da karabuğday ekmeği, haşlanmış ve soğutulmuş patatesle yapılmış patates salatası besleyici karbonhidrat seçeneklerinden.

Göreceksiniz, böyle bir akşam yemeğinin ardından uyuyana kadar karnınız hiç acıkmayacak. Oldu da acıktınız kendinize güzel bir melisa, papatya, biberiye ya da adaçayı demleyip açlığınızı yatıştırabilirsiniz. Yazının sonunda iki günlük örnek beslenme programı bulacaksınız. Bu programı proteinleri, yağ ve karbonhidrat kaynaklarını verdiğim örneklere göre değiştirerek uyguladığınızda ruh halinizde ve vücudunuzda yaşayacağınız değişime siz bile şaşıracaksınız.

Düğün Öncesi Nasıl Beslenmelisiniz?
Düğün

Düğüne az kaldı, biliyorum. Heyecan dorukta ve her şeyin en güzeli olmasını istiyorsunuz. Gelinliğinizin üzerinizde en iyi şekilde durmasını, nikâhın en sorunsuz şekilde gerçekleşmesini, kutlama süslemelerinin en naifi olmasını, müziklerin davetlileri en çok eğlendirecek, dans ettirecek müzikler olmasını, yemeklerin en lezzetlilerini yemelerini… Öyle de olacak çünkü siz kendi pembe gözlüğünüzü takmış, mutluluğun doruklarındayken hiçbir aksaklığı görmeyecek, hiçbir olumsuzluk dikkatinizi çekmeyecek ve her şey mükemmel olacak.

Stresli, kilo almaktan korkan ya da vermek isteyen bir ruh hali içindeyseniz de, stresinizi yönetip aşağıda bulacağınız örnek beslenme programlarına uygun sağlıklı ve metabolizmanızı hızlandıracak şekilde beslenip uyuduğunuzda kendinizi bomba gibi hissedecek ve fazlalığınızın olmamasının keyfini çıkaracaksınız. Tüm gece dans etmenizi, ânın tadını çıkarmanızı ve sürekli gülümsemenizi sağlayacak tavsiyelerimi uyguladığınızda rüya gibi bir düğün sizi bekliyor olacak. Düğününüzde dilediğiniz gibi görünmek ve keyfinize keyif katmak için yapmanız gerekenler işte bu kadar kolay.

DÜĞÜN ÖNCESİ ÖRNEK BESLENME PROGRAMI

  1. MENÜ ÖRNEĞİ

KAHVALTI

2 yumurta, 3 kaşık yulaf ezmesi (blenderda dişe gelecek şekilde çekilmiş), tuz ve baharatları çırpıp 10 dk bekledikten sonra küçük bir tavada arkalı önlü pişirerek yapılmış böreğimsi omlet

Bol yeşillikli, domates ve salatalıklı, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı soslu salata

Dilediğiniz çay

Ara Öğün

1 fincan filtre kahve ya da 1 tatlı kaşığı kakao ve 1 çay kaşığı hindistancevizi yağıyla Türk kahvesi gibi pişirilmiş kakao kahvesi

Açlık söz konusuysa 10 adet kadar çiğ badem ya da çiğ fındık

ÖĞLE YEMEĞİ (Kahvaltıyı geç yaptıysanız bu öğünü atlayabilirsiniz)

Dilediğiniz mevsim sebzesiyle yapılmış zeytinyağlı yemek. (Sınırsız)

Açlık durumunuza göre 2-4 köfte büyüklüğünde ızgara tavuk, balık ya da et

Bol salata (bir tatlı kaşığı zeytinyağı, %100 nar ekşisi ya da limon sosuyla)

1 dilim karabuğday, kinoa, sorgum ya da ekşi mayalı tam buğday ya da siyez ekmeği

Ara Öğün

10 çilek ya da yeşil erik veya 2 mor erik

2 ceviz

Düğün Öncesi Nasıl Beslenmelisiniz?
Düğün

AKŞAM YEMEĞİ:

5 kaşık haşlanmış nohut, laktoz ya da kazein intoleransınız yoksa 1 dilim keçi peyniri, bol yeşillik, birkaç salatalık turşusu, 2-3 kuru domates, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve limon ya da sirkeyle yapılmış kocaman bir salata (nohut miktarını artırabilirsiniz)

Salatanın üzerine

1 dilim karabuğday, kinoa, sorgum ya da ekşi mayalı tam buğday ya da siyez ekmeğini küçük küçük kesip 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve dilediğiniz baharatlarla karıştırıp 180 derece fırında çıtırdayana kadar pişirerek elde ettiğiniz kruton

Gece acıkma durumunda:

Melisa, papatya, adaçayı gibi bitkisel çaylar

  • MENÜ ÖRNEĞİ

KAHVALTI

100 gr organik ve yumuşak tofu, 1 çay bardağı yabanmersini, 2 kaşık kenevir tohumu tozu, 1 tatlı kaşığı badem ezmesi, 1 bardak bitkisel süt ile hazırlanmış smoothie

Dilediğiniz bitki çayı

Ara Öğün

Badem sütlü filtre kahve

ÖĞLE YEMEĞİ (Kahvaltıyı geç yaptıysanız bu öğünü atlayabilirsiniz)

1 bardak haşlanmış yeşil mercimek, 1 avuç maydanoz, 1 kapya biber, dilediğiniz kadar yeşil biber, domates salatalık ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, limon ya da sirke ile hazırlanmış salata

Doymadıysanız 1 dilim karabuğday, kinoa, sorgum ya da ekşi mayalı tam buğday ya da siyez ekmeği

Ara Öğün

Küçük küçük kesilip 1 tatlı kaşığı kakao ile torbaya konulup karıştırılarak kakaoya bulanmış 1 yerli muz

Yanında 2 ceviz ya da üzerine 1 tatlı kaşığı tahin

Düğün Öncesi Nasıl Beslenmelisiniz?
Düğün

AKŞAM YEMEĞİ

Ayıklanıp 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı kajun baharatı ve sarımsak tozuyla karıştırılıp 180 derece fırında 20 dk kadar pişirilmiş taze fasulye (dilediğiniz kadar)

2-4 köfte büyüklüğünde ızgara tavuk, et, balık ya da 5-8 kaşık haşlanıp 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve dilediğiniz baharatlarla karıştırıldıktan sonra 180 derece 15 dakika kadar pişirilmiş nohut

1 dilim karabuğday, kinoa, sorgum ya da ekşi mayalı tam buğday ya da siyez ekmeği

Tüketebiliyorsanız 1 kâse koyun ya da keçi yoğurdu

Gece acıkma durumunda:

Melisa, papatya, adaçayı gibi bitkisel çaylar