Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Gelinler için Cilt Bakım Kronolojisi

29 Mayıs 2023
Gelinler için Cilt Bakım Kronolojisi
Düğün için check list’inizi hazırladınız mı? Davetli listesi, lcv’ler, oturma düzeni, şarkı listesi, fotoğraf çekimi… Biliyoruz, saymakla bitmiyor. Ancak bu keyifli kaosun içinde ihmal etmemeniz gereken bir nokta daha var: Cildiniz. Gelinler için cilt bakım kronolojisiyle işinizi kolaylaştırıyoruz.

Doğru bir bakım rutini, mutlu gününüzde ışıl ışıl parlamanıza yardımcı olurken pürüzsüz bir kanvas yaratarak makyajınızın cilde daha iyi oturmasını ve en az ürünle porselen bitişe ulaşmanızı sağlayabilir.

Ancak siz de farkındasınız ki, kaliteli bir cilde tek seferde sahip olmak mümkün değil. Şikâyetlerinden kurtulmuş ve sağlıkla parlayan bir cilt için en az birkaç haftalık düzenli bir bakım ritüeline ihtiyaç var. Düğün gününüzde kusursuz görünümünüze son dokunuşu yapmanız için izlemeniz gereken bakım kronolojisini ve ipuçlarını paylaşıyoruz.

4-6 Ay Önce

Düğün öncesinde bazı profesyonel bakımlar temkinli yaklaşmanız gereken uygulamalar arasında. Bu yüzden düğün gününden 4-6 ay öncesi, yeni bir işleme başlamak ve sonuçlarını görmek için ideal bir zaman. Bu süreçte lazer tedavileri gibi leke açıcı ve cildin üst katmanlarını yenileyen uygulamalara doktorunuzla görüştükten sonra başlayabilirsiniz. Daha önce herhangi bir profesyonel bakım deneyiminiz yoksa, cildinizin ne tepki vereceğini bilmiyorsanız ve düğüne 4 aydan az zaman kalmışsa cildi hassaslaştıran ve geçici de olsa irritasyona sebep olan bakımlardan uzak durun.

Bu birkaç aylık zaman dilimi, ciltte yaşlanma belirtilerine karşı çalışan formülasyonlardan verim almak için de etkili. Bu dönemde retinoidlere başlayarak düğün fotoğraflarında birkaç yaş daha genç ve enerjik çıkmayı garantileyebilirsiniz.

Gelinler Için Cilt Bakım Kronolojisi
Gelinler Için Cilt Bakım

3 Ay Önce

Düğüne birkaç ay kala cildinizin reset tuşuna basmak için ilk adımınız cildi arındırmak ve yenilemek üzerine olmalı. Başlangıç olarak gözenekleri derinlemesine arındıran cilt temizleyicileri ve kil maskelerini oyuna dahil edebilirsiniz. Cilt kuruluğu ve hassasiyetine göre kullanım sıklığını ayarlayacağınız bu ürünler, bakım yolculuğunuza harika bir zemin hazırlayacak.

Bir diğer yardımcınız ise eksfoliasyon yapan ürünler. Parçacıklı ürünler yerine kimyasal peeling’lere yönelmelisiniz. AHA’lar ve BHA’ların devereye girdiği an bu an. Raflarda agresif formüller de mevcut, hassas cilde sahip olanların rahatlıkla kullanabileceği daha yumuşak formüller de. Cildinizin bir noktasında test ettikten sonra kullanmanız gereken ve haftada 1-2 kez uygulayabileceğiniz peeling maskeleriyle cilt dokusunu eşitleyebilir, kuru ve ölü deriden kurtulabilir, aynı zamanda da ince çizgi görünümlerini azaltabilirsiniz.

Bu 3 aylık zaman, aşındırıcı olmayan cilt bakım işlemleri için de oldukça uygun. Düğüne 4-8 hafta kala yaptırabileceğiniz led terapi ve microcurrent bakımlarla cildi toparlayıp canlandırabilirsiniz.

1 Ay Önce

Kritik döneme yaklaşıyoruz. İlk uyarı! Son bir ay kala yeni bir ürün ve işlem denememelisiniz. Cildin ne tepki vereceğini bilmediğiniz ürünler ve uygulamalar bu birkaç aylık emeğin bir anda kenara atılmasına sebep olabilir. Alerjik reaksiyonlardan döküntüye kadar birçok kadar farklı cilt problemi riskini almamak için alışkanlıklarınızı değiştirmeyin. Bu dönem istikrarlı bir şekilde bakım adımlarınızı uygulamaya devam edip sonuçlarını aldığınız bir dönem.

İkinci bir uyarımız da botoks üzerine. Eğer düzenli olarak botoks yaptırıyorsanız ve açılmalar görmeye başladıysanız işlemin tam anlamıyla oturması için randevu tarihinizi bu özel günden yaklaşık bir ay öncesine almanızda fayda var. Botoksun iki haftalık ciltte etkisini gösterme sürecinin ardından kontrol ve rötuş uygulamalarını da düşünürsek bir ay, tam sonucu görebilmeniz için bir ideal bir süre.

Gelinler Için Cilt Bakım Kronolojisi
Gelinler Için Cilt Bakım

1 Hafta Önce

Heyecanın dozu giderek artarken vakit bakım ritüelinizdeki asitleri bir kenara koyma vakti. Son bir haftada cildi hassaslaştırabilecek, yorabilecek tüm içeriklerden kaçınıp neme, enerjiye ve ışıltıya odaklanmalısınız. Hiyalüronik asit serumları, yatıştırıcı esanslar, cildi dolgunlaştıran gece bakım maskeleri, kafeinli göz ürünleri düğün gününüz yaklaşırken en güçlü müttefikleriniz arasına giriyor.

Düğün Günü

Düğün gününüzde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta cilt bakım ürünlerinizin formülasyonu. Makyaj artistinizle olan randevunuzu beklerken cildinizi hafif yapılı bir temizleyiciyle arındırdıktan sonra sırada serumunuz ve nemlendiriciniz var. Bu adımlardaki ürünlerin su bazlı olması önemli. Su bazlı formüller ciltte ağırlık yapmadan fayda sağlarken aynı zamanda da makyaj ürünlerinin cilde zorlanmadan tutunmasına yardımcı olacak, ürünlerle çatışmayacak ve gecenin devamında fondötenin dağılmasına izin vermeyecek.

Gelinler Için Cilt Bakım Kronolojisi
Gelinler Için Cilt Bakım