Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Christie’s Müzayedesinde Nadir Bir Patek Philippe

6 Ekim 2023
Christie’s Müzayedesinde Nadir Bir Patek Philippe

Sayısı iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar nadir olan bespoke Patek Philippe’lerden biri önümüzdeki günlerde Christie’s’de açık artırmaya çıkıyor. Bu nadir Patek Philippe Ref. 3843/1’in yaklaşık 2 milyon dolara satılacağı tahmin ediliyor.

Christie'S Patek Philippe
Christie's Patek Philippe

Bir saati nadir yapan nedir? Geçtiğimiz sene, Saatolog’un 2022-23 sayısında bu sorunun peşine düşmüş, nadir saatlerden Patek Philippe Ref. 1518’i mercek altına almıştık. Bir rekortmen olan Patek Philippe Ref. 1518, İkinci Dünya Savaşı yıllarında üretilmiş ve 2016’da düzenlenen bir açık artırmada bir rekor fiyat olan 11.002.000 İsviçre frangına satılarak bir rekora imza atmıştı. Şimdilerde bir başka nadir Patek Philippe, Christie’s müzayede evinde satışa çıkıyor. Yaklaşık 2 milyon dolara satılması beklenen saat, Patek Philippe’in çok nadir olarak ürettiği sayılı bespoke modellerden biri.

Christie’s’in Dubai’deki Saat Bölümü’nün uzman yardımcısı Nitin Nair, Patek Philippe’in ısmarlama bir saat üretmesinin oldukça nadir rastlanan bir durum olduğunu teyit ediyor. Nair’e göre, markaya bespoke bir saat ısmarlamak için en özel müşterilerden biri olmanız ya da Philippe veya Thierry Stern’i şahsen tanımanız gerekiyor. Hal böyle olunca Patek Philippe’in bugüne dek ürettiği nadir saatlerin sayısı da iki elin parmaklarını geçmiyor. Bunlardan biri de normal safir kristal yerine, bilinen en büyük üçüncü lasque elmasla tasarlanan Patek Philippe Ref. 3843/1. Patek Philippe müşterisi tarafından 1990’da ısmarlanan saat dört yıl sonra, 18 Ocak 1994’te sahibine teslim edilmiş. Lasque elmasla üretilen türünün tek örneği saat, 5-19 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek çevrimiçi Christie’s müzayedesinde açık artırmaya çıkacak.

Christie'S Patek Philippe
Christie's Patek Philippe

Dubai Saat Müdürü Remy Julia’nın “olağanüstü bir Patek Philippe” dediği Ref. 3843, lasque elmasla özel olarak tasarlanmış ve su geçirmez beyaz altın kasaya entegre edilmiş. Elmasın etrafına özel bir kasa tasarlanması için Cenevreli meşhur kasa atölyesi Atelier Réunis ile birlikte çalışılmış. Patek Philippe Ref. 3843, portre kesim elmasla üretildiği bilinen tek saat. Elmasın ağırlığını gösteren “13,43 CT” ibaresi ve ısmarlama yılı 1990, saatin arka yüzüne işlenmiş. Mücevher tarihçisi Diana Scarisbrick’e göre, saatte kullanılan elmas sayesinde safir kristale göre çok daha fazla parlaklık kazandırıyor.

Stern Frères imzalı gün ışığı desenli mavi kadran nokta şeklindeki saat imleriyle tasarlanmış. Kasanın asimetrik şekline uygun olarak yerleştirilen saat imleri 18 ayar beyaz altından. Kasa ve kadrana uyumlu olacak şekilde 18 ayar beyaz altın bilezikle tamamlanmış.

Christie’s Müzayedesinde Nadir Bir Patek Philippe
Christie's Patek Philippe

Portrekesim denen elmaslar, tarih boyunca hemen hemen yalnızca kraliyet ailesine aitti. Tac Mahal’in banisi Babür İmparatoru Şah Cihan, 1616’da sarığına takılmış bir portre elmasıyla resmedilmişti. 1820’de Rus Çarı I. Aleksandr ise bir bileziğe yerleştirilmiş küçük bir portresini yaklaşık 25 karat ağırlığında bir portre elmasıyla kaplattı.

Patek Philippe 3843/1, ilk kez 2016 yılında Hong Kong’da düzenlenen bir müzayede ortaya çıkmış, 3.480.000 Hong Kong dolarına alıcı bulmuştu. Bu müzayededen önce saatin varlığından kimse haberdar değildi. 5 Ekim’de başlayacak açık artırma için tahmini satış fiyatı ise 1-2 milyon Amerikan doları arasında; satışın 2 milyon dolara yaklaşacağı tahmin ediliyor.