Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

İmparator’un Patek Philippe’i 6 Milyon Dolara Satıldı

24 Mayıs 2023
İmparator’un Patek Philippe’i 6 Milyon Dolara Satıldı

Son Çin İmparatoru Aisin-Giro Puyi’nin bileğinde taşıdığı Patek Philippe Reference 96 “Quantieme Lune”, Phillips müzayedesinde 6,2 milyon dolara satıldı.

2023 müzayedelerinin şimdiye dek en pahalı saat satışı geçtiğimiz gün Phillips’te gerçekleşti. 6,2 milyon dolara satılan Patek Philippe Reference 96 “Quantieme Lune” ya da diğer adıyla “Imperial Patek Philippe”, son Çin İmparatoru Aisin-Giro Puyi’nin bir vakitler bileğindeki saatti. İmparator’un saati, bugüne dek bir müzayedede satılan en pahalı sekizinci vintage saat oldu.

Saatin hikâyesini anımsayalım. Patek Philippe Reference 96 “Quantieme Lune”, henüz üç yaşındayken tahta çıkarılan ve Çin Devrimi’nin ardından 1912’de tahtan indirilen, Çin İmparatorluğu’nun son hükümdarı Aisin-Giro Puyi’nin bir dönem bileğinde taşıdığı meşhur bir Patek Philippe. Devrimden sonra bir süre Pekin’de yaşayan Puyi, 1934’te Gangde adıyla Büyük Mançurya İmparatorluğu’nun hükümdarı ilan edilmiş, şansı yaver gitmeyen imparator, İkinci Dünya Savaşı sonrası Ruslara tutsak düştükten sonra beş senesini Sibirya’da bir hapishanede geçirmişti. Bu beş sene boyunca Puyi’nin bileğinde, bugün 6,2 milyon dolara isimsiz yeni alıcısını bulan Patek Philippe Reference 96 vardı.

Hodinkee’nin haberine göre, saatin ilk keşfi 2001’de 83 yaşındaki Rus çevirmen Georgy Permyakov ile tanışan gazeteci Russell Working sayesinde oldu. Tahtan indirilen Puyi, 1945-50 yılları arasında bir Sovyet hapishanesinde tutsak edilmiş, Permyakov da bu yıllarda imparatorun tercümanlığını yapmıştı. Gazeteci Working’e, Puyi ile ilişkisini göstermek isteyen Permyakov, kendisine Puyi’den kalan yelpaze, not defteri ve kadranında “Patek Philippe & Co.” yazan bir saat göstermesiyle “Imperial Patek Philippe” yıllar sonra gün yüzüne çıkmış.

Sovyet hapishanesinde geçirdiği yıllar boyunca saati her gün takan Puyi, 1950’de Çin’e dönerken arkadaşı ve çevirmeni Permyakov’a hediye etmiş. Saat, hayatını kaybedene kadar Permyakov’da sonrasında ise çevirmenin varislerinde kaldı. Working, 2001’de saati keşfettiğinde saat bir kasada değil, bir çekmecede muhafaza ediliyordu. Muhtemelen ne kadar kıymetli olduğu bilinmeyen Reference 96, 2019’da ilk kez piyasaya çıktı ve sonrasında Phillips tarafından keşfedildi.

İmparator’un Patek Philippe’i 6 Milyon Dolara Satıldı

Aisin-Giro Puyi (Fotoğraf: Getty Images)

Phillips’in yaklaşık 3 milyon dolar tahmini satış fiyatı biçtiği Reference 96 “Quantieme Lune”, 6,2 milyon dolara satıldı. Senenin en pahalı saati olan “Imperial Patek Philippe”, son Çin İmparatoru’nun saati olmasının yanı sıra yalnızca sekiz tane bulunan yıllık takvimli ve Ay göstergeli Reference 96 modellerinden biri.

Kasası meşhur saat ustası Antoine Gerlach tarafından yapılan saat, orijinal kadran, kayış ve tokasıyla satışa çıkarıldı. Kadrana daha detaylı bakılırsa etrafını çevreleyen pembe altın emaye, Arap rakamları ve Feuille ibreleri görülüyor. O dönemde, aynı kadran konfigürasyonuyla sadece iki saat daha üretilmiş. Saat ayrıca, kadranın üst kısmına konumlandırılan Ay’ın evresi göstergesi ve üç tarih penceresiyle 1900’lü yılların başı için az rastlanır bir komplikasyona sahip (Patek Philippe’in daimi takvimli ilk seri üretimi 1941’deydi). Öyle ki, üçlü takvimli bu Reference 96, markanın ürettiği ilk takvimli kol saatlerinden biri olabilir. Saatin bir diğer nadir yanı ise Büyük Buhran’ın ilk yıllarında üretilen ve bir daha hiç kasalanmayan, devrin en büyük saat ustalarından Victorin Piguet’nin ürettiği ébauche mekanizması. Phillips’e göre, saatin mekanizması 1929’da tamamlanmış ve 1937’de kasalanmış.

İmparator’un Patek Philippe’i 6 Milyon Dolara Satıldı
Platin saatin kadranının değerli bir materyalden yapılıp yapılmadığını anlamak isteyen Puyi, bir gün kadranın bir kısmını kazır. Pirinçten yapıldığını anlayınca dursa da kadranın yarısı kazılmış halde.

Puyi’nin çevirmen dostu Permyakov için üzerine şiir yazdığı kırmızı yelpazesi yaklaşık 78 bin Amerikan dolarına, defteri ise yaklaşık 122 bin Amerikan dolara satıldı. Son Çin İmparatoru Puyi’ye Sovyetler’de geçirdiği tutsaklık yıllarına eşlik eden “Imperial Patek Philippe”, yarısı kazınmış kadranıyla yıllarca saklandığı çekmecesinden çıkarak kim olduğunu bilmediğimiz bir koleksiyonerin kasasına girdi. Saatin hikâyesi ise en nadir Patek Philippe’lerden biri olarak horoloji sayfalarında yerini alıyor.

İmparator’un Patek Philippe’i 6 Milyon Dolara Satıldı
İmparator’un Patek Philippe’i 6 Milyon Dolara Satıldı