Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Andy Warhol’un Patek Philippe’i Satışta

1 Haziran 2021
Andy Warhol’un Patek Philippe’i Satışta

Andy Warhol’un uzun yıllar bileğinde ve hatta yatağının başucunda taşıdığı nadir Patek Philippe Calatrava 570 saati, Christie’s Watches Online New York Açık Artırması’nda yeni sahibini bekliyor.

Açık artırmaya giden bir saatin fiyatını, bir zamanlar ünlü bir ismin bileğinde olmasından daha fazla artıracak bir neden var mıdır? 2017’de Paul Newman’ın 17,75 milyon dolara satılan Rolex Daytona’sı, çok nadir paslanmaz çelik Patek Philippe 1518’i geride bıraktığında pek çok kimse oldukça şaşırmıştı. (Newman’ın oyuncu eşi Joanne Woodward’ın hediyesi olarak taktığı Daytona, ünlü oyuncu ile nam salmış ve saatin adı bir süre sonra Rolex “Paul Newman” Daytona olarak anılmaya başlamıştı.) Gelelim, benzer bir şekilde önümüzdeki günlerde düzenlenecek bir müzayedeye damgasını vuracağını düşündüğümüz bir başka saate: Patek Phillipe Calatrava 570.

Pop art’ın önde gelen isimleri arasında yer alan Amerikalı sanatçı Andy Warhol’un New York City’deki ikonik stüdyosunda eserleri dışında saat koleksiyonu ve diğer koleksiyonları da yer alıyordu. Bilindiği kadarıyla göre Warhol, 300’den fazla nadir Patek Philippe saate sahipti; bu saatleri de yatağının üzerinde asılı olan kanopide saklıyordu. Sanatçının işte bu koleksiyonunda yer alan nadir saatlerden biri olan Patek Philippe Calatrava 570; Christie’s Watches Online New York açık artırmasında 8 Haziran’da satışa çıkacak. Saatin yıllarca Andy Warhol’un başucunda durması fiyatı kuşkusuz artırıyor, fakat saati özel kılan bir başka sebep de 1794’te Roma’da kurulan Hausmann & Co.’yu gösteren çift imzalı kadranı. (Hausmann & Co., hâlâ Roma’da kurulduğu merkezde prestijli saatlerini sunmaya devam ediyor.)

Bu, 18 ayar altın kasaya sahip Patek’in 2 milyon doların üzerinde bir fiyatla satılması bekleniyor. Saatin kasa kalınlığı 35,5 mm, kadranı ise gümüşten; üretim tarihinin ise 1954 olduğu tahmin ediliyor. Müzayedenin öne çıkan diğer saatleri arasında ise Cartier Crash ve Rolex Chronograph modelleri bulunuyor. Bir zamanlar Andy Warhol’un bileğinde ve hatta yatağının başucunda olan Patek Philippe Calatrava 570’in popüler geçmişine bakarak 8-22 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek müzayedede neler olacağını merakla bekliyoruz.