Range Rover Evoque

Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

The Hong Kong Watch Auction XIII’de İpi Patek Philippe Göğüsledi

26 Kasım 2021
The Hong Kong Watch Auction XIII’de İpi Patek Philippe Göğüsledi

25-26 Aralık tarihleri arasında düzenlenen Phillips açık artırmasında bir Patek Philippe modeli 17.795.000 Hong Kong dolarlık satışıyla müzayedenin en pahalı saati oldu.

Haftalar öncesinden gündemimize taşınan Hong Kong Watch Auction XIII nihayet çevrimiçi olarak saat koleksiyonerleriyle buluştu. Aslına bakılırsa günlerdir saatler hakkında yazıları okuyor, satışlarla ilgili yapılan tahminleri dinliyorduk. Phillps’in kendi websitesinden yayımladığı saat seçkisinde müzayedenin öne çıkan saatleri arasında Rolex Daytona (Ref. 16589SACI) 1983’lerden bir Patek Philippe Naitulus (Ref. 3800/1) modelleri de vardı. Çeşitli saat mecralarınca yapılan tahminler ise Patek Philippe ve Rolex saatlerinin başa baş gideceği yönündeydi, ki nitekim öyle de oldu. Fakat bahsettiğim Patek Philippe ve Rolex saatleri Phillips’in seçkisinden farklı modeller: Patek Philippe “The Blue Royale” 17.795.000 Hong Kong dolarına satılırken Rolex Cosmograph Daytona “Paul Newman John Player Special” ise 13.560.000 Hong Kong dolarıyla onu takip etti.

Yukarıdaki satırlarda da belirttiğimiz gibi müzayededen önce yapılan tahminler bu iki modelin açık artırmanın öne çıkan saatleri olacağını gösteriyordu aslında. Her iki model de “The Hong Kong Watch Auction XIII’ün öne çıkan saatleri, müzayedenin vintage saatleri” gibi başlıklı yazılarda ilk üçe oynadı; bu listelerde yarışı önde götüren ise kimi zaman Rolex modeli oldu. Pek çok saat uzmanı ve editörü de tahminlerinde yanılmadı ve en yüksek fiyatla satılan iki saat de söz konusu modeller oldu.

17.795.000 Hong Kong dolarıyla baş köşeye oturan Patek Philippe “The Blue Royale” (Ref. 3448/100) müzayedelerde sıkça karşımıza çıkan komplike Patek modellerinden biri. Fakat bu model, saat imleçlerindeki mücevherlerle benzerlerinden ayrışıyor. 1973 tarihli 37,5 mm platin kasalı bu saatin yolculuğu altın kasa ile başlıyor aslına bakılırsa, fakat 1997’ye gelindiğinde saatin kasası platin ile kaplanmış. Bu referans numarasıyla üretilen nadir platin kasalı modellerden biri. Saat, kendine özgü kasa tasarımı sebebiyle İtalyan koleksiyonerlerce “Padellone” olarak adlandırılmış. Nu özgün ve köşeli kasa tipi 1960’lı yıllarda yaşanan saatçilik devrimi neticesinde üretilen modellerin tipik bir örneği.

The Hong Kong Watch Auction Xiii’de İpi Patek Philippe Göğüsledi
Saatin en öne çıkan özelliklerinden birinin altın kasa ile üretilip sonradan platine dönüştürülmesi olduğunu söylemiştik. Fakat açık kasa arkası da saati nadir kılan bir diğer yanı.

Modelin beyaz kadranı oldukça zarif ve sade. Zarafetini saat imleçlerine yerleştirilmiş parlak kesim mavi safirlerden alıyor, saat 6 yönüne konumlandırılmış lacivert renkteki Ay’ın evreleri göstergesiyle zarafet pekiştirilirken simetrik bir görünüm de yakalanıyor. Ayrıca saat 12 yönünde de bir gün ve ay göstergesi bulunuyor.

The Hong Kong Watch Auction Xiii’de İpi Patek Philippe Göğüsledi
The Hong Kong Watch Auction Xiii’de İpi Patek Philippe Göğüsledi

O zamanki sahibinin isteği üzerine 1997’de platin kasa ve safir imleçlerle yenilenen model 3448 referans numarasıyla serisinin tek örneği olan saatin satış fiyatının halihazırda 10 milyon Hong Kong dolarını aşması bekleniyordu, yaklaşık 18 milyon Hong Kong dolarıyla satılan saat bizleri şaşırtmayarak müzayedenin en pahalı saati olmayı başardı.